13 IGEN |
1. Fogyókúrázhatok a szoptatás alatt?
Semmi akadálya, ha kiegyensúlyozott étrenddel, fokozatos súlyleadással valósítjuk meg az áhított célt. A koplalást nem ajánljuk, mert így nem jut hozzá a szervezet a számára fontos tápanyagokhoz. Érdemes viszont elhagyni az étrendből a cukrot, a süteményeket, a mértéktelen édességfogyasztást. Tegyünk a tányérra mindig egy kicsit kevesebbet, mint amit a szemünk kíván. Unalmunkban, elkeseredésünkben ne az evés legyen a gyógymód! Mozogjunk sokat, akár a babával együtt. A szoptatás idején az a fogyókúra nevezhető ideálisnak, amely legfeljebb heti fél kiló súlyvesztéssel jár.
2. Használhatok mesterséges édesítőszert?
Ha csak módjával alkalmazza, akkor semmi akadálya. Arra a lehetőségre azonban gondolni kell, hogy befolyásolhatja az anyatej ízét, és emiatt elutasíthatja a szopást a kisbaba. Ha ezt tapasztaljuk, szüntessük meg a használatát. Helyette, ha nagyon muszáj, alkalmazzunk olyan cukorféléket, amelyek lassan és tartósan emelik a vércukorszintet, például gyümölcscukrot (fruktózt).
3. Ihatok kávét, kólát?
Nem tilos, de azt számításba kell venni, hogy a koffein az anyatejbe is átmegy, és így a baba viselkedését is befolyásolhatja. Ha túlzott élénkséget, ingerlékenységet tapasztalunk a kicsinél, gondoljuk végig, nem fogyasztottunk-e túl sokat valamilyen koffeintartalmú italból. Lásd még a koffeinről szóló írásunkat a Kismama Magazin 2006/09. számában.
4. Szabad-e szoláriumozni?
Igen! A szoptatás és a szoláriumozás nem zárják ki egymást. Hallgasson saját teste jelzéseire, és ha úgy érzi, nem tesz jót önnek, ne folytassa. Jóvátehetetlen hibát biztosan nem követ el akkor sem, ha egyszer-kétszer kipróbálja. A folyadékveszteséget mielőbb pótolja!
5. Festethetem a hajamat?
Semmi akadálya! A hajfesték nem mutatható ki az anyatejből, így nem jelent veszélyt a kicsire nézve. Azt viszont vegyük számításba, hogy az eredetileg hosszú, barna hajú mami látványa sokkolhatja a babát, ha hirtelen szőkén és tüsi hajjal bukkan fel.
6. Szaunázhat-e a szoptató anya?
Igen! A meleg általában jót tesz, ám ebben az esetben is célszerű, ha saját teste jelzéseire hallgat mindenki. Akinek jólesik, ne hagyja ki. A hideg vízbe mártózás vagy hideg vízzel való zuhanyozás helyett azonban lehetséges, hogy célszerűbb a langyos medencét vagy tusolást választani.
7. Járhatok-e rendszeresen úszni?
Csak a hideg vízzel kell vigyázni, hiszen a tartós hideghatás csökkentheti a tejtermelődést. Ezt azonban az úszás utáni kellemesen meleg zuhanyozással ellensúlyozhatjuk. Fokozatosan emeljük az úszásra szánt időt. A vizes fürdőruhát vegyük le mielőbb!
8. Csökkeni fog a tejmennyiség a rendszeres sporttól?
Nem! A sport mindenkinek jót tesz! Arra azonban ügyeljünk, hogy fokozatosan növeljük a terhelést, és első alkalommal csak tíz percig tornázzunk. Nem ajánlatosak a mellek rázkódásával járó sportok. Mielőtt nekikezdünk, szoptassuk meg a babát!
9. Veszélyes, ha a párom szex közben a szájába veszi a mellbimbómat?
Nem! Ha kellemesnek találja, erről sem kell lemondania, kivéve azt az esetet, ha a férje éppen beteg. Szoptatás előtt egyébként is leöblítheti meleg vízzel a mellbimbóját. A partner néha a tejcsatorna-elzáródáson is igen hatásosan tud segíteni!
10. Szedhet-e gyógyszert a szoptató nő?
Csak a legszükségesebbet, azt viszont feltétlenül! Az antibiotikumok többsége csak igen csekély mennyiségben mutatható ki a tejből, emiatt felesleges szüneteltetni a szoptatást. A fogorvos által gyakran használt fájdalomcsillapító injekció például nyugodtan alkalmazható, és foghúzás után sem kell gyógyszer nélkül szenvedni.
11. Mehetek-e tüdőszűrésre?
Természetesen! Röntgenezés miatt nem szükséges felfüggeszteni a szoptatást, kivételt csak azok az esetek jelentenek, amelyeknél radioaktív anyagot juttatnak a páciens szervezetébe, ilyenek például a pajzsmirigyvizsgálatok.
12. Ehetek babot, karfiolt, kelféléket, hagymát, vagyis puffasztó ételeket?
Igen! Még egyetlen vizsgálat sem bizonyította, hogy ezek az ételek az anyatej közvetítésével valóban ártanának a babának, ugyanakkor az anyák megfigyelései sokszor mégis mintha ezt igazolnák. Segíthet, ha egyszerre csak kis mennyiséget fogyaszt a gyanúba kevert ételből, illetve megfigyeli, hogy javulnak-e a kisbaba hasfájásnak tartott panaszai, ha egy hétig kihagyja az étrendjéből a gyanús alapanyagot.
13. Kaphatok kullancsoltást a szoptatás ideje alatt?
Igen, semmi akadálya! A szakemberek álláspontja szerint jelenleg bármelyik oltás beadható a szoptatás idején, két esetben azonban némi mérlegelés szükséges. A rubeolaoltás és a Sabin-csepp esetében különböző okokból elméletileg előfordulhat fertőzés a babánál, de ennek igen csekély a kockázata.
6 NEM |
1. Elszívhat-e a szoptató nő néhány marihuánás cigarettát?
A szakemberek az eddig rendelkezésünkre álló adatok alapján nem javasolják, a hatóanyag ugyanis jelentős mennyiségben átmegy az anyatejbe, és fel is halmozódik benne. Egy vizsgálat megállapította, hogy a rendszeresen marihuánát, illetve hasist fogyasztó és szoptató anyák csecsemőinek mozgásfejlődése elmaradt a marihuánától megkímélt babákétól. Egyébként kereskedelme és fogyasztása is büntetendő.
2. Mellbimbó-piercinggel lehet szoptatni?
Nem ajánljuk! A mellbimbóban levő testékszer sérülést okozhat a baba szájában. Ráadásul a testékszer behelyezésekor sérülhetnek és elzáródhatnak a tejcsatornák, így a tejbelövellés után egyes nyílásokon keresztül nem tud távozni a tej, ez pedig tejpangáshoz, s emiatt állandó panaszokhoz vezethet. Mivel a sérülést nem lehet meg nem történtté tenni, legalább távolítsuk el a testékszert, hátha mégsem sérült meg egyetlen tejcsatorna sem.
3. Hány szál cigarettát szívhatok el?
Jobb, ha nem dohányzik, aki szoptat. Nem állnak rendelkezésünkre olyan vizsgálatok, amelyek során megszámolták volna, hány szál cigarettától kezdve kerül életveszélybe a baba. Annyi azonban bizonyos, hogy a nikotin az anya véréből igen gyorsan átjut a tejbe, ott ráadásul fel is halmozódik. Ezzel magyarázható, hogy dohányos anyák csecsemőinél gyakoribb a nyugtalanság, hasfájás, hányás, kevesebbet híznak, és sokszor a szopás hatékonysága sem megfelelő.
4. Árt a szoptatott kisbabámnak, ha a vacsorához felhajtok egy pohár bort?
Szoptatás idején nem ajánljuk a rendszeres alkoholfogyasztás. Ennek egyik oka, hogy az alkohol nagy mennyiségben átmegy az anyatejbe, a csecsemő mája azonban nem képes még a gyors lebontásra. A másik ok, hogy az alkohol megváltoztatja az anyatej ízét, s ez az érzékenyebb babáknál sztrájkhoz vezethet. Ha a baba rendszeresen alkoholt fogyaszt az anyatejen keresztül, fejlődésbeli elmaradással kell számolnunk.
5. Szedhetek-e kombinált fogamzásgátló tablettát?
– Nem, ezek a készítmények ugyanis ösztrogén hormont is tartalmaznak, ez pedig csökkentheti a tejmennyiséget. A szoptatás idején a kizárólag gesztagént tartalmazó tablettát ajánlják, de ritkán ezek is okozhatnak gondot, ezért a gumióvszer vagy más helyi fogamzásgátló módszerek alkalmazása tűnik a legbiztonságosabbnak.
6. Muszáj melltartót hordanom?
Nem! Éppen ellenkezőleg! A túl szoros melltartó csak gondot okoz, különösen olyankor, amikor túltelítődik a mell. Ez bármikor előfordulhat, amikor a baba kihagy egy szoptatást. Sebes mellbimbót sem ajánlatos becsomagolni, mert ez fokozza a fertőzés kockázatát.
W. Ungváry Renáta szoptatási szaktanácsadó IBCLC