7.45 Veres doktor körbejárja a gasztroenterológiai osztályt, mindenkivel vált néhány szót, kiderül, ki van jobban, ki rosszabbul, ki hogyan aludt aznap éjszaka. Ebben a tizenkét ágyas kórteremben várakoznak a kis betegek az
Májbetegségek
Magyarországon évente körülbelül nyolcvan súlyos májbetegség lép fel gyerekeknél, s az esetek döntő többségében a májátültetés jelenti az egyetlen esélyt a túlélésre. Eddig csak akkor kerülhetett sor az életmentő műtétre, ha egy halott kisgyerek amúgy egészséges máját lehetett a várakozó betegek valamelyikébe ültetni. Napjainkban végzik Budapesten az első olyan, sokkal jobb eredményt hozó műtéteket a Transzplantációs Klinikán, amikor a kis beteg édesanyjának májából származik az a lebeny, amelyet beültetnek. Így kisebb a kilökődés veszélye, és a külföldi tapasztalatok alapján az ötéves túlélési mutatók is jobbak.
8.15 Referáló ezen a találkozón a klinika valamennyi orvosa összegyűlik. Minden osztály jelenti, hol milyen betegeket ápolnak. Az érdekes, eltérést mutató röntgen- és ultrahangfelvételeket együtt nézik meg és elemzik. Utána valamelyik orvos vagy orvosjelölt ismertet egy tudományos újdonságról szóló szakcikket.
9.00 Professzori vizit Tulassay Tivadar professzor, a klinika igazgatója, a Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégium elnöke mindennap másik osztályt jár végig, ilyenkor valamennyi páciens kórtörténetét végighallgatja. A koraszülött intenzív részlegen mindennap tájékozódik a legapróbbak állapotáról.
10.00 11.00 Veres doktor felkeresi azokat a gyerekeket, akiknél aznap műtéti beavatkozásnak számító endoszkópiát fognak végezni. Az egyik kis páciens például májzsugorodásban szenved, s ennek szövődményeként a nyelőcső területén a vénák túlzott megvastagodása és esetleges megpattanása miatt életveszélyes vérzés léphet fel. Az ő esetében azt kell megvizsgálni, milyen az erek állapota a nyelőcsőben. Mivel igen ritka betegségről van szó, a monitor segítségével az orvosjelöltek is figyelemmel kísérhetik majd a beavatkozást. A másik kisfiúnál a vastagbelet tekintik majd meg a műszerrel, hogy kiderüljön, mi okozza a sorozatos bélvérzéseket. Két másik kisfiúnál hosszas keresgélés, több hónapig tartó orvostól orvosig járkálás után derült ki, mitől alakult ki súlyos vérszegénység, súlycsökkenés és fáradékonyság. A 11 éves Czél Tamásnál például egyszerű vérszegénységre, vashiányra gondolt a házi gyermekorvos, ám a vaspótlás nem használt, sőt a vérképek egyre rosszabbak lettek. Ezután hematológiai kivizsgálás következett, mert rosszindulatú vérképzőszervi betegségre gyanakodtak. Ám a vizsgálatok szerencsére nem igazolták ezt a feltételezést, így került sor az úgynevezett EMA-tesztre. A vérminta vizsgálata alapján 97 százalékos találati aránnyal választ kap az orvos arra a kérdésre, nem lisztérzékenység (cöliákia) okozza-e a panaszokat. Tamásnál az EMA pozitív lett, vagyis nagy valószínűséggel valóban az a gond, hogy a búzában, rozsban, árpában található glutén nevű fehérje nem képes felszívódni és hasznosulni szervezetében. Édesanyja elméletben már ismerkedik a lisztmentes főzés rejtelmeivel, hiszen Tomi többé nem ehet hagyományos kenyeret, rántást, süteményt. Most következik majd az endoszkópos vizsgálat, hogy megerősítsék a diagnózist. Tomi izgatottan, bár kissé bágyadtan és éhesen várakozik, mivel a vizsgálatot éhgyomorra végzi majd Veres doktor. A másik kis páciens már a műtőben van.
Minden látszik a monitoron
A műtőből kifelé jövet a Veres doktor által vezetett fogyis táborra is vetünk egy pillantást. A különálló kórteremben kis csapat duci gyereket kísérelnek meg két héten keresztül egészségesebb, kiegyensúlyozott táplálkozásra és testmozgásra szoktatni. Náluk ugyanis semmi kórosat nem találtak a kivizsgálások során, egyszerűen túl sokat és túl kalóriadúsat esznek. Ezen próbálnak most változtatni.
Lisztérzékenység
Veres doktor szakterülete a gyermekgyógyászaton belül a gasztroenterológia. Hetente három-négy új cöliákiás beteget vesznek fel, de csupán havonta egynél-kettőnél tapasztalnak klasszikus tüneteket, vagyis haspuffadást, fogyást, rossz általános állapotot. A vizsgálati módszerek tökéletesedésének köszönhetően kiderült, ez a betegség sokkal gyakoribb, mint eddig hitték. 0,5-1 százalékos az előfordulása. Mind gyakoribb, hogy például csak a nő meddőségi kivizsgálása során derül fény arra, hogy a gyermektelenség hátterében is ez áll. Gábor meséli, hogy nemrégiben egy 71 éves bácsinál fedeztek fel a kollégák lisztérzékenységet. Mindössze annyi panasza volt, hogy egész életében sokat fájt a hasa.
Halló, itt Veres doktor!
Szerdánként egytől háromig szusszanásnyi szünet következik. A klinika patinás,
Magánrendelésen
A késő délutáni órákban Békásmegyeren, magánrendelésen is felkereshetik a páciensek Veres doktort. A rendelés nyugisan indul, de aztán kisebb tömeg verődik össze. A legtöbb apró fiú fütyiproblémával érkezik, a fitymaszűkületet kellene könnyen és gyorsan orvosolni. A beavatkozás nem fáj, Gábor csak akkor lát neki, ha már a saját ujjbegye is elzsibbadt az érzéstelenítő kenőcstől.
A nyolc hónapos Bora roppant jól néz ki, sem
Néha éjszaka is folytatódik
Egyszerre általában 170 gyereket ápolnak a klinikán, rájuk éjszakánként három orvos jut. Az ügyeleti idő délután négykor kezdődik, és másnap reggel nyolcig tart. Az orvos sokszor egész éjszaka talpon van, de három óra alvásnál többre sosincs idő. Veres doktor ügyeletvezető szokott lenni, s az éjszakát a koraszülött intenzív osztályon tölti, ahol most is három 600 grammos kisbabát ápolnak. A NIC (neonatális intenzív centrum) működtetése a klinika kiemelt feladati közé tartozik, ide várják azokat az apróságokat, akiknél sebészeti beavatkozásra van szükség az életben maradás érdekében. Nemrég még élettel összeegyeztethetetlen rendellenességnek számított a veleszületett rekeszizomsérv. Ezeknél a babáknál a méhen belüli élet során nem tud kifejlődni a tüdő, mivel a belek gyakorlatilag a mellkasban helyezkednek el (a rekeszizom feladata volna a hasüreg és a mellkas szerveinek szétválasztása, és
Botond és Kata örülnek, ha néha nekik is jut a Papából |
Fotó: Rátkai Éva