Dr. Tasnádi Géza gyermeksebész szakorvost, egyetemi tanárt kérdeztük erről a különös bőrelváltozásról.
Magyarul érdaganatnak, jóindulatú érdaganatnak nevezzük, tulajdonképpen az erek burjánzásáról van szó. Pontosan nem tudjuk, mi okozza. Általában a születés utáni napokban, legkésőbb egy-két hetes korban jelenik meg a csecsemőkön a kicsi, szeder színű és formájú érdaganat, majd rohamosan növekszik négy-öt hónapos korig. Akkor megáll a további burjánzás, nagyon lassan visszafejlődik, és úgy öt-hat éves korban eltűnik.
Melyik testrészen a leggyakoribb?
Többnyire a fejen jelentkezik, sokszor a kutacs környékén. De lehet a hasfalon vagy a végbél körül is. Tulajdonképpen a test bármely részén megjelenhet. Gyors növekedése sok gondot okozhat, különösen akkor, ha más szerveket is elnyom. Igen veszélyes, ha a szem környékén jelentkezik, mert beterjedhet a szemüregbe is, ahol nyomja a szemet, vagy ha például a fül előtti környéken van, akkor az arcbeidegzést zavarhatja. Ilyenkor mindenképpen meg kell gátolnunk a növekedését.
Hogyan gyógyítják a hemangiómát?
Az eredményes gyógyítás előfeltétele, hogy a szülő minél előbb észrevegye az érdaganatot, és rögtön gyermekorvoshoz vigye a csecsemőt. Az szintén fontos, hogy az orvos felismerje az elváltozást, és sürgősen elküldje hozzánk szakrendelésre. Mi akkor azonnal leállítjuk a hemangióma növekedését cryoszondával. Ez tulajdonképpen fagyasztást jelent. Mínusz 90 Celsius-fokos szondával hozzáérünk ehhez az érdaganathoz, ez összehúzza az erecskéket, és a daganat nem nő tovább. De ha későn kerül hozzánk, amikor már nagyon megnőtt, akkor sokkal-sokkal nehezebb kezelni, és leállítani a további növekedést.
Csak egyféle gyógymód létezik?
Igen, más országokban is ugyanígy fognának hozzá. Az Érfejlődési Rendellenességek Nemzetközi Társasága lehetőséget nyújt, hogy kicseréljük e
A képen a hat hónapos Marcell Lilit kezelik |
Gyógyszeresen lehet-e kezelni a hemangiómát?
Ez is előfordul. Abban az esetben, ha túl későn kerül hozzánk a csecsemő, és már egy daganatszerű képződmény látható az arcán, akkor feltétlenül el kell kezdenünk a gyógyszerelést, kortizonszármazékot szoktunk adni.
Ezektől a gyógyszerektől tartani szoktak a szülők. Úgy tudom, komoly mellékhatásaik vannak.
Valóban léteznek mellékhatások, de az általunk alkalmazott és a nemzetközi gyakorlattal is megegyező adagban sem kóros testsúlynövekedést, sem ödémát, sem a szervezet védekezőképességének csökkenését nem észleltük. Amíg azonban tart a kezelés, javasoljuk, hogy halasszák el az oltások beadását. Amikor a fül előtt vagy a szem körül helyezkedik el a daganat, mozgás-, illetve látászavart okozhat, ezért ilyenkor sosem marad el a gyógyszeres kezelés. De csak az első pár hónapban élhetünk ezzel a megoldással, mert a gyógyszer a hemangióma növekedését, a sejtburjánzást állítja le. Öt-hat hónapos kor után pedig már rendszerint visszahúzódás észlelhető az érdaganatban.
Készül felmérés arról, hogy növekszik-e az érdaganatok száma?
Nem, nagyjából állandó arányról van szó. De nem lehet pontosan tudni, mert születéskor kerül sor az első szűrővizsgálatra, amikor ez az elváltozás még többnyire nem látható. Amikor pedig már megjelenik a csecsemőn, nem készülnek összegző vizsgálatok. Tehát nehéz pontos képet alkotni arról, hány gyereket is érint ez a probléma. A csernobili katasztrófát követően végeztek nagyobb szűréseket, ám ezek sem jeleztek lényeges változást.
Előfordulhat-e, hogy rosszindulatúvá válik az érelváltozás?
Nem, éppen ezért szoktunk jóindulatú érdaganatról beszélni, ám terjedésük lehet malignus, vagyis rosszindulatú, mert a daganat roncsolhatja a körülötte elhelyezkedő szöveteket.
Mitől kell félteni egy hemangiómás gyereket? Elkezdhet-e vérezni egy ilyen érdaganat?
Nincs különösebb veszély, vérzés nagyon ritkán fordul elő. Viszont rendkívül kellemetlen a jelenléte, főleg az arcon. Ha a csecsemő popsiján jelenik meg, tehát a pelenkás részen, kifekélyesedhet, s ilyenkor fájdalmat, nyugtalanságot okozhat, vérezhet.
Erre talán inkább egy pszichológusnak kellene válaszolnia, de Önnek is biztosan van tapasztalata arról, okoz-e pszichés problémákat ez az elváltozás a kicsiknél.
Inkább a szülőket viseli meg a helyzet. A gyerekek számára akkor válhat kellemetlenné a helyzet, ha közösségbe kerülnek. Ezért mindenképpen azon vagyunk, hogy akkorra jelentősen csökkentsük az elváltozást.
Hol lehet szűrővizsgálatra jelentkezni?
A Heim Pál Gyermekkórház angiológiai rendelőjében. A kezelést kibővítve egy kis magánkórházban, a Kelen Kórházban végzem, mert Budapesten itt adottak a speciális lézerkezelés feltételei. A Heim Pál Kórházban is évtizedeken át próbáltam beszerezni ezt a készüléket, de hiába harcoltam, pályáztam, nem sikerült. A lézerkezelést az OEP támogatja, és ez azért nagyon fontos, mert egyébként igen drága lenne az eljárás.
Alexandra Egy kislány, aki meggyógyult
Nagyon hálás vagyok a figyelmes, emberséges ellátásért mondja az
Scherter Judit
Fotó: Rátkai Éva