Ezzel szemben a nők csontos medencéjének belső mérete az utóbbi nyolcvan évben fél centiméterrel lett szűkebb. A korábbi nemi érés következtében ugyanis a medencecsontok is korábban, szűkebb állapotban csontosodnak meg.
Téraránytalanság örökletes tényezők miatt is előfordulhat: vékony, alacsony anyának magas, erős apától nagyobb babája várható.
Az átlagos női medenceméret esetében például legfeljebb tíz centimétres fejátmérővel (BPD) születhet meg természetes úton a magzat. Ha ennél nagyobb a feje, császármetszéssel segítik világra a magzatot.
Ugyanakkor azt is tudnunk kell, hogy a szülőcsatorna és a magzat is fel van készülve a „szoros helyzetre”. A magzat feje a fájások során mind lejjebb és lejjebb csúszik, forgásokat is végrehajt, így maximális a helykihasználás. Koponyacsontjai még képlékenyek, ez is segít az átjutásban.
Az előre felmért anyai és magzati adatok alapján a nőgyógyász megbeszéli a várandóssal a szülés várható kimenetelét. A tényleges események átlagosan 8o %-ban igazolják a „jóslást”. Nagy szerepe van ugyanis az anya lelkiállapotának, a félelem bénítólag hat, míg másoknál a vészhelyzet érzékelése rejtett tartalékokat szabadít fel.