Ha elemezzük a gyermekorvosi ügyeletek betegnaplóit, kiderül, hogy minden harmadik beteg indokolatlanul veszi igénybe az éjszakai és hétvégi ellátást. A kicsik zöme ugyanis nyugodtan kivárhatná a háziorvos rendelési idejét. De honnan tudhatná a szülő, hogy mivel szabad várni, és mivel kell azonnal indulni? Hiszen épp azért fordul orvoshoz, mert a gyerek állapota és a tünetek megijesztették, s hallani szeretné a szakember tanácsát.
Lássuk előbb a lényeget! A háziorvos vagy a védőnő feladata, hogy az első találkozás alkalmával, vagy még a babavárás idején tájékoztatást adjon arról, hol található este nyolctól reggel nyolcig, illetve hétvégeken a körzeti ügyelet. Függesszük ki a lakásban jól látható helyen a címet és a telefonszámot. Mielőtt elindulunk, érdemes odatelefonálni, mert bizonyos esetekben, például fülészeti, szemészeti, sebészeti problémák esetén nem a belgyógyászati ügyelet az illetékes, és lehet, hogy egészen máshová kell vinni a gyereket!
Házhoz hívjuk inkább?
Erre is van lehetőség, ám nem járunk vele minden esetben jól. Sok helyen, különösen vidéken, falvakban nem tudják megoldani, hogy gyermekorvos menjen ki, és a felnőttek ellátásában jártas orvos nem mindig a gyerekek számára legelőnyösebb gyógymódot javasolja, bár arra biztosan számíthatunk, hogy a valódi vészhelyzeteket, amikor azonnali kórházba szállításra van szükség, felismeri. A tapasztalt, többgyerekes, talpraesett szülők ritkábban vesznek igénybe ügyeleti ellátást, mert a betegségek jó része már ismerős, nem ijednek meg a láztól, s mivel tudják, hogy néha több órás várakozásra számíthatnak, és közben más fertőzést is összeszedhet a gyerek, csak végszükség esetén indulnak útnak.
Mi számít indokoltnak?
Skripeczky Anita
Tizennyolc éves kor alatt nem kell vizitdíjat fizetni ám ha valaki indokolatlanul veszi igénybe az ügyeleti ellátást, akkor elvileg ezer forintot kell kifizetnie. Sok múlik a szülő vérmérsékletén. Az egyik anyuka már egy feldagadt szúnyogcsípéssel is behozza a gyereket. A másik akkor is lassan indul, ha már sürgős lenne. Ezért nagyon nehéz tanácsot adni, hogy mi is a helyes teendő mondja egyik szakértőnk, dr. Skripeczky Anita doktornő. A gyakorlatban azonban többnyire figyelembe vehető oknak tekintik azt, ha a szülő nagyon aggódott gyereke állapota miatt.
Hétvégén nem ritka, hogy tizenkét óra alatt százhúsz beteget kell ellátnunk. Ez azt jelenti, hogy alig hat perc jut egy vizsgálatra, ami nagyon kevés. A várakozás mégis nagyon hosszú lehet. Gyakran csak éjfél körül van az első nyugodt percünk teszi hozzá dr. Fogarasi András, a Bethesda Gyermekkórház főorvosa. A büntető vizitdíj bevezetésének nyilván a hatalmas forgalom csökkentése volt a célja.
Legfőbb ok a láz
Még ma is azért hozzák be a legtöbb gyereket, mert lázas. És az ügyeletes orvosok nem győzik ismételgetni ilyenkor nem érdemes nekivágni az útnak. A gyereknek is rossz, ha órákig kell bágyadtan várnia a váróteremben. És hiába érzi magát rosszul, nem tudják előrevenni, hiszen az előtte sorban állók is betegek, és gyakran nála sokkal súlyosabb állapotban vannak. Mert a láz mértéke és a betegség súlyossága egyáltalán nem függ össze. Ráadásul sok szülő úgy véli, a láz a legnagyobb gond, azt kell valahogy megszüntetni. Lázcsillapító csodainjekció azonban nincs.
Nagyon ritkán adnak injekciót, és inkább csak azoknak a gyerekeknek, akik csillapíthatatlanul hánynak. De ez nagyon fájdalmas, hiszen izomba kell nagy mennyiségű hatóanyagot adni, és ritkán akár tályog is kialakulhat a szúrás helyén. A lázas gyereknek, ha egyéb tünete nincs, elsősorban nem ügyeleti ellátásra, hanem azonnali otthoni lázcsillapításra van szüksége. Csak akkor kell az ügyeletre menni, ha rossz az általános állapota, hány, erős fejfájása van, görcsöl, elveszíti az eszméletét, vagy nem lehet vele kommunikálni. Persze ebben az esetben inkább mentőket kell hívni. Kevesen tudják, hogy a lázcsillapítók hatása csak sokára jelentkezik. Akár egy óra is eltelhet, mire leviszi a lázat. Nem érdemes addig várni, azonnal testhőmérsékletű vízbe kell rakni a gyereket, és ezt körülbelül tíz perc alatt kell 28-30 fokosra hűteni. Ez sokkal kíméletesebb, mint a borogatás vagy a priznic, mégis sokkal hatásosabb. Ráadásul akárhányszor meg lehet ismételni, nincs semmiféle veszélye vagy mellékhatása!
Mikor kell az ügyeletre indulni?
Hirtelen fellépő súlyos tüneteknél, mint az asztma, nehézlégzés, krupp. Ezekben az esetekben a gyerek látványosan levegőért küzd.
Allergiás tünetek esetén, például ha kiütések borítják el a gyerek testét, vagy ha a szeme környékén, száján duzzanat keletkezik.
Éles hasfájás esetén, hiszen akár vakbélgyulladás is lehet mögötte.
Gyakori hányásnál, főleg, ha a gyerekben nem marad meg a folyadék.
Minden olyan betegségnél, amikor a gyerek feltűnően elesett, és állapota súlyosnak látszik.
Ezért is ügyeletre mentek!
Fogarasi András
Elfogyott a tápszer
Amikor hajnali négykor ébresztik fel az ügyeletest azzal, hogy a babának elfogyott a tápszere, nehéz helyzetben van az orvos, mit mondjon, indokolt-e az ügyelet igénybevétele. Hiszen azért ezt már napokkal előbb tudni lehetett. Másrészt viszont egy kisbabának fontos, hogy hozzájusson a tápszeréhez, és ha azt csak receptre lehet megvenni, akkor adott esetben indokoltan kérték ehhez az orvos segítségét a szülők veti fel Fogarasi doktor, hozzátéve, hogy természetesen ilyenkor is adnak receptet, és bár az új szabályozás feljogosítaná őket arra, hogy ilyen esetekben emelt összegű vizitdíjat kérjenek a szülőktől, ők ezt eddig még soha nem tették.
Nem ért rá máskor
Ügyeleten gyakran hallják a szülőktől, hogy azért jöttek ide, mert nem jutottak be a háziorvos rendelőjébe, olyan nagy volt a sor. Vagy hogy ők estig dolgoztak, csak most értek rá elhozni a gyereket. Azzal, hogy idejönnek, néha talán megspórolnak egy kis időt, de ezzel egyrészt komolyan terhelik az itt dolgozó orvosokat, másrészt a háziorvosnál, aki évek óta ismeri a családot, a gyerek egészségi állapotát és a környéken támadó vírusokat is, sokkal jobb és személyre szabottabb ellátást kaphatnának.
Szaktanácsadó: dr. Skripeczky Anita és dr. Fogarasi András gyermekgyógyász, Bethesda Gyermekkórház