Magyarországon a világ többi országához hasonlóan vannak olyan nők, ha nem is sokan, akik otthon szeretnék világra hozni gyermeküket. A Szülészeti-Nőgyógyászati Szakmai Kollégium azonban jelenleg nem tartja időszerűnek ezt a kérdést, sőt fenyegetésekkel igyekszik megakadályozni, hogy szakmai berkekből bárki is a létjogosultsága mellett foglaljon állást: „…az a szülész szakorvos, aki tervezett otthonszülést vállal, vagy bármilyen egészségügyi dolgozó (védőnő, satöbbi), aki erre biztat, nem pedig ellene agitál, vét hivatásának esküje és a fennálló szakmai irányelvek és protokollok ellen.” – olvashattuk a Magyar Nőorvosok Lapjában.
Alkotmányt sért, s az önrendelkezési jogot csorbítja, hogy a Szakmai Kollégium ellentmondást nem tűrő módszerekkel akadályozza meg a szabad véleménynyilvánítást. Azok az orvosok, akik egyetértenek azzal, hogy az otthonszülés is a választható lehetőségek közé tartozzék, csak mesterségesen torzított hangon nyilatkoznak a rádióban, vagy csupán magánemberként hangoztatják véleményüket.
Dr. Geréb Ágnes orvosi kamarai tagságát 2001 augusztusától fél évre felfüggesztették. Ezzel próbálják megakadályozni, hogy otthonszüléseknél orvosi minőségében vehessen részt. Az eset egyben jelzésértékű is: erre, egzisztenciája elvesztésére számíthat mindenki, aki a nyomdokaiba lép.
Mihez van jogunk?
Az egészségügyi törvény nem tiltja az otthonszülést. Dr. Vajna Virág jogász és a véleményezésre felkért neves alkotmányjogászok egyetértettek ebben a kérdésben. Az önrendelkezési jog a törvény szerint azt jelenti, hogy a beteg szabadon dönthet, kíván-e igénybe venni egészségügyi ellátást, illetve annak során mely beavatkozások elvégzésébe egyezik bele.
A tervezett otthonszülés ugyanis nem jelenti az egészségügyi ellátásról történő lemondást, csupán azt, hogy az orvos és a szülésznő segítségét otthonukban kívánják igénybe venni. Az egészséges, szövődménymentes várandósságot követő szülés pedig nem minősül életet és testi épséget veszélyeztető állapotnak. Az Alternatal Alapítvány az Alkotmánybírósághoz fordult, s állásfoglalást kért a törvény értelmezésével kapcsolatban. Két-három évig is eltarthat, mire eredménnyel jár az eljárás.