Értékes visszajelzések ezek, s éppolyan hasznosak számunkra, mint a levélben érkező dicséretek és bírálatok. Májusi számunkban például a Szoptatás rovatban a Bababarát kórház cím elnyeréséhez vezető tíz lépést soroltuk fel, vagyis mindazt, amit a szülészet tehet a sikeres szoptatásért. Az egyik fórumozó, Cikesz ezt kérdezte: Szerintetek létezik egyáltalán olyan kórház Magyarországon, amelyik ezeknek a feltételeknek megfelel? Pannibaba válasza: Szerintem nincs, én is bababarát kórházban szültem, és talán ha négy feltételnek megfelelt.
Nagyon szeretném, ha ez másként lenne. Nem vagyok egyedül ezzel a vágyammal! Hány olvasónk írja szomorúan a szüléstörténetében: Sajnos azonnal elvitték. Csak egy pillanatra tették a hasamra, és elvitték. Olyan jó lett volna még együtt maradni!
Bizony, egyáltalán nem mindegy, hol születik meg a baba, mennyi segítséget kap az édesanya az első napokban. Ezt hangoztatják a védőnők is: ők már nem sokat tehetnek, ha az anya sebes mellbimbóval, tápszerrel jön haza a kórházból. Vannak dolgok, amelyeket ott kellene megtanulniuk. Bízom abban, hogy változni fog a jelenlegi, kedvezőnek egyáltalán nem mondható helyzet. Ehhez azonban az Önök segítségére is szükség van! Kérem, töltsék ki és küldjék el nekünk a szülésre és az első napokra vonatkozó kérdőívünket, hogy a MÉRCE Egyesülettel közösen útjára bocsáthassuk a következő Születéskalauzt. Ezt a könyvet a 2002-es kiadáshoz hasonlóan úgy állítjuk össze, hogy az anyák által beküldött adatok mellett a szülészet osztályvezető főorvosának válaszai is olvashatók lesznek. Ebből mindenki felmérheti, mire számíthat ott, ahol szülni készül.
Mert a születés minősége az élet minősége.
W. Ungváry Renáta