Érthető, ha minél előbb szabadulni szeretnénk a pelenkázással járó kiadástól és tennivalóktól. Gondoljunk azonban arra is, hogy sürgetéssel, erőszakos szoktatással sokszor épp az ellenkezőjét érjük el annak, amit szerettünk volna. Az ürítés épp olyan természetes folyamat, mint a táplálkozás, akkor is elsajátítjuk a módját, ha senki sem tanítja. Túlzott ügybuzgalmunkkal csupán annyit érünk el, hogy a kicsi megtanulja: a kakilással, pisiléssel, illetve a nem kakilással, nem pisiléssel kiválóan irányítani tudja a családot. Örömet és bánatot tud okozni vele, indulatokat képes kiváltani.
Megtanulja irányítani
Mint a nagyok!
A legtöbb gyerek másfél éves kora körül magától érdeklődni kezd az iránt, hogy többi családtagja vajon hogyan végzi el a dolgát. Nem kell szemérmeskedni: nyugodtan megmutathatjuk neki a vécét, akár használat közben is. Ez a mindennapi életben szinte elkerülhetetlen. Jó, ha már ebben az időszakban beszerzünk egy megfelelő (nem túl kicsi, nem borulékony, nem zenélő) bilit, megmutatjuk a csöppségnek, és elmondjuk: ez is arra való, mint a vécé, ha akarja, kipróbálhatja. Nem mindenki lesz azonnal lelkes ettől a lehetőségtől, hagyjuk hát békén,
Van olyan gyerek, akinek elég néhány nap „gyakorlás”, és megtanulja visszatartani a pisilést. Másoknál ez elhúzódik, gyakran előfordul, hogy belefeledkeznek a játékba, és észre sem veszik, ha nedves a nadrágjuk.
Átmenetek
Egyszer eljut a kisgyerek arra a fejlettségi szintre, hogy már érzékeli, ha pisilnie kell, szól is rögtön, de a visszatartással még gondok vannak. Addig még kibírja, amíg előrántjuk a bilit, de a játszótéren nem mondhatjuk, hogy majd fél óra múlva, ha hazaértünk. Fontos, hogy ilyenkor legfeljebb öt percen belül teremtsünk pisilési lehetőséget a számára. Adjunk rá olyan ruhát, amit könnyű lehúzni (nem kantárosat, hanem gumis derekút), és valószínűleg nem pisili le. Legyen nálunk mindig két váltás alsóruha és nadrág vagy szoknya, zacskó a pisis holmiknak, valamint törőkendő, amivel letisztogathatjuk. Rendszerint nem célszerű felszólításra pisiltetni, az átmeneti időszakban azonban hasznos lehet, ha elindulás előtt megkérdezzük, ráülne-e a bilire. Kapható a babaáruházakban összecsukható, eldobható betéttel árusított úti bili, ami különösen hosszabb autóutakon, strandon, nyaraláskor bizonyulhat hasznos segítőtársnak.
A legfontosabb szülői erény itt is a türelem: ne tekintsük feladatnak a szobatisztaság kialakítását. Érési folyamatról van szó, mely magától is halad a maga útján. A szülő jól teszi, ha figyel a kicsire és támogatja, de nem avatkozik bele, amíg rendben zajlanak az események.
Mit tekintünk normálisnak?
– Ha a gyerek másfél és hároméves kora között megválik a pelenkától, és képes visszatartani szükségleteit, amíg el nem ér a vécére.
– Az éjszakai bepisilés még egy-két évig „megengedhető”. Ha a gyerek még ötéves korában is rendszeresen – nappal vagy éjszaka, hetente legalább egyszer – bepisil, akkor már kóros állapotról – orvosi szaknyelven enurézisről – beszélhetünk.
– Érdemes szakemberhez fordulni akkor is, ha gyerekünk egyszer már tartósan (hónapokig) szobatiszta volt, de visszaesett.
Miért pisil be?
Az ikerkutatások tanúsága szerint nagy szerepet játszhat az öröklődés: egypetéjű ikreknél annak az esélye, hogy mindkét gyermek enurézisben szenved majd, 68 százalék, míg kétpetéjűeknél ez a valószínűség csak 36 százalék. Bizonyos kutatási eredmények az idegrendszer éretlenségének szerepét vetik fel. Nem véletlen, hogy sok figyelemzavarral, viselkedésproblémával, hiperaktivitással kezelt gyereknél jelentkezik kísérő tünetként a bepisilés. A meglevő gondokat (a kiválasztó szervek alaki, működésbeli eltéréseit, hormonális zavarokat) rossz szokások is befolyásolhatják: gyakori, hogy a gyerek cumisüveggel alszik el, és éjszaka is többször megitatják. Normális körülmények között nagyon ritka, hogy egy gyerek rendszeresen megszomjazzon éjszaka. Többnyire a szülő szoktatja rá az éjszakai ivásra. Az ötéves kor után még mindig bepisilő gyereket tehát először orvosi kivizsgálásra vigyük, majd ha kizárták a szervi bajt, érdemes pszichológushoz fordulni.
Mit vizsgál az orvos?
Ezt a kérdést tettük fel Dr. Visy Mária nefrológusnak, a Tűzoltó Utcai Gyermekklinika munkatársának.
– Hormonális okok
Tudjuk, hogy a hormonok termelődésének jellemző napi ritmusa van. Ez egyéni ingadozást mutathat. A bepisilés egyik oka lehet, hogy a vizelet visszaszívásáért felelős hormonból (antidiuretikus hormon – ADH, azaz vazopresszin) éjjel kevesebb termelődik, mint nappal. Ez a vesék gyűjtőcsatornácskáinak falában fejti ki hatását, jelenlétében fokozódik a vízfelszívódás – vagyis a már „kész” vizeletből visszaszívja a vizet, ha szükség van rá. Így éjjel nagyobb mennyiségű, de hígabb vizelet termelődik. Mi sem könnyebb, mint ezt az okot kiszűrni: egy teljes napig gyűjteni kell a vizeletet, majd laboratóriumi körülmények között megmérni a fajsúlyát (vagyis a töménységét). Ha az éjszakai vizelet hígabb, a bepisilésért – legalábbis részben – a nem megfelelő hormonszint a felelős. Ez az állapot változhat az évek folyamán, a probléma tehát magától is megszűnhet, de ma már nem muszáj tétlenül várni: a gyerek mesterségesen előállított hormonkészítményt kaphat orrcsepp formájában. Bár sokan tartanak tőle, nem kell attól félni, hogy ez a saját hormontermelést megváltoztatja.
– Régi és friss gyulladások
Más a helyzet, ha a vese kisebb szerkezeti hibája okozza a bajt. Sok csecsemő már magzatkorában vagy a korai hónapokban áteshet egy-egy olyan húgyúti fertőzésen, ami a szülők számára szinte észrevétlen marad, hiszen kevés tünettel jár, és ezek sem fertőzésre utalnak. Sajnos nagyon kevesen gondolnak erre a lehetőségre, ha a baba sírós, láthatóan hasi fájdalmai vannak, sírás közben légzéskimaradás tapasztalható, lassú a súlygyarapodás, és a nemi szerveken (vagy a pelenkán) kis mennyiségű gennyes váladék látszik. A sérült vese a kelleténél több kalciumot enged át. Az apró kalciumkristályokból homok keletkezik, ami izgatja a vesét és a kiválasztó szervrendszer nyálkahártyáját. Ez vezet bepisiléshez. Az orvos alaposan kikérdezi a szülőt a magzati és csecsemőkor történéseiről, vérvételt rendel el, végül megkéri a szülőt, hogy tizenkét órán át és egy alkalommal éjszaka gyűjtse steril tartályba a gyerek vizeletét. Ekkor figyelemmel kell kísérni, hogy az aznap fogyasztott ételeknek mekkora volt a kalciumtartalma. Ha alacsony a kalciumbevitel, és mégis magas a vizelet kalciumtartalma, ez veseműködési zavarra vagy húgyúti fertőzésre utal. Ha a táplálkozás megfigyelésekor az derül ki, hogy a gyerek túl sok kalciumot fogyaszt a mindennapi táplálékaival, akkor pusztán az étrend kiigazításával is jó eredményt érhetünk el. A kalcium-visszatartást gyógyszeres kezeléssel is lehet fokozni. Erre azért is szükség lehet, mert túlzott kalciumürítés esetén a csontokból vonja el a szervezet a meszet, tehát a mozgásszervek is veszélybe kerülhetnek.
– Anatómiai eltérések
Az enurézis hátterében a húgyhólyag, a húgycső és a záróizmok normálistól eltérő fejlődése és működése is állhat. Ezt ultrahangvizsgálattal lehet kimutatni, ha megfelelően érzékeny készülék áll az orvos rendelkezésére, így többnyire nincs szükség kellemetlen katéterezésre. A hólyagműködést gyógyszeres kúrával is befolyásolhatjuk, de nagyon sikeres lehet az úgynevezett hólyagtréning: az orvos megkéri a gyereket, hogy akár kell, akár nem, csak előre meghatározott időközönként (mondjuk kétóránként) pisiljen. Így a gyerek hozzászokik az akaratlagos visszatartáshoz és az akaratlagos ürítéshez. A módszer a hólyag beidegzésére is nagyon jól hat. Hasonló eredménnyel jár, ha elalvás után három órával fölébresztik a gyereket, és megpisiltetik.
Mi játszódik a lélekben?
Dr. Visy Mária szerint ha egy gyerek kiegyensúlyozott körülmények között él, a fennálló kisebb szervi elváltozásokat le tudja küzdeni, és akaratlagosan meg tudja tanulni az ürítés szabályozását. Ez az állapot
Hogyan működik a vese?
A salakanyagoktól megtisztítandó vér egy artérián (verőéren) keresztül jut a vesébe. Az artéria újra és újra elágazik, egészen addig, amíg pirinyó hajszálerekké nem vékonyodik. Ezek a hajszálerek kis gombolyagokat alkotnak, és a lehető legtöbb folyadékot préselik ki magukból, gyakorlatilag a vérplazmát – fehérje nélkül. Ennek az anyagnak nagy részére azonban szükségünk van a szervezetben, nem szabad csak úgy kipisilnünk, a fontos alkotóelemeknek vissza kell szívódniuk. A kipréselt folyadék az érgomolyagokat körülvevő tokba érkezik, mely kis vezetékekké alakulva nyúlik a vesekéregbe. A tok végül a vesevelőbe nyúlik, majd egy hirtelen kanyarral visszafordul, és megint a kéregbe érkezik. Itt kezd hatni az ADH, ez a terület szívja vissza a szükséges vizet, mindig annyit, amennyire a szervezetnek éppen szüksége van. Innen kerül a folyadék (ez már gyakorlatilag vizelet) az elvezető csatornán át a vesekelyhekbe, és onnan a vesemedencébe, ahonnan már a hólyagba vezet az út a húgyvezetéken át.
Bekakil
A széklet-visszatartási probléma sokkal ritkább, mint a bepisilés. Ez – ha nem bélfertőzés váltja ki – szinte biztos, hogy lelki okokra vezethető vissza. Sok ember reagál a stresszhelyzetekre hasmenéssel. Kisgyerekkel is előfordulhat, hogy a családban uralkodó feszültség vagy a túlságosan komoly elvárások miatt állandóan szorong, ezért krónikus hasmenése van, és gyakran bekakil. Ilyenkor természetesen a körülmények megváltoztatása, és nem a gyerek megalázása a megoldás. Más a helyzet, ha azt tapasztaljuk, hogy időnként kakis a bugyija. Ez akkor szokott előfordulni, ha a gyerek a végletekig visszatartja a székletét (mert nem mer, vagy bizonyos helyeken, helyzetekben nem akar kakilni), és végül elzáródik a végbél. A folyékonyabb széklet azonban keresztüljut az akadályon, úgy, hogy a gyerek észre sem veszi. Ne szidjuk meg, inkább beszélgessünk róla, miért nem mer vécére menni. Próbáljunk változtatni az étrendjén, ám ha állandósul a probléma, vigyük pszichológushoz.
Ritka, de nagyon kellemetlen, ha a már szobatiszta gyerek, bár nincs sem székrekedése, sem hasmenése, időnként bekakil. Ezt „manipulatív szennyezésnek” nevezi a szakirodalom, a gyerek – sokszor nem tudatos – célja a szülők büntetése, a figyelem felkeltése.
Megvesztegetés
A módszert, amivel gyerekeimet rávettem a vécé használatára, senkinek sem ajánlom, mert tudom, mennyire káros a jutalmazás és büntetés mint nevelési eszköz. Mégis leírom a tapasztalataimat, hátha segít a végső kétségbeesés idején.
Hároméves volt a fiam, amikor a forró nyárban megszerette a pelus nélküli életet. Boldogan locsolta a füvet, a járdát, és igazi férfi módjára elszántan célzott a kagylóba is. Napok alatt lett ágytiszta, az a néhány vizes pizsamaalsó is gyorsan száradt a napon, megérte! Boldogan kezdtük az ovit. Egy gond maradt csak: a nagydolog. Az bizalmi kérdés! Hazahoztuk délután, ahogy betette a lábát a házba, már a kezében volt a pelus, dugta az orrom alá, hogy szeretné fölvenni. Ahogy ráadtam, rotty, kész, abban a pillanatban. Isten bizony mindent megpróbáltam: pelust tettem a vécébe, mert a bilit mélyen megvetette. Megengedtem, hogy pelusban trónoljon, de az se ment. Mit mondjak, elegem volt, hiszen mellette még a kishúgát is én takarítottam. Négy és fél éves volt már, amikor végül nemtelen eszközhöz folyamodtam: a fiam vasútimádó, ezért egyik délután megígértük, hogy apa elmegy megvenni az áhított váltókat, ha termés lesz a kagylóban, mire megjön. Ha nem, visszaviszi a váltót. Hát csoda történt! Sikerült! Még egy hétig állt a váltók doboza a polcon, hátha „vissza kell vinni”, mert kis gazdájuk megint pelust akar. Egy hét után dobtuk ki a dobozt, soha többet nem kellett ajándék a nagydologért. Ment minden, mint a karikacsapás.
Két nyárral utána jött a lányom. A dolog sürgős volt, mert őszre vártuk a harmadikat, és rettegtem, hogy megint két pelenkahuszárom lesz. A pisilésből nem csinált ügyet, ment az akárhová, bilibe, vécébe. A pelusmentes nagydolog jutalma az ő gyenge pontja volt, az édesség. Egy szem Smarties. Két hétig igényelte, aztán elfelejtettük. Örökre!!
B. E., Diósd
Juli
Huszonkét hónapos korában, egy szép februári napon közölte a családdal, hogy „nem kell pelus”. Egy kicsit meglepődtem, mert ennek semmi előjele nem volt, de elfogadtam a javaslatot. Azt még őrült ötletnek tartottam, hogy éjszakára se adjak rá pelenkát, ezért volt egy kis birkózás lefekvés előtt. Másnap este megint győzködött róla a lány, hogy éjjel sem fog bepisilni. Most elfogadtam a javaslatot. Hát éjjel sem pisilt be! Így lett Juli két nap alatt szobatiszta – és mi ott álltunk öt csomag érintetlen pelenkabetéttel.
Sz. J.
Gyerekszáj
A kétéves Krisztián tisztába tevés közben a pelenkát díszítő állatfigurákat nézegeti:
– Ez majmos, ez elefántos, ez zebrás…
– És ez milyen? – kérdezem a piszkos pelenkára mutatva.
– Kakás – válaszolja elégedetten.
Pétermann Csaba
Összeállította: Sződy Judit és W. Ungváry Renáta