Amikor terhes vagy, nehéz lehet pontosan meghatározni, hogy miért érzed magad állandóan¹ olyan fáradtnak. Talán a fáradtságot a hormonoknak vagy a növekvő pocaknak tulajdonítod, vagy az álmatlanságot okolod a kimerültségért. Bár ezek mind valóban okozhatnak fáradtságot – ami általában teljesen normális terhességi tünet -, az is lehetséges, hogy a kimerültség a vérszegénység jele².
A terhességi vérszegénység
A vérszegénység akkor lép fel, amikor a szervezet nem képes elegendő egészséges vörösvérsejtet előállítani az oxigén szállításához. A várandós nőknél nagyobb a vérszegénység kialakulásának kockázata, különösen a második és harmadik trimeszterben³. A jó hír: az étrendedre való tudatos odafigyeléssel és egy körültekintően megválasztott étrend-kiegészítővel magad is segítheted a normális mértékű vörösvérsejt-képződést.
A vérszegénység azzal jár, hogy a szervezet oxigén-ellátottsága nem megfelelő, ami olyan tünetekkel4 járhat, mint a túlzott fáradtság, légszomj és fejfájás. Bármi legyen is az oka, fontos, hogy a terhesség alatt kezeljék a vérszegénységet. Ez nemcsak abban segít, hogy jobban érezd magad, de a súlyos, kezeletlen vérszegénység növelheti egyes terhességi komplikációk kockázatát, beleértve a koraszülést és a szülés során vérátömlesztés szükségességét5.
A tünetek
A terhesség korai szakaszában nehéz megkülönböztetni a vérszegénység jeleit a normális terhességi tünetektől. A terhesség előrehaladtával a terhesség alatti vérszegénység jelei a következők lehetnek6:
- túlzott fáradtság vagy gyengeség,
- fejfájás,
- szédülés,
- légszomj,
- szapora vagy szabálytalan szívverés,
- zsibbadás vagy hideg érzés a kezekben és a lábakban,
- alacsony testhőmérséklet,
- sápadt bőr (különösen az arc, az ajkak vagy a körmök színének megváltozása),
- mellkasi fájdalom,
- koncentrációs zavarok,
- ingerlékenység.
Ha a fenti tünetek bármelyikét tapasztalod magadon a terhesség alatt, mindenképpen tájékoztasd az orvost!
A terhességi vérszegénység okai
Amikor terhes vagy, a szervezetedben lévő vér mennyisége megnő7 – egyes számítások szerint akár 45 százalékkal is, mire betöltöd a 24. hetet. Ez azt jelenti, hogy a terhesség alatt körülbelül másfélszer annyi vasra van szükséged, mint a várandósságod előtt – ezt a mennyiséget sok esetben nehéz csak a táplálékból biztosítani. Elegendő vasraktárak nélkül a vörösvérsejtek termelődése lelassul, így a szervezet kevesebb oxigénhez jut. Az eredmény? Egy kimerült anya.
Ritkábban a vérszegénységet vitaminhiány is okozhatja8, például a B12-vitamin, a folsav vagy a C-vitamin elégtelen szintje – még egy ok, amiért fontos, hogy szedd a terhesvitaminokat. Egy alapbetegség, például pajzsmirigyzavar is okozhat vérszegénységet9 a leendő anyukáknál.
Magasabb lehet a vérszegénység kockázata10, ha:
- egynél több gyermekkel vagy terhes,
- súlyos reggeli rosszullétek miatt csökkent az étvágyad,
- egy korábbi terhesség után rövid időn belül vagy ismét terhes,
- korábban már volt vérszegénységed vagy erős menstruációs vérzésed,
- nincs elég vas az étrendedben.
Mire számíthatsz a szülés után?
A szülés utáni időszak első néhány hetében és hónapjában sok anyánál enyhülnek a vashiányos vérszegénységgel kapcsolatos tünetek, egyes esetekben viszont a szülés után is előfordulhat vérszegénység. Ezt jellemzően a terhesség alatti nem megfelelő vasbevitel és a szülés alatti vérveszteség okozza11. Mit tehetsz tehát szülés után a megfelelő vérképzés érdekében?
Vérvesztés csökkenése: A szülés során általában bekövetkező vérvesztés (gyermekágyi vérzés) mérséklődésével jellemzően az anémia is javulásnak indul. Légy tehát türelmes.
Pihenés és táplálkozás: A szülés utáni időszakban fontos a pihenés és a megfelelő táplálkozás. – ha szükséges akkor étrend-kiegészítés is – hogy támogasd a tested regenerálódását – mindez hozzájárulhat az anémia rendeződéséhez.
Rendszeres egészségügyi kontroll: Fontos, hogy rendszeresen konzultálj egészségügyi szakemberekkel a szülés utáni időszakban, hogy ellenőrizzék a hemoglobin szintet a véredben és az esetleges egyéb egészségügyi problémákat. Az orvosok szükség esetén további vizsgálatokat és kezeléseket írhatnak elő.
Vaspótlás: A szülés után az egészségügyi szakemberek gyakran javasolják vényköteles vaspótló készítmények szedését, hogy segítsék a hemoglobin szintjének visszaállítását a normális szintre.
A cikk megjelenését a Richter Gedeon Nyrt. támogatta.
Document ID: KEDP/DAFMH1, Lezárás dátuma: 2024.10.24.