A szülésre felkészítő tanfolyamon részletesen ugyan nem beszéltünk a fájdalomcsillapításról, de egy mellékmondat erejéig megemlítették, van lehetőség epidurális fájdalomcsillapításra. Eredetileg nem akartam igénybe venni, de végül annyira elhúzódott a vajúdásom, hogy a tizennegyedik óra táján, éjjel egy körül feladtam, és EDA-t kértem. Ekkor jött a döbbenet, ugyanis azt válaszolták, kizárólag nappal van lehetőség ilyesmire. Még négy órán át tartott, mire megszültem. Nem részletezem, hogyan, de egyáltalán nem tartozik életem legszebb emlékei közé. Úgy érzem, ez másképp is történhetett volna, ha lélegzetvételnyi szünethez jutok, vagy ha kisfiam megszületésének óráit nem keseríti meg a számomra elviselhetetlenné fajuló fájdalom.
K. Henriett
Nem Henriett az egyetlen olvasónk, aki hasonló körülményeket panaszol el levelében. Az ország minden részéből érkeznek hasonló beszámolók, bár léteznek olyan szülészetek is, ahol nem is titkolják, hogy nincs
A többi, vajúdás alatt, befecskendezés formájában adott
Mérjük fel a lehetőségeket!
Jobb, ha már a szülés előtt gondosan tájékozódunk arról, valójában milyen fájdalomcsillapítási lehetőségek állnak majd rendelkezésünkre. Erről abban az esetben is érdemes információkat gyűjteni, ha úgy gondoljuk, biztosan nem fogunk igénybe venni semmi ilyesmit.
Kérdezzük meg választott orvosunktól, a szülésznőtől vagy a tanfolyam előadójától, mióta alkalmazzák a szóban forgó módszert az osztályon, és évente hány szülő nő veszi igénybe. Nem árt, ha személyes tapasztalatokra is rákérdezünk, hiszen egyáltalán nem mindegy, mit gondol például az orvos az epidurális érzéstelenítésről.
Az is kap, aki nem kér?
Hasznos információkat szerezhetünk a Mérce Egyesület Születéskalauz 2. című könyvéből is, melyben a hazai szülészeti intézményekről olvashatunk. Az osztályvezető főorvosok és az anyák által kitöltött kérdőívek eredményeit összegezték a szerkesztők. A százalékos adatokat tanulmányozva rögtön kiderül, hol szereztek kedvező tapasztalatokat az EDA-val – ilyen intézményekben a nőknek legalább negyven-ötven százaléka így szül –, ám ahol csupán három-négy százalék kap, általában biztosra vehetjük, hogy nem tartozik a mindennapi rutinhoz. Ennek szerencsésebb esetben az a magyarázata, hogy természetes fájdalomcsillapítással, homeopátiás szerekkel dolgoznak, kevésbé szerencsés esetben pedig az, hogy a beadásnak valamilyen feltétele hiányzik. Meglepőbb adat, hogy sok helyen az is kap fájdalomcsillapítást, aki nem kér – van, ahol a válaszadók húsz százaléka (!). Előfordul, hogy valósággal rátukmálják a kismamára, talán azért, hogy kevésbé kiabáljon, vagy jobban együtt tudjon működni a személyzettel. Ennek ellenkezőjére is jócskán akad példa: kér ugyan, de nem kap. Ezt az adatot persze nem szabad túlértékelni, hiszen előfordulhat, hogy a szülésnek olyan előrehaladott szakaszában kért fájdalomcsillapítást a kismama, amikor már valóban nem volt értelme beadni. Jellemzőnek tűnő adat, hogy a nők nyolcvan százaléka egyik felkínált lehetőséggel sem él.
A Születéskalauz a Mérce Egyesülettől rendelhető meg. Tel.: (1)258-5358
Sokszor segít
A jókor, megfelelő adagban és kellő szakszerűséggel beadott epidurális érzéstelenítés segíthet azokban az esetekben, amikor a szülés túlságosan elhúzódik, rendkívül erőteljesek a fájások, a méhszáj viszont nem tágul kellő ütemben. Ilyenkor az EDA hatására felgyorsul a tágulás, a kismama pihenni, lazítani tud egy kicsit. Elképzelhető, hogy a kitolási szak viszont meghosszabbodik valamelyest, de kellően körültekintő adagolással ez megelőzhető, és a vajúdó érzékeli a tolófájásokat. Kedvező hatásként még azt szokták emlegetni az eljárást hosszabb ideje sikeresen alkalmazó intézményekben, hogy az EDA ellazítja a gáttájékot, így feleslegessé válhat a gátmetszés, a magzat fejének megszületése pedig kíméletesebben, kisebb ellenállást legyőzve zajlik. Bizonyos anyai szövődmények, például toxémia, magas vérnyomás és cukorbetegség esetén kifejezetten ajánlják az EDA-t, függetlenül attól, hogy elviselhető-e a fájdalom vagy sem.
Gyakorlati akadályok
– A kórház költségvetését nem terheli meg jelentősen, egy adag ára a szükséges eszközökkel együtt két-háromezer forint. Az OEP által térített összeg azonban nem fedezi a valós költségeket. Döntő jelentőségű, hogy meglegyen az EDA személyi háttere. Kisebb kórházakban csak akkor tudják éjjel-nappal biztosítani ezt a lehetőséget, ha a szülészorvosok is rendelkeznek ilyen képzettséggel, hiszen az osztályon nincs állandó aneszteziológiai ügyelet. Ez egy tanfolyam és gyakorlati oktatás igénybevételét jelenti. Többek közt a Péterfyben is évek óta folyik ilyen oktatás. Nemcsak szülészorvosokat tanítunk, hanem szülésznőket is, akik ugyan nem adhatják be, de a zökkenőmentes adagoláshoz, a szülő nő előkészítéséhez elengedhetetlen a jelenlétük és segítségük.
Az EDA-hoz egészséges nők esetében nincs szükség speciális vizsgálatokra („előzetes jelentkezésre”), hiszen a terhesgondozás során mindent elvégeznek, ami fontos: a vércsoport és a vérkép ellenőrzését.
Pályafutásom során olyan kollégákkal is találkoztam, akik vallási okokra hivatkozva tagadták meg az EDA bevezetését, de az is gyakori tapasztalat, hogy az elszántság és a motiváció hiányzik ahhoz, hogy valami újat megtanuljanak, s ebbe energiát fektessenek. Az is nyilvánvaló, hogy azokban az intézményekben, ahol a főorvos jónak tartja ezt a módszert, ott akár egyik hónapról a másikra is megteremtik a feltételeket, és gondoskodnak a személyzet oktatásáról. Jó példa erre a nagyatádi városi kórház is, ahol a „sétáló” EDA-val is kedvező tapasztalatokat szereztek.
A természetes fájdalomcsillapításról (légzés és fájdalom kapcsolata, hipnózis, homeopátia) a Kismama magazin 2002. novemberi számában olvashattak részletesen.