A szülés kitolási szakaszában végzett gátmetszés szükségességét azzal indokolják az orvosok, hogy így csökkenthető a baba fejére nehezedő nyomás a tolófájások közben. A gátmetszés gyorsítja a kitolást, megelőzhető vele, hogy a gát területe szabálytalanul berepedjen, és a gyógyulás is gyorsabb a beavatkozást követően.
Szükséges vagy sem a gátmetszés?
Szinte minden első kisbabáját világra hozó kismamánál használják a gátmetszést. Gyakran a második szülésnél is, harmadik, negyedik babáknál már csak nagyon indokolt esetben kerül rá sor.
A gátmetszés rutineljárás, és még csak különösebb fájdalommal sem jár. A szülést követő napokon kellemetlen lehet az ülés, de a varratok vagy kapcsok eltávolítása után – általában a negyedik-ötödik napon – már különösebb panaszokat sem okoz.
Egyre inkább az a nézet, hogy amennyiben lehetséges, a gátmetszés alkalmazása nélkül segítsék világra a babát. És egyre több az olyan felkészült szülésznő, aki számára nem okoz problémát ez a gyengéd mód. Érdemes tehát a kórház szülészetén ennek is utánajárni.
Vannak esetek, amikor a gátmetszés indokolt
Mindenkor a szülészorvos és a szülésznő döntése, hogy szükség van-e a bemetszésre. A gátmetszés mindenképpen jobb megoldás annál, mintha a kismama bőre szabálytalan módon bereped a kitolási fázis során, mert ez esetben nemcsak esztétikai problémák adódhatnak, hanem maga a seb is jóval lassabban forr össze, gyógyul be.
Az átlagosnál várhatóan nagyobb súllyal érkező babák esetén gyakrabban alkalmazzák a gátmetszést, éppen a fent részletezettek elkerülése végett. Természetesen a módszert kizárólag a hüvelyi úton szülő kismamáknál alkalmazzák, császármetszésnél ennek nincs szerepe.
További szülés, gátmetszés témák az NLCafén
- Amiről nem szokás beszélni: így változik meg a tested szülés után
- Valóban fájdalmasabb lenne az apás szülés?
- Feltette a netre szülése videóját az anyuka – mindenki kiakadt
- A császármetszés alkalmazásával elkerülhető a gátmetszés?
- A Szent Imre ügy: gátmetszés és orvos kontra dúla és háborítatlan szülés
Fotó: Pinterest