Így abban az esetben, ha kénytelenek megismételni az inszeminációt, a fagyasztott készletekhez is hozzá lehet nyúlni.
A homológ inszeminációt hat egymást követő alkalommal téríti a biztosító, feltéve, hogy a párnak még nincs asszisztált reprodukciós eljárás keretében született gyermeke.
Előfordul, hogy az eddig felsorolt eljárások nem bizonyulnak elégségesnek, vagy nyilvánvaló biológiai okok miatt csak olyan megoldás jöhet szóba, amikor a megtermékenyülésre a szervezeten kívül kerül sor – ezt az eljárást nevezzük in vitro fertilizációnak.
Ilyen ok például a petevezetékek olyan mértékű letapadása, amelyet nem sikerült feloldani, vagy a petevezeték hiánya (ha például korábbi méhen kívüli terhesség miatt el kellett távolítani). Ugyancsak akadályozhatja a teherbeesést az úgynevezett endometriozis (ilyenkor a méhen kívül is találhatók működő méhnyálkahártya-szigetek).
A szervezeten belüli mesterséges megtermékenyítés akkor sem valósítható meg, ha a férfi ondójával minőségi vagy mennyiségi problémák vannak, ha a férfi impotens vagy valamelyik félnél immunológiai problémák is fellépnek.
Szervezeten kívüli mesterséges megtermékenyítésre a Szent János Kórház Budai Meddőségi Centrumában az utóbbi nyolc évben 2160 esetben került sor. Ennek eredményekképpen hatszáz terhesség jött létre, s összesen hétszáznegyvennégy gyermeknek örülhettek a szülők. Az ikrek aránya huszonnégy százalékos.
Az IVF lebonyolítása az írásunk első felében bemutatott peteérés serkentéssel kezdődik. Az érett petesejteket azonban a megfelelő időpontban a hasfalon keresztül bevezetett tű segítségével leszívják a tüszőkből.
A biztosító a szervezeten kívüli mesterséges megtermékenyítést és beültetést öt alaklommal finanszírozza, ha a párnak hasonló beavatkozás segítségével még nem született gyermeke.