Nem véletlen, hogy ez a kötődés éppen a legelemibb igény, a táplálás-táplálkozás során jön létre. Ezzel egyszersmind elkezdődik anya és gyermeke között a kommunikáció. Az anyának éreznie kell, hogy kicsinye mikor szeretne enni. Meg kell-e őt kínálni anyatejjel, vagy csupán elég egy simogatás.
A baba diktáljon!
Már a szoptatás időszakában is megzavarhatja a kiegyensúlyozott táplálkozást a túl sok előírás, elvárás. A szopás mennyiségének állandó ellenőrzésével csak azt érhetjük el, hogy kezdjük teljesítményként értékelni.
Ha már a szoptatás alatt kialakul a baba és mama közötti kommunikáció, az elválasztás után is sokkal jobban fogják érteni egymást. De nézzük először, mikor érdemes megkezdeni az elválasztást. Nem dicsőség, nem a baba fejlettségét mutatja, ha már szilárd ételt eszik. Hat hónapos korig csak anyatejet kapjon. Utána, ha a kicsi is igényli, megkezdhetjük a lassú, fokozatos elválasztást.
Elfogadom, amit kínálsz
Gondoltak már arra, hogy a kisgyermek táplálkozása már szinte megható módon, a teljes bizalomra épül? Az ember mindenevő, mégis akadnak számára “veszélyes” táplálékok. Őseink nagy árat fizettek, ha az óvatosságot félretéve, túlságosan mohón ettek az újfajta ételből.
Nincs hát okunk megsértődni, ha a nagy-nagy szeretettel és körültekintéssel készített sárgarépa-főzelék kóstolgatása közben a kicsi fintorog, fejét elfordítja, és a harmadik szájába erőltetett kanál tartalmát az asztalterítőn látjuk viszont.