Így kezdődött
Samuel Hahnemann német orvos és gyógyszerész 1796-ban tette közzé a homeopátiával kapcsolatos megfigyeléseit. A gyógymód legfontosabb alapelve a hasonlósági szabály, ennek alapján keresik meg azt a szert, amely meggyógyítja a beteget. Ebből ered az eredeti magyar elnevezés is: hasonszenvi gyógymód.
Ha egészségesen nagy mennyiséget fogyasztunk egy bizonyos anyagból, különféle jellegzetes tüneteket figyelhetünk meg magunkon. Amikor például vöröshagymát aprítunk, folyik az orrunk és könnyezünk, de ez a könny nem maró, az orrváladék vizes, ugyanakkor meglehetősen idegesek leszünk. Ez a tünetsor nagyon hasonlíthat ahhoz, ahogyan egy légúti vírusfertőzés kezdetén érezzük magunkat. Ha ez a hasonlóság nagymértékű, akkor a vöröshagymából készült homeopátiás szer meggyógyíthatja a vírusos vagy allergiás eredetű náthánkat.
Minden betegségre?
Igen, szinte valamennyi testi baj kezelhető homeopátiás szerekkel, akár hirtelen fellépő, akár hosszan elhúzódó panaszról van szó. Sokszor önállóan is alkalmasak a gyógyításra, de természetesen számtalan olyan helyzet is adódik, amikor más gyógymódokkal, hagyományos gyógyszerekkel kell kiegészíteni. A sebészeti szakellátásra szoruló betegnél például pozitívan befolyásolják a gyógyulás gyorsaságát és minőségét.
Gyerekekkel legtöbbször azért fordulnak homeopátiás orvoshoz, mert a közösségbe kerülő kicsi folyton beteg lesz, és a szülők nem szeretnének neki kéthetente antibiotikumot adni. Ettől a gyógymódtól azt várhatjuk, hogy a beteg gyorsabban gyógyul, kevesebb szövődménye lesz, és rövid ideig tart a lábadozás.
Alapos kikérdezés
A homeopátiás orvos ugyanúgy megvizsgálja a betegeit, mint más orvos, ha kell, ugyanúgy sor kerül laborvizsgálatokra, röntgenre, vagy amire szükség van. A különbség a kikérdezés alaposságában, vagyis az anamnézis részletességében rejlik. A homeopátiás gyógyszerválasztásnak ugyanis az egyedi jelek jelentik az alapját. Például egészen más gyógyszert kap egy allergiás beteg, ha az orra folyik inkább, mint ha a szeme viszket. Azért kell kikérdeznünk ennyire részletesen a beteget, mert az óriási homeopátiás gyógyszerkincsből kell kiválasztanunk azt a szert, amelynek a gyógyszerképe leginkább hasonlít a páciens betegségképére, tehát tüneteinek összességére. Erre csak akkor van lehetőség, ha sok-sok apróságot megkérdez az orvos. Néha nagyon csodálkoznak a szülők, mert bizony még arról is érdeklődni szoktak, hogy tervezett vagy véletlenül érkezett gyerekről van-e szó. Azt is jó megtudni, hogy milyen testhelyzetben szeret aludni, és mit szeret enni. Így az orvos nagyon pontos képet kap arról, akit gyógyítani szeretne.
A homeopátia és a többiek
Az ember alapvetően orvoshoz viszi a gyerekét, olyanhoz, akinek a tudásában, tapasztalatában megbízik. Rá kell hagynunk, hogy adott esetben megfelelőnek tartja-e a kizárólag homeopátiás kezelést, vagy mást is szükségesnek tart. A homeopátiás gyógyszer szedését egyébként többnyire akkor is folytatni lehet, ha kórházba kerül a gyerek. Jó példa erre a budapesti Bethesda Gyermekkórház, ahol etikai állásfoglalás született erről: a kórházi kezelés során lehet homeopátiás kezelést is folytatni, ha az orvos, aki ezt elrendeli, megtanulta a homeopátiát, és a beteg ezt igényli. A hagyományos gyógymódokról, például a lázcsillapító borogatásról vagy a hagymás fülpakolásról sem kell lemondani. Arra viszont ügyeljünk, hogy mentolt és kámfort, mentateát ne adjunk a betegnek.
Beadjuk a gyógyszert
vagyis olyasmit teszünk, ami évszázadok óta a gyógyulás felé vezető utat jelképezi szülőnek, gyereknek egyaránt. Bajunk van, amelyre bevesszük a megfelelően kiválasztott és elkészített szert. A homeopátiás gyógyszerek nálunk úgynevezett globulus formában kaphatók, ezek apró, édes, cukorból készült golyócskák, amelyek homeopátiás hatóanyaggal vannak átitatva. Ezeket a golyócskákat a szájba kell helyezni úgy, hogy a beadás előtt és után fél órával ne egyen, ne igyon, ne mosson fogat, ne rágógumizzon a kis beteg. Ha már szót tud fogadni, akkor el kell szopogatnia ezeket a golyócskákat, amelyek nagyon gyorsan elolvadnak. Ha még túl kicsi ehhez, akkor kiskanálnyi vízben fel kell oldani. Hasmenés és hányás esetén, vagy ha magas láz miatt fontos a folyadékbevitel, akkor félpohárnyi vízben oldva lehet elkortyolgatni.
A homeopátiás gyógyszereket úgy kell tárolni, hogy ne érje őket elektromágneses sugárzás, vagyis ne kerüljenek mobiltelefon, mikrohullámú sütő, tévé, számítógép közelébe. Illóolajok mellé, meleg helyre vagy napfényre se tegyük a kis fiolát.
A homeopátiás orvos csak akkor tekint valakit gyógyultnak, ha nem csupán a tünetei szűntek meg, hanem jól eszik, jól alszik, mindenestől rendben van. A homeopátiát általában olyan szülők választják, akik a gyerekük jövőjére is gondolnak, és szeretnék őt megkímélni az esetleg feleslegesen szedett gyógyszerek mellékhatásaitól. A homeopátiát gyakorlók eredetileg is orvosok, és tudásukat más szakorvosokhoz hasonlóan sok év tapasztalata szilárdítja meg. Csodát azonban ettől sem várhatunk: sok mindent lehet vele gyógyítani, de korántsem mindent.
Ki fizeti?
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár sajnos más európai országokkal szemben nálunk sem a kezelést, sem a gyógyszereket nem támogatja. A kiegészítő egészségpénztárak viszont száz százalékban finanszírozzák: a szülő visszakapja, amit orvosra, gyógyszerre költött.
Amire büszke
Vargáné Zolnai Mariann védőnő meséli: Rátaláltunk a homeopátiára!
A Hogyan gyógyítsuk gyermekeinket homeopátiával? című könyvben olvastam
Általában minden anyukának felvetem a homeopátiás gyógyítás lehetőségét, de mivel viszonylag új dolog, csak akkor ajánlom a kismamáknak, ha nem idegenkednek tőle. Egyébként pedig úgy gondolom, hogy mindenki megtalálja a neki megfelelő gyógymódot, nekem a családban a homeopátia nagyon bevált, ennél maradunk. A gyerekek szívesen beveszik a bogyócskákat, mert finomak, és ami nem elhanyagolható szempont: az áruk is kedvező.
Magyar Homeopata Orvos Egyesület
Irodai ügyelet Tel.: 225-38-97
Hétfő 14-től 18 óráig
Szerda 9-től 13 óráig
www.homeopata.hu