1. A család időbeosztása
Bár a macskák szeretnek általában egyedül lenni, azért igenis igénylik a társaságot és a szeretgetést. Ha sosem vagytok otthon, netán utazós család vagytok, akkor lehet, hogy inkább egy halat kellene háziállatnak tartani, nem pedig négylábút.
2. A gyerek életkora
Érdemes figyelembe venni, hogy a macskák általában nem olyan birkatürelműek, mint a kutyák, ha gyerekről van szó. Egy cica hamarabb odakap a mancsával, főleg akkor, ha nincs gyerekhez szoktatva. Ezért érdemes megvárni a macska örökbefogadásával azt, hogy a gyerek már elég érett legyen hozzá. Mert egy másfél évesnek még nem biztos, hogy meg tudod magyarázni, hogy ne rángassa a macska farkát, de egy négyéves már érteni fogja, hogyan kell közelíteni egy cicához.
3. A gyerek felelőssége
Amikor háziállat kerül a házhoz, akkor a gyereket is szeretnénk bevonni a gondozásába, teljesen természetes, hogy neki is legyenek körülötte feladatai. A macskák esetében két fő feladat van: az etetés és a macskaalom tisztítása. Nyilván nem fogod hagyni, hogy homokozzon a gyerek a macska kakijával, úgyhogy inkább az első feladatot oszd rá. A tapasztalatom az, hogy háromévesen már remekül el tudja látni étellel a cicákat, csak arra kell vigyázni, hogy ne adjon nekik napjában ötször enni, csak mert az olyan jó móka.
4. A gyerek személyisége
Mielőtt rohannál egy pici, 8 hetes kölyökmacskáért, gondold át, milyen a gyermeked személyisége. Ha hirtelen fajta, mint az enyém, aki szeretné a macskát ölelgetni akkor is, ha az állat menekülne, akkor érdemes egy kevésbé törékeny, békés, idősebb cicát örökbe fogadni. Mindenképp kérdezd meg a gondozójától, hogy milyen a macska természete, és ismertesd össze a gyerekkel, mielőtt hazavinnétek, hogy lásd, hogyan reagálnak egymásra. Egy állat örökbefogadása komoly elköteleződést jelent, nem éri meg elsietni a döntést.