Brit kutatóorvosok felfedezték, hogy a baba egészségét komolyan befolyásolja az is, hogy az édesanyja hogyan táplálkozott a magzat fogantatása előtt.
Andrew Prentice, a London School of Hygiene & Tropical Medicine professzora Nyugat-Afrikában tanulmányozta 170 várandós nő étrendjét és a különféle tápanyagok jelenlétét a vérükben. Azon a tájon a különböző évszakok nagyon különböző ételek fogyasztását teszik lehetővé, így az esős és a száraz évszakban teherbe esett nők fogantatás előtti étrendje erősen eltérő.
A nőket alaposan kikérdezték az étrendjükről, és megvizsgálták az újszülöttek a DNS-ét. Az eredmények alapján a professzor és csapata arra jutottak, hogy a baba egészsége szempontjából fontosabb, hogy az anya hogyan táplálkozott a várandóssága előtt, mint a babavárás hónapjaiban. Az étrend ugyanis úgynevezett epigenetikus változásokat okoz a baba DNS-ében: befolyásolja, hogy mely gének lesznek aktívak, illetve mennyire.
Prentice professzor szerint a várandósság előtti megfelelő diétával befolyásolni lehet az immunrendszerért, az elhízásért, illetve a rákért felelős gének működését. A babavállalást tervező nőknek leginkább B2-, B6– és B12-vitamint, valamint kolint, metionint és folsavat érdemes bevinniük a szervezetükbe.
A professzor tovább folytatja a kutatásokat a témában.