1. Pamela Andersson sehol sincs hozzám képest
Hivatalosan: tejbelövellés. Egy pompás keblekkel megáldott nő néz vissza ránk a tükörből. De miért olyan elgyötört az arca? Bizony visszasírja a régi melleit! Ezek itt feszülnek, fájnak, alig bírja el őket…
Mi az oka? A szülés utáni második-harmadik napon belövell a mell, vagyis a kolosztrum mellett egyre több érett tej is termelődik. A mellek vérellátása jelentősen fokozódik, nem ritka, hogy ödéma alakul ki.
Meddig tart? A legkellemetlenebb szakasz néhány nap alatt lezajlik, de a szülés előtti állapotát (méret, puhaság) többnyire a második hónapban nyeri vissza a mell.
Mi a teendő? A leghatékonyabb a gyakori szoptatás éjjel-nappal (körülbelül tíz-tizenkét alkalommal naponta!). A szoptatás előtti meleg zuhany, meleg borogatás segíti a tej ürülését. A szoptatás után rövid ideig alkalmazott hideg pakolás csökkenti az ödémát. Ha a baba nem szopik hatékonyan, lehet, hogy fejésre lesz szükség. Ha nem javul a helyzet, kérje szoptatási tanácsadó vagy védőnő segítségét.
2. Nedves bugyi
Hivatalosan: stresszinkontinencia. Köhögés, tüsszentés, futás hatására mindig becsorran egy kis pisi.
Mi az oka? A húgycső körüli körkörös záróizmok megsérültek vagy elgyengültek a terhesség vagy a szülés hatására. A nők legalább húsz százaléka küzd ezzel a problémával.
Meddig tart? A sérülés mértékétől függ. Általában néhány hét alatt rendeződik a dolog.
Mi a teendő? Végezzen medencefenék-erősítő gyakorlatokat kétszázat naponta. Nem húszat, kétszázat! Szorítsa össze az izmait, mintha a pisit kellene visszatartani, majd ernyessze el. A legjobb, ha (tanfolyamon, könyvből vagy videóról) megtanulja az intim női torna alapjait, és rendszeresen végzi, már szülés előtt. Ha két hónap múlva is fennáll a probléma, beszéljen orvosával: lehet, hogy kezelésre vagy műtétre lesz szükség.
3. Kojak-frizura kilátásban
Hivatalosan: post partum hajhullás. Minden fésülködésnél egy kazalnyi hajszál marad a fésűben.
Mi az oka? A várandósság egyik kellemes mellékhatása, hogy a hajhullás szinte teljesen szünetel a terhességi hormonok magas szintje miatt. Szülés után a hormonszint lezuhan, és búcsút mondhatunk a kilenc hónap alatt megmaradt extra hajszálainknak is.
Meddig tart? Egy éven belül ismét lánykori hajkoronánkkal dicsekedhetünk.
Mi a teendő? Gyakorlatilag semmi. Némi segítséget jelenthet, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott vitamin- és ásványianyag-pótlásra.
4. Nehéz napok extra
Hivatalosan: gyermekágyi vérzés. Hihetetlennek tűnő mennyiségű vér képes távozni a méhből az első napokban, főleg szoptatás közben.
Mi az oka? Ahogy a szülésnél leválik a méhlepény, vérző seb marad a helyén. Minden egyes szoptatás alkalmával oxitocin áramlik szét a szervezetben, amely erőteljes méhösszehúzódást (utófájást) okoz, ekkor az összegyűlt vér és váladék lökésszerűen távozik a méhből.
Meddig tart? A fájdalmas összehúzódás az első egy-két napra jellemző, a vérzés mértéke egyre csökken, pár nap alatt rózsaszín gyermekágyi folyás veszi át a helyét, amely legkésőbb a hatodik hétre megszűnik.
Mi a teendő? A jól szabott bugyi és az erős vérzésre kialakított éjszakai betét használata kényelmesebbé teszik a nehéz napokat. Tamponról szó sem lehet. Ha túl gyakran (óránként) kell betétet cserélni, vagy a folyás kellemetlen szagú, haladéktalanul beszéljen orvosával!
5. Valaki összefirkálta a lábam
Hivatalosan: visszértágulat. Nem elég, hogy rémesen néz ki, estére elnehezedik és feszül az egész.
Mi az oka? A visszértágulat a lábakat és a szeméremajkakat egyaránt érintheti, ez a terhesség hagyatéka. A súlytöbblet, a megnövekedett vérmennyiség és vérnyomás, a hatalmassá tágult méh és a terhességi hormonok hatására a vér nehezen tud fölfelé folyni, föltolul a vénákban, így az eddig láthatatlan hajszálerek is láthatóvá válnak, a nagy vénák pedig kitágulnak.
Meddig tart? A szeméremajkak visszértágulata általában rövidesen megszűnik a szülés után, a láb erei is összehúzódnak valamelyest, de a jelentős tágulatok sajnos örökre megmaradnak.
Mi a teendő? Ha lepihen, tegye föl a lábát. Nem valami illedelmes, de nagyon hatékony. Használjon fáslit vagy kompressziós harisnyát mindkettő jól pótolja a vénák elvesztett rugalmasságát, a fájdalmat mintha elfújták volna.
6. Megismerni járásáról…
Hivatalosan: fájdalmas gát. Ég, forró és feszes, ülni és járni a legrosszabb.
Mi az oka? A szülés mindenképpen megviseli a hüvelyt. Ha a gát megrepedt, vagy gátmetszést végeztek, a gyógyulásig kellemetlen érzéssel kell számolni.
Meddig tart? Hat hét múlva nyoma sem lesz.
Mi a teendő? Ha nagyon fáj, vegyen be fájdalomcsillapítót. Mindig lassan álljon föl, szorítsa össze a farizmait, amikor leül. Üljön puha párnára, összegöngyölt, karikába hajtott takaróra, úszógumira. A hűvös zuhany enyhíti a fájdalmat.
7. Térkép a hasamon
Hivatalosan: striák. Vöröses vonalak a köldöktől a bikinivonalig, a melleken és a combokon. Rémes.
Mi az oka? A bőr alatti kötőszövet rugalmatlan, nem tudja követni a hirtelen tágulást, ezért megrepedezik. De lehet, hogy tudja, és akkor nyoma sem marad a terhességnek. Szóval ez genetikai adottság, nem sokat tehetünk ellene.
Meddig tart? A rossz hír: sosem múlik el nyomtalanul. A jó hír: hamarosan elhalványodik, és végül opálos vonalak emlékeztetnek a rémes vörös csíkokra.
Mi a teendő? Nem sok. A stria elleni krémek használata segít valamelyest.
8. Fájdalmas dudor odalent
Hivatalosan: aranyér. Háromszor is meggondolandó a nagydolog. Már csak ez hiányzott arról a környékről!
Mi az oka? Az aranyér valójában egy kitágult, előtüremkedő véna a végbélnyíláson. Sokaknál már a várandósság alatt kifejlődik, de a szülés kitolási szakaszában fordul komolyra a helyzet.
Meddig tart? Ha eddig nem volt ezzel problémája, várhatóan a hatodik hétre rendbe jön.
Mit a teendő? A duzzanatot csökkenti, ha hideg felületre (például egy vékony textíliába csomagolt jégakkura) ül néhányszor a nap folyamán. A mogyoróolajos borogatás is jót tesz. Orvosa vagy gyógyszerésze javasolhat olyan aranyér elleni kenőcsöt, amelyet biztonságosan használhat terhesség és szoptatás alatt is.
Maros Eszter