A terhesség alatt jelentkező hányingert és hányást tévesen reggeli rosszullétnek szokták titulálni, pedig szó sincs róla, hogy csupán reggel jelentkezhet a rosszullét. A kismamák között az is egy tévesen elterjedt információ, hogy a terhesvitaminok okoznak hányingert, ugyanis a terhesség első hónapjában a hányinger és hányás patofiziológiája nem ismert, bár valószínűleg metabolikus, endokrin, gasztrointesztinális és pszichológiai tényezők egyaránt szerepet játszanak benne – írják a Nausea and Vomiting During Early Pregnancy című tanulmány szerzői.
A terhességi hányinger okai
A terhességi hányinger és hányás, vagy más néven reggeli rosszullét a terhesség alatt a nők 80 százalékánál előfordul, ám a rendellenesség okai egyelőre tisztázatlanok. A kutatások arra utalnak, hogy több tényező, köztük a genetika és a hormonok is hozzájárulhatnak a hányinger okozta kellemetlenségekhez. A hormonok szintjei a terhesség alatt drámaian megváltoznak, különösen az első trimeszterben. A hormonszintek e kezdeti változása közepes vagy súlyos hányingerrel és hányással jár, bár ez a reggeli rosszullét a második trimeszter kezdetére általában megszűnik.
Az ösztrogén tűnik a legnagyobb ludasnak a hányingerben, ugyanis a terhességi vészes hányásban (hyperemesis gravidarumban) szenvedő terheseknél erőteljesen emelkedett ösztrogénszintet mértek. Egy másik elmélet szerint a terhesség alatti hányinger és hányás evolúciós alkalmazkodás, amely a nőt és magzatát védi a potenciálisan veszélyes ételektől.
A hányingert általában mindenki különböző mértékben tapasztalhatja, íme néhány tényező, amely hajlamosíthat a súlyosabb reggeli rosszullét kialakulására:
- ikerterhesség;
- akinek a kórtörténetében már előfordult utazási betegség;
- akinek korábban migrénje volt;
- első terhesség;
- elhízás;
- nagyfokú stressz.
Bár a hányinger határozottan kellemetlen, szerencsére általában egyáltalán nincs káros hatással a magzatra. Más a helyzet, ha a hányinger olyan mértékűvé válik, hogy semmi sem marad meg a gyomrodban és fogyni kezdesz. Ebben az esetben feltétlenül fel kell keresni az orvost, hogy megbizonyosodj arról, hogy nem a terhességi hányinger súlyosabb formája áll fenn. A terhességi vészes hányás ráadásul nem az első trimeszter végéig, hanem tovább is kísérheti a terhességet, akár a szülésig is veled maradhat.
Hyperemesis gravidarum tünetei:
- gyakori hányás,
- epehányás,
- vérhányás,
- kiszáradás,
- testsúlycsökkenés,
- kimerültség,
- túlzott nyálképződés,
- vitamin- és ásványianyag-hiány.
Függetlenül attól, hogy miért fordul elő, a terhességi hányinger és hányás a súlyosságától függően elég nagy küzdelem egy terhes nő számára.
A hányinger megelőzése és kezelése
A terhességi hányinger és hányás kezelésében leginkább az kell legyen a célunk, hogy megelőzzük, hogy egyáltalán bekövetkezzen. Pár tanulmány megállapította, hogy azok a kismamák, akik már a fogamzás idején is terhességi vitaminokat szedtek, kisebb valószínűséggel szorultak orvosi segítségre hányinger és hányás miatt. Hogy miért? A válasz nem egyértelmű. A kutatók azt feltételezték, hogy egyszerűen az optimális tápláltsági állapot a terhesség kezdetén, vagy a B6-vitamin-bevitel növelése csökkentheti a hányás előfordulását egyes terhes nőknél. Ezek alapján fogalmazták meg azt az ajánlást, miszerint a fogamzás előtti prenatális vitaminok szedése csökkentheti a terhességi hányinger és hányás esélyét, vagy annak súlyosságát, ha mégis bekövetkezik.
Egyes szakértők kétlépcsős eljárást javasolnak a hányinger enyhítésére. Az első lépésben módosítsd az életmódodat, mert az alvási szokások, a testmozgás és az étrend mind befolyásolhatja, hogy mennyire tör rád az émelygés. Az életmódváltás mellett pedig olyan kezeléseket is kipróbálhatsz, mint a gyömbér fogyasztása, amire szintén vannak kutatások, melyekben hatékonynak találták az émelygés ellen. Az viszont elengedhetetlen, hogy minden kezelést beszélj meg az orvosoddal, és hallgass az ő tanácsaira.
Amit kipróbálhatsz:
- Pihenj sokat, mert a fáradtság súlyosbíthatja a hányingert.
- Kerüld az olyan ételeket vagy szagokat, amelyek rosszullétet okoznak.
- Egyél valamit, például száraz pirítóst vagy kekszet, mielőtt felkelsz az ágyból.
- Fogyassz gyakran és kis adagokban egyszerű, magas szénhidrát- és alacsony zsírtartalmú ételeket – például kenyeret, rizst, kekszet és tésztát.
- Inkább hideg ételeket egyél, mint melegeket, ha a meleg ételek szagától rosszul érzed magad.
- Igyál sok folyadékot, leginkább vizet úgy, hogy keveset és gyakran kortyolgatsz, mert ez segíthet megelőzni a hányást.
A cikk létrejöttét a Richter Gedeon Nyrt. támogatta.