Több tudás a folyamatról
Míg harminc évvel ezelőtt elsősorban a sok abortuszt, a szegénységet, a higiénia hiányát és a dohányzás szerepét említették első helyen, ma már tudjuk, hogy a koraszülések döntő többségét az anyai stressz okozza. Ezen a kifejezésen azonban témánkkal kapcsolatban nem csak a szó köznapi jelentését értjük, hanem mindazokat a folyamatokat, testi eseményeket, amelyek a kismama szervezetében növelik a stresszhormonok szintjét. Elsősorban a fertőzések tartoznak ide, amelyek védekezésre készítetik a szervezetet. Ilyen hatása lehet például a gennyes foggyökérnek, az elhanyagolt fogágybetegségnek, a krónikus vesemedence-gyulladásnak. Nem szabad elfeledkeznünk a lelki eredetű stresszről sem. A kismamák ugyan a progeszteron terhességi hormon nyugtató hatásának köszönhetően alapvetően kiegyensúlyozottak, de ha túl sok felkavaró, ijesztő, szomorú vagy bosszantó esemény történik, a stresszhormon mennyisége is nőni kezd, s ennek következtében a kelleténél sűrűbben tapasztalhatók a méhösszehúzódások. Az anya állapota pedig természetesen a magzatra is hatással van. Azoknál a kismamáknál, akiknek a vérében a 20. héten magasabb stresszhormonszintet mértek, a későbbiekben sokkal gyakrabban végződött koraszüléssel a terhesség, mint azoknál, akiknél a stresszhormonszint normális volt.
Mit nyújt a terhesgondozás?
Nálunk a babavárás mindhárom harmadában sor kerül olyan vizsgálatokra, amelyek alkalmasak bizonyos fertőzéstípusok kimutatására. Ilyen a vizeletvizsgálat, amelynek segítségével megállapítható (remélhetőleg idejében), hogy nem szenved-e az édesanya húgyúti fertőzésben. Háromhavonta elvégzik a hüvelyváladék bakteriológiai vizsgálatát is, amelynek segítségével megállapítható, nincs-e a kismamának bakteriális hüvelyi fertőzése. Ha a kórokozók száma a megállapított határérték fölé kerül, azonnali kezelésre van szükség. Az utóbbi időben derült ki az is, hogy mennyire fontos a lelkiismeretes fogászati ellenőrzés. Nem csupán a lyukas fogak betömésére kell gondolni, hanem a fogkő eltávolítására is, ebben ugyanis olyan baktériumok telepedhetnek meg, amelyek a vérkeringésbe jutva szintén szerepet játszhatnak a koraszülésben.
Ha a kismama leül a számítógépe elé, és az interneten, angol nyelven keresgél információkat a koraszülés megelőzéséről, olyan egyszerűen kivitelezhető rutinvizsgálatokra bukkan, amelyeket nálunk sem rutinszerűen, sem a páciens kérésére nem végeznek el, noha alkalmasak lennének olyan problémák kimutatására is, amelyekre a jelenlegi terhesgondozási rendszer vizsgálatai nem képesek.
Mire figyeljen a kismama? o Vegye igénybe a terhesgondozás vizsgálatait, havonta egyszer menjen el szülészorvosához. o A babavárás idején kétszer is látogasson el fogorvoshoz. o Kerülje azokat a helyzeteket, amelyek fertőzést okozhatnak: ilyen például a szexuális partnerváltás a terhesség alatt, hosszas ücsörgés idegenekkel együtt termálvizes medencében. o Ha bakteriális fertőzése van, ne szedjen vas- és vitaminkészítményeket. o Kerülje a stresszt okozó helyzeteket! Ha elfárad, ha úgy érzi, elborítják a feladatok, nagyon fontos, hogy szünetet tartson, és addig ne folytassa tevékenységeit, amíg meg nem nyugodott. o Hüvelyöblítést semmiképp se végezzen, mert ez megzavarja a normális baktériumflórát, a napi tisztálkodásra azonban ügyeljen o Ne használjon műszálas alsóneműt és nejlonborítású intimbetéteket. Forduljon orvoshoz, ha o a hüvelyi folyás bőségessé, rossz szagúvá válik; o nemi szerve viszket, csíp, fáj; o a méhösszehúzódások gyakorivá, kellemetlenné válnak; o ha hüvelyi vérzés lép fel; o ha korábban ismeretlen, újszerű fájdalmat érez; o ha pisilés közben csípő, égető érzése van, vagy a szokásosnál is gyakrabban kell pisilnie. |
Mit tehet az orvos?
A rendszeres vizsgálatok során a hüvelyváladék állagának, szagának változása felhívja az orvos figyelmét a bakteriológiai vizsgálat szükségességére. Ha kell, az eredmények alapján kezeli a fertőzést. Az átlagos kismamának ennél többre valószínűleg nincs is szüksége. Fontos tudni azonban azt is, hogy a magzat szempontjából veszélyes fertőzések egyáltalán nem okoznak minden esetben látványos, feltűnő tüneteket, éppen emiatt olyan nehéz a hatékony megelőzés. Ezért keresnek világszerte olyan vizsgálati módszereket, amelyek idejében képesek jelezni a problémákat, mégpedig azoknál is, akik nem tartoznak a koraszülés szempontjából kockázati csoportba (például korábbi koraszülés vagy sorozatos vetélések miatt).
A koraszülés előrejelzése szempontjából a méhnyak hosszának ultrahangos mérése is járható út lehetne, ez azonban nálunk még nem terjedt el (a méhnyak a szülés közeledtével rövidülni kezd). Egyszerű és olcsó megoldás volna a hüvelyváladék kémhatásváltozásnak mérése egyszerű indikátorpapírral. A kémhatás ugyanis savasról lúgosra változik bakteriális hüvelyfertőzések esetén. Mégsem könnyű kivitelezni, mert szinte lehetetlen indikátorpapírt szerezni.
Ha már rendszeres méhösszehúzódásai vannak a kismamának, gyógyszerek segítségével talán megállítható a folyamat, de a koraszüléshez vezető okok pontos felderítése nélkül csak annyi az eredmény, hogy pár nap haladékot kap a magzat. Neki minden nap számít, amit odabent tölthet.
Országos Gyógyintézeti Központ |
Saját páciensei körében, annak ellenére, hogy sok magas kockázatúnak minősíthető (például ikreket váró vagy krónikus betegségben szenvedő) kismama fordul hozzá, a magyar átlagnál alacsonyabb a koraszülési arány. Becslése szerint, az orvostudomány jelenlegi állása alapján a koraszülések fele megelőzhető lenne megfelelő színvonalú terhesgondozással.
W. Ungváry Renáta