Nem érdemes azonban túlöltöztetni a csecsemőt, mert megizzad, levetkőztetve hirtelen lehűl, és épp ez teszi fogékonyabbá a fertőzések iránt. A megelőzés legbiztosabb módszere az, ha kerüljük a náthás csecsemő, gyermek, felnőtt társaságát. Közösségbe járó gyermek esetében ez nemigen valósítható meg.
A nátha különösen csecsemő- és kisgyermekkorban lehet súlyos nyűg, hiszen a pici nem tud szabadon lélegezni az orrdugulás miatt, a lenyelt váladéktól pedig gyakori a hurutos hányás. A nátha oka azonban víusfertőzés, nem pedig “megfázás”.
A hideghatás csökkenti a fertőzésekkel szembeni ellenállást, s csak elősegíti a betegség kialakulását, ami úgyis bekövetkezne, ha a csecsemő már megfertőződött. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy nyáron is megfertőzhetjük náthával embertársainkat.
A C-vitamin nem véd és nem is gyógyít. Ugyanakkor a vitaminokkal kapcsolatban már említettük, hogy fertőzések esetén több kell belőlük, s ha a szervezetben nincs meg a szükséges mennyiség, fokozódik a fertőzésre való hajlam.