nlc.hu
Család
Haverok, buli, dolce vita

Haverok, buli, dolce vita

Legjobb, ha rá sem szokunk olyasmire, amirõl késõbb gyermekünk és magunk érdekében le kell mondanunk! A dohányzás, az alkohol, a kábítószerek, a mértéktelen kávézás közismert hatásait nem kell részleteznünk, de nem árt tudni, hogy ezek a szerek a termékenységet és a magzat fejlõdését is befolyásolják.




Kezdjük az alkohollal. Egy pohár finom bor még jót is tehet szeretkezés előtt: javítja a hangulatot, csökkenti a gátlásokat, szabad utat enged érzéseinknek. A rendszeres alkoholfogyasztás azonban jelentősen csökkenti a szexuális érdeklődést, és mindenképpen rontja a párkapcsolatot.

Nagy mennyiségű alkohol fogyasztása növeli az ivarsejtekben kialakuló genetikai eltérések valószínűségét, ezzel együtt tehát nő a vetélések, a koraszülések és a fejlődési rendellenességek száma is. Az alkoholista anya gyermeke kis súllyal, jellegzetes arcberendezéssel jön világra, értelmi és érzelmi fejlődése jelentősen elmarad kortársaiétól.

A kábítószerek használata gyakorlatilag ugyanezeket a veszélyeket rejti magában. A kábítószerfüggő fiatalok életéből gyakran teljesen eltűnik a szexuális érdeklődés. Ha mégis bekövetkezik a terhesség, a kisbaba kábítószerfüggőként születik meg, így kegyetlenül fájdalmas elvonási tünetekkel kell megbirkóznia, amint elvágták a köldökzsinórt, és függetlenné válik anyja vérkeringésétől, ami eddig a drogot szállította.

A dohányzás hatása nem ilyen látványos, ám annál hosszan tartóbb! A dohányzó nők nehezebben fogannak meg, és gyakrabban fordul elő, hogy túl korán vagy kis súllyal hozzák világra gyermeküket. A terhesség alatti dohányzás pedig jelentősen növeli az esélyét annak, hogy a gyermek később allergiás lesz.






Testbarát fogamzásgátlás


A családtervezés legfontosabb feltétele, hogy készen álljon a férfi és a nő szervezete az új élet létrehozására. Sokan csak hosszú évek küzdelmével és orvosi beavatkozások sorával tudják elérni, hogy megfoganjon gyermekük, és meg is maradjon a terhesség. Nem is gondolnánk, hogy a nehézségek egyik okozója a fogamzásgátló tabletták túl korai alkalmazása lehet.

Dr. Konc János, a Budai Meddőségi Centrum vezetője hosszú évek tapasztalatai alapján állítja: ha valaki kamaszkorában kezd fogamzásgátló tablettákat szedni, amikor még nem állt be pontosan a havi ciklusa, akkor a gyógyszer hatóanyaga később megzavarhatja a peteérést.

A nők három-négy százalékánál úgynevezett „post pill amenorrhea” jön létre a tablettaszedés abbahagyása után. Az érintett nők felénél a probléma egy-másfél év alatt magától rendeződik, a peteérés újra megindul. A többieknél csak gyógyszeres beavatkozás segíthet a bajon. Nem oldja meg a problémát az a még mindig elterjedt módszer, hogy a vérzéskimaradást újabb fogamzásgátló tabletta-kúra alkalmazásával próbálják megszüntetni. Ebben az esetben a ciklus csak látszólag rendeződik: a havi vérzés megjelenik ugyan, de nem indul újra a peteérés.





Dr. Konc János véleménye szerint az lenne az igazi megoldás, ha a kamaszlányok nem tablettával védekeznének, hanem helyi módszereket alkalmaznának. Ma már kapható olyan spermaölő hatóanyagot tartalmazó gél, hüvelytabletta és tampon, ami a szeretkezés előtt fölhelyezve a fogamzásgátló tablettával azonos hatékonyságú, de nincsenek kellemetlen mellékhatásai. A tinédzserambulanciákon az ártalmatlan, helyi fogamzásgátló módszerek használatára kellene megtanítani a gyerekeket a tabletták népszerűsítése helyett. Sajnos erre nincs remény, mert a pénz nagyobb úr, mint az egészség.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top