Mi az oka annak, hogy a szülészetek többségéről úgy viszik haza az újszülöttet, hogy már kapott tápszeres pótlást, cukros vizet vagy teát? Miért nem sikerül a szoptatás sok olyan édesanyának sem, aki minden tőle telhetőt megtett a sikerért? Amíg még nem létezett a civilizáció a mai értelemben és formában, nemigen voltak választási lehetőségek, aki azt akarta, hogy csecsemője életben is maradjon, nem tehetett mást, csak azt, amit a többi körülötte élő nőtől látott. Szoptatott és szoptatott, hogy gyarapodjon és hízzon az apróság. Nem rakta le, és nem hagyta ott sehol még éjszaka sem, mert akkor kihűlhetett, vagy ragadozók zsákmányává válhatott volna. Ha sírt, nem volt kérdés, hogy megvigasztalja-e, hiszen a hangos bömbölés veszélyes állatokat, ellenséget csalhatott volna a közelbe.
Ma már a szülők számára egyáltalán nem maguktól értetődőek ezek a dolgok, meg kell tanulniuk, milyen is valójában a kisbaba. A csecsemőmérleg, a gyarapodás, a grammokban mért anyatej sok válságot és aggodalmat indít útjára, többnyire minden ok nélkül. Inkább letenni szokás a kisbabát, mint magunkon hordozni, az anya teste helyett biztonságosabbnak vélik az inkubátor fűthető műanyag dobozát, és bizony, ahogy növekszik a jólét, megszületik a külön gyerekszoba, amellyel mintha kissé túl korán kezdetét venné az önállóságra nevelés. Mi köze mindennek a szoptatáshoz? Nagyon is sok! Lássuk csak, miért!
Minden anyának tudnia kellene
1. Az anyatej a kereslet-kínálat törvényei szerint termelődik. Ez azt jelenti, hogy minél gyakrabban van mellen, és minél hatékonyabban szopik a csecsemő, annál több tej termelődik. (Ugyanez a fejésre is igaz!) Ha kihagyunk egy szoptatást, hogy a következő alkalomig több tej termelődhessen, először valóban eredményesnek tapasztaljuk ezt a megoldást, de másnapra, harmadnapra már a tejmennyiség csökkenését eredményezi. Az egészséges, élénk csecsemőt mindannyiszor érdemes mellre tenni, ahányszor szopási igényét kereső fej- és szájmozgásával, az első hetekben ökle szopizásával jelzi.
2. A hat hónaposnál fiatalabb csecsemőnek kizárólag anyatejre van szüksége, egészséges fejlődését ez szolgálja legjobban. Vajon józan ésszel helyeselhető gyakorlatnak tűnik, hogy az újszülött a kórházban előbb találkozik egy idegen faj tejével (a tehéntejből készülő tápszerrel), minta a saját édesanyjáéval? Ha az újszülöttnek már a szülés utáni két-három napban nagy mennyiségű tejre volna szüksége, vagyis többre, mint amit édesanyja termel ezekben a napokban, akkor valószínűleg lenne is annyi tej, különben már rég kipusztult volna az emberi faj. A kizárólagos szoptatás azt jelenti, hogy vízre, teára sincs szüksége a babának. Az anyatej étel és ital egyszerre.
3. Az anya és a csecsemő különválasztása és a szoptatás, illetve az anyatej helyettesítése (tápszerrel, cumival) hátrányos a szoptatás szempontjából, különösen akkor, ha ez az első hat hét során történik. Ha már jól belejött a szoptatásba a baba-mama páros, valamivel nagyobb a mozgástere.
A legjobb felkészülési módszer
Sok kórházban szerveznek szülésre felkészítő tanfolyamokat. Ezeken általában szó esik a szoptatásról, de csak nagyon röviden. A területi védőnők lehetőségei valójában sokkal jobbak ezen a téren, hiszen rendszeresen tartják a kapcsolatot a kismamákkal a babavárás idején. Legkésőbb a szülés előtti utolsó találkozás során beszélgetnek személyesen a kismamával a szoptatásról, de ott, ahol igazán komolyan veszik ezt a feladatot, csoportos találkozókat is szerveznek. Ekkor már hosszabb beszélgetésre is alkalom nyílik. Van, ahol szoptatásról szóló filmet is néznek együtt, máshol szoptató édesanyákat hívnak el beszélgetni, akad, ahol játék babákkal gyakorolják a szoptatási testhelyzeteket. A legjobb felkészülési módszer valószínűleg az, ha a kismama szoptatós baba-mama csoportba látogat el. Oda ugyan elvileg babával együtt várják az édesanyákat, de a lényeg éppen az, hogy már a terhesség idején is láthassunk közelről szoptató nőt, és hallgathassuk, milyen témák, nehézségek és örömök kerülnek szóba. A legfontosabb mégis az, hogy egy ilyen csoporttalálkozó alkalmával közvetlen tapasztalatokat lehet gyűjteni arról, milyen egy normális kisbaba viselkedése, hogyan válaszol jelzéseire az édesanyja (egyáltalán miféle babajelzések léteznek), és sokkal több fontos gyakorlati kérdés szóba kerül teljesen magától, mint bármelyik tanfolyamon.
Nehézségeket okozhat
Kórházválasztás
Igaz ugyan, hogy a szoptatási problémák megoldására bármikor van esély, ám az is tény, hogy az ideális kezdés, az első héten kapott szakszerű támogatás számos bajt és nehézséget megelőzhet. Ezért ha egyáltalán lehetőség van rá – érdemes bababarát kórházat választani, vagy olyat, amelyikben biztosítják a szoptatás sikere szempontjából alapvető tényezőket: lehetőség van szoptatásra és testkontaktusra a szülőszobában, a babát nem viszik el a megfigyelési időszak során, a későbbiekben együtt maradhat az anya a babával a nap huszonnégy órájában, a szoptatásban hatékonyan segíteni tudnak a csecsemősök vagy a védőnő. Ezekről a kérdésekről részletes információ található a Hol jó szülni? című könyvünkben.
Sok ellentétes tanács
Hiába követ el a kórház mindent a szoptatás sikere érdekében, cseppet sem lényegtelen, mit tud ehhez hozzátenni a területi védőnő és a házi gyermekorvos. Előfordul, hogy ők épp az ellenkezőjét hangoztatják annak, amit a kórházban mondtak.
Kéretlen tanácsadók
Ahogy a focihoz, úgy általában a szoptatáshoz is mindenki ért. Ezért a legtöbb édesanya számíthat arra, hogy jóformán mindenki véleményt nyilvánít és tanácsokat ad majd. Ez önmagában nem baj, mert sok érdekességre fény derülhet, ha vissza is kérdezünk: mennyi ideig szoptatta az illető kizárólag a gyerekeit? Vannak-e egyáltalán saját tapasztalatai a témáról? Ha a visszakérdezésből csak sértődés támadna, elégedjünk meg a legegyszerűbb megoldással: egyik fülünkön be, a másikon ki. Akit viszont nem stresszel és idegesít a sok beleszólás, és kellően magabiztos, nyugodt szívvel mesélhet saját tapasztalatairól viszonzásképpen.
Lelki mélypontok
Hol a szülés utáni sírós napok, hol egy családi összezördülés, hol a túlzott kimerültség vagy a nagyobb gyerekekkel kapcsolatos nehézségek okoznak rossz napokat. Ilyenkor a tejtermelődés is csökkenhet, illetve nehézségek adódhatnak a tejleadó reflex működése körül, ez a reflex ugyanis stressz hatására gátlás alá kerül. Pánikra semmi ok, a megnyugvással együtt a tej is visszatér. Pótolni nem kell, csak gyakrabban szoptatni, segíthet a meleg fürdő és a meleg borogatás.
Kismama-tipp
A La Leche Liga olyan nemzetközi szervezet, amely saját szoptatási tapasztalattal is rendelkező édesanyákból áll. Egységes elgondolások, javaslatok alapján segítik önkéntes tanácsadással és szoptatós baba-mama csoportokkal az anyákat. A csoportok címe megtalálható: www.lll.hu