nlc.hu
Baba
A kaposvári Kaposi Mór Megyei Kórház szülészetén

A kaposvári Kaposi Mór Megyei Kórház szülészetén

A szülészet épületét csodaszép szobrok és dombormûvek díszítik: szoptató, ikergyermekeit ölelõ, csecsemõt dajkáló anyák. Az épületet tíz éve újították fel, akkoriban kezdett az ellátás szemléletmódja is változni.

A kaposvári szülészetről röviden
– A 2001-es születésszám 1340 volt.
– A területen dolgozó védőnők és az osztály dolgozói is tartanak szülésre felkészítő tanfolyamot. Az egyedülálló anyákra külön gondot fordítanak.
– Két hagyományos egyágyas és egy alternatív szülőszoba várja az édesanyákat.
– A gátmetszés nem rutinszerű, egyre ritkábban kerül rá sor.
– Szülési fájdalomcsillapítás gyógyszerrel vagy spinális anesztéziában történhet. Fájdalomcsillapító gázkeverék használatának bevezetését is tervezik.
– A császármetszések aránya: 19,7 százalék, az anya állapotától és az altatóorvos javaslatától függően spinális anesztéziában, vagy altatásban történik. Alsó harántirányú, illetve – ha muszáj – hosszanti metszést végeznek.
– Lehet szülésznőt választani.
– Igény szerint éjjel-nappali rooming-in működik, de vannak hagyományos szobák is.
– Koraszülöttgondozás van, de a kritikus állapotú babákat elszállítják.

– Az átalakítás előtt hagyományos szülészeti ellátást nyújtottunk – meséli Dr. Prievara Ferenc, az osztály vezetője. – Az építkezést úgy irányítottuk, hogy a kész épület alkalmas legyen a családközpontú szülészeti munka folytatására. Három dolgot tartottunk fontosnak. Az egyik a szülésre való felkészítés, a másik az együttszülés, a harmadik pedig a rooming-in rendszer kialakítása. Céljaink megvalósultak. Egy-, két- és négyágyas szobákat alakítottunk ki. A gyermekágyasoknak azonban sajnos osztozniuk kell a mellékhelyiségeken. Lehetőségeinkhez képest folyamatosan alkalmazkodunk a változó igényekhez. Minden távozó kismama kap egy kérdőívet, amit sokan ki is töltenek. Az eredményeket az osztályértekezleten ismertetjük, és megbeszéljük, mi az, amin változtatni kellene. Támogatjuk az alternatív szülési formákat is, népszerű a szülőszék. Amióta berendeztük a családias szülőszobát, sokkal csendesebben, békésebben zajlanak a szülések. Az anyák örülnek, hogy nem kell vajúdás alatt feküdniük. Csak akkor ellenőrizzük géppel a magzat állapotát, ha erre okunk van. Többnyire elég kézi szívhanghallgatót használni. Természetesen nem erőltetjük az alternatív szoba használatát, az ülve szülést, és az egész napos rooming-int sem. Ez mind lehetőség csupán. Tudja, voltam Angliában egy gyönyörű kórházban, ahol az egyik szülőszobában volt egy medence. Megkérdeztem, mennyire népszerű a vízben szülés. Az orvos legyintett: évente ha két-három baba születik ott. De a medencét e miatt a két-három anya miatt is fenn kell tartani.
Az osztályon Reichertné Pfeiffer Gyöngyi osztályvezető főnővér kalauzol minket végig. Elmondja, hogy a szülésre felkészítő tanfolyam itt hagyományosan népszerű. Nagyon jó az együttműködés a körzeti védőnőkkel, akik a szülői szerepre való felkészítést végzik. A harminchatodik héttől a kismamák hetente bejárnak a kórház szakambulanciájára, ahol lezajlanak a szokásos ellenőrző vizsgálatok, de emellett személyes beszélgetés is folyik a szülés megindulásáról, a vajúdásról, a kórház szolgáltatásairól Az osztályon dolgozó védőnő is tart beszélgetést a csecsemőről, a szoptatásról, a lehetséges problémákról. Ugyanez a védőnő – akit ilyenkor már ismerősként üdvözölnek a mamák – mindenki mellett ott van a gyermekágy első napjaiban, segíti a szoptatást, a pelenkázást, és minden kérdésre válaszol.
– Az egyedülálló kismamákra külön figyelmet kell fordítanunk. Ők kiszolgáltatottabbak, bizonytalanabbak, hiszen nincs támaszuk. Nekik külön lehetőséget biztosítunk minden hónap első hétfőjén az osztállyal való ismerkedésre, bensőséges kapcsolatok kialakítására.
Miközben Gyöngyivel az előtérben beszélgetünk, két kisbaba is születik: Donát és Csongor. Figyelmemet el-elterelik a szülés ismerős hangjai. Még így, ajtókon keresztül is megérinti az embert ez a nagy esemény, és a hang, amivel az újszülött jelt ad magáról!
– A babát megszületése után édesanyja hasára teszik, majd a köldökzsinór ellátása után áthozzák fürdetni, mérni, felöltöztetni. A mama megkaphatná ilyenkor, de többnyire nem kéri. A szülés mindenkit kifáraszt, a szülés utáni ellátás pedig még eltarthat egy ideig. A legtöbb baba a csecsemőosztály inkubátorában várja meg, míg a mamája a kórterembe kerül.

Éppen fiúk születtek
A frissen érkezett Donát hamarosan a csap alatt ismerkedhet az új világgal. Jó alaposan megmosdatják, megtörölgetik, szemcseppet kap, meg is fésülik. Nemsokára találkozunk vele a csecsemőosztályon: inkubátorban szunyókál a pár perccel idősebb Csongor szomszédságában.
Csongor szülei az egyik egyágyas szülőszobában „pihenik ki” a szülés fáradalmait. Egyikük sem tűnik elgyötörtnek, vidámak és nagyon kedvesek.
– Most tudtam meg, milyen is az igazi szülés – mondja az anyuka, Emma. – Nagyfiunknál nem éreztem a tolófájásokat, ő vákuummal született. Csongor viszont úgy, ahogy kell.
Kérdésemre, hogy miért választották az apás szülést, azt felelte: el sem jöttem volna Balázs nélkül! Ezen persze mindannyian nevetünk, de Balázs komolyra fordítja a szót.
– Nem mindegy, hogy az ember odakint izgul, vagy itt látja a folyamatot. Végig tudtam, hogy minden rendben, de a legmegnyugtatóbb az volt, amikor megláttam a feje búbját. Én egyébként nem bírom a vért. De ez teljesen más. Itt nem a vér a fontos, szinte észre sem veszem. Amikor feleségével együtt átéli az ember a szülést, akkor megváltoznak a dolgok: még a maszatos, gyűrött kisbabát is gyönyörűnek látom.
Átmegyünk az alternatív szülőszobába. Itt franciaágy, nagy gumilabda, bordásfal és szülőszék kínálja a kényelmes vajúdás lehetőségét. Az asztalon ábrákkal teli könyv: az egyszerű rajzok a vajúdást segítő eszközök használatát mutatják be, ötleteket adva a vajúdó anyának. Az osztályvezető főorvos kérdésemre elmondta, hogy nem volt nehéz dolguk, az osztály dolgozói nyitottak voltak a változásokra.

Mindenki személyes segítséget kap
A gyermekágyas osztályon folyik a szokásos élet, szinte minden kisbaba a mamája mellett van, nem is hallunk gyereksírást. A legtöbb apróság békésen szundikál a kiságyban, vagy éppen édesanyja mellé vackolódva. Ez Szőke Péterné Kriszti birodalma. A védőnő naphosszat járja a szobákat, rá-ránéz a kismamákra, kikérdezi őket eddigi szoptatási tapasztalataikról, aggodalmaikról: ha kell gyakorlati segítséget, ha kell, lelki támaszt nyújt.
– Nem tudnám megmondani, mi a leggyakoribb kérdés. Minden kismama mást tart fontosnak. Sok időt töltünk a fejés megtanításával. Én fontosnak tartom, hogy minden szoptatás után fejjenek az anyukák, legalább az első fél évben, hiszen a baba fejlődése során előfordul, hogy hirtelen több tejre van szükség. Azt pedig fejéssel lehet biztosítani. Az anyatejgyűjtő sajnos megszűnt. Sajnos már a mi babáink is tápszert kapnak pótlásként, ha a mama teje nem indul be eléggé, és a kicsi éhesnek látszik. A pótlást pohárból adjuk. Cumisüveget csak a koraszülöttek kapnak, ha nem sikerül őket pohárból etetni. Az első szoptatás a szülőszobán szokott megtörténni, utána – ha az anya is jól van – a kétórás megfigyelést követően lehet újra együtt az anya és a baba. Császármetszés után akár fél-egy nap is eltelhet az első szoptatásig. Császár után az anya két napig az őrzőben van, ott háromóránként szoptathat, de aztán átjöhet a rooming-in szobába, ahol nem korlátozzuk a szoptatások számát. A legtöbb baba legalább kétóránként mellre kerül. Az emeleti hagyományos ellátású gyermekágyas szobákba háromóránként viszik föl a kisbabákat a csecsemőosztályról.
Alig várjuk, hogy benézhessünk az újszülöttekhez, hiszen ott találkozhatunk újra Donáttal és Csongorral. A két jól megtermett fiúcska békésen szuszog az inkubátorban. A szoba két másik lakója is inkubátorban pihen, infúzióval a kobakjában. Egyikük nagyon kicsike, pedig időre született. Schiszler Gyöngyi főnővér elmondja, hogy az egészséges babákat, még ha koraszülöttek is, amint lehet, kiviszik édesanyjuk mellé, hiszen ott vannak a legjobb helyen. Az ellátásra szoruló újszülöttekhez viszont bejöhet a mama szoptatni – ha éppen nem folyik az infúzió. A kritikus állapotú koraszülöttek és újszülöttek nem maradhatnak az osztályon: őket speciális mentő szállítja a pécsi klinikára. Azok az anyukák, akiknek kezelésre szorul, ezért a szokásosnál több időt tölt kórházban a babájuk, bent maradhatnak a szülészeten, így folyamatosan a gyerek közelében lehetnek. Anyaotthon nincs, de így nem is lenne rá igény. A beteg, vagy koraszülött babák szopási készségét folyamatosan vizsgálják, próbálgatják. Amint a baba hajlandóságot mutat a szopásra, a pótlást lassan elhagyják, átállnak az anyatejre. Annál jobb gyógyszert még úgysem találtak fel.


A kórházhoz kapcsolódó szüléstörténetek:


Összehangolt csapatmunka

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top