Ezek közös jellemzője, hogy valamilyen szinten helyettesítik a gyermek fogantatása körül zajló természetes folyamat egy-egy elemét, a meddőség okától függően. Lehetséges, hogy csupán a peteérés hibádzik, s elegendőnek bizonyul a hormonális kezelés, de az is megtörténhet, hogy a megtermékenyítésnek a siker érdekében az anya szervezetén kívül kell lejátszódnia, s a méhbe csupán az osztódásnak indult csírasejtet juttatják be.
Ha nincs peteérés
A gyakorlatilag bárhol elvégeztethető nőgyógyászati és andrológiai alapkivizsgálás eredményeivel és a három hónapos ciklusmegfigyelés adataival a kézben immár célszerű meddőségi centrumhoz fordulni.
A clamydia- és rákszűrés ismétlésére nincs szükség – ezek eredménye nagyjából egy évig érvényesnek tekinthető –, ám a hüvelyváladék bakteriológiai vizsgálatát ekkor újból el kell végezni, hiszen elméletileg bármikor sor kerülhet valamilyen – nemi szerveket érintő fertőzésre.
Az esetek tekintélyes hányadában a peteérés elmaradása, rendszertelensége okozza a gyermektelenséget. Ilyenkor kézenfekvő, egyszerű megoldásnak tűnik a gyógyszeres kezelés, mellyel mesterségesen kiválthatjuk a peteérést.
Dr. Konc János, a Szent János Kórház Budai Meddőségi Centrumának főorvosa úgy tapasztalta, hogy biztonságosabb, jobban nyomon követhető megoldás a szükséges hipofízis hormon beinjekciózása.
A különböző gyártmányú szerek ára ampullánként 800 és 8500 Ft közötti, s legalább hét ampulla szükséges egy kezeléshez. A hipofízishormon adagolása pontos sémák szerint történik.
A vér hormonszinjét, a szer hatását folyamatosan ellenőrzik, így különösen ritkán fordul elő a túlstimuláció, vagyis az az állapot, amikor egyszerre túlságosan sok petesejt érik meg. A kúra időtartama alatt mérni kell az ébredési hőmérsékletet, s rendszeres időközökben hüvelyi ultrahang vizsgálatra is sor kerül. Így pontosan nyomon követhető, hány tüsző érik meg, s arra is nagy pontossággal következtetni lehet, hogy mikor kerül majd sor a tüszőrepedésre és az érett petesejt kiszabadulására.
Konc doktor hangsúlyozta, hogy a mesterséges hormononadagolással igen óvatosan kell bánni, s mindig gondosan mérlegelni kell, milyen módszert célszerű választanunk. Ha alacsony dózis mellett döntünk, biztonságosabb az eljárás, de kisebb a sikeres beavatkozások aránya. Ha több tüszőt érlelünk egyszerre, nagyobb esélyünk van a sikerre, de gyakoribb lesz a többes terhesség.
Konc doktor „pályája szégyenének” nevezte azt a régen történt esetét, amikor a beavatkozás eredményeként a kismama méhében nyolc magzat indult növekedésnek. A terhesség biztonságos lezajlása érdekében ilyenkor csökkenteni szokták a magzatok számát legfeljebb kettőre.