![The Greatest Hits](https://nlc.hu/uploads/2025/02/profimedia-0857896677.jpg)
A gyerekek nevelése és tiszteletük fenntartása – ahogy nőnek, egyre nagyobb fejtörést jelenthet. A titok nyitja az egyensúly megteremtése, ugyanis a túlzott keménység miatt eltávolodhatnak, a túlzott lazaságtól pedig a fejünkre nőhetnek.
![Mondj búcsút ezeknek a szokásoknak, ha azt szeretnéd, hogy gyerekeid felnőttként is tiszteljenek](https://nlc.hu/uploads/2025/01/9bec8b943d867cc96c06fd2d0ed0ce3c.jpeg)
(Fotó: Getty Images)
Mit tehetsz szülőként, hogy fenntartsd a gyerekeid tiszteletét felnőtt korukban is? Ezeket kerüld!
Túlféltés
Lehelet vékony a határvonal a gyerekekről való gondoskodás és a túlzott védelmük között. Szülőként ösztönös, hogy meg akarod óvni őket a bajoktól, de a túlféltés meg is fojthatja őket. Ez szülő-függővé teheti őket, amelynek hatására kevésbé fognak bízni a képességeikben. Fontos, hogy hagyd, gyerekeid eligazodjanak az útjukon, elkövessék a saját hibáikat és tanuljanak belőle. Lehet, hogy ezt nehéz nézni, de kulcsfontosságú a személyiségfejlődésük szempontjából.
Az empátia hiánya
Az empátia kulcsfontosságú összetevője az erős kapcsolatok kialakításának, és ez magában foglalja azt is, ami közted és gyermekeid között fennáll. A Journal of Adolescence folyóiratban megjelent tanulmány kimutatta, hogy az empatikus szülőkkel rendelkező gyerekek jobban érzik magukat, lelkileg sokkal stabilabbak, és nagyobb valószínűséggel folytatnak proszociális viselkedést. Amikor együtt érzel gyermekeiddel, igazolod az érzéseiket. Megmutatod nekik, hogy semmi baj abból nincs, ahogy abban az adott helyzetben érzik magukat, vagy ahogy egy szituációra reagálnak. És amikor azt látják, hogy tiszteled az érzelmeiket, valószínűleg jobban fognak tisztelni téged.
Kritika konstruktivitás nélkül
Mindannyian azt akarjuk, hogy gyermekeink a legjobbat és a legtöbbet hozzák ki magukból. És igen, ehhez néha rá kell mutatni a hibáikra. De van különbség az építő kritika és a káros negativitás között. Ha folyamatosan csak a hibáikra világítasz rá anélkül, hogy megoldásokat vagy bátorítást is adnák, az károsíthatja a gyermek önbecsülését. Ez ellenszenvet válthat ki belőlük a szülei, azaz te irántad, ami nem segíti elő a tisztelet kiépítését.