A kalóriaszükséglet csak a terhesség vége felé emelkedik, átlagos testsúlyú kismamának mindössze kétszáz kalóriával kell megemelnie a javasolt napi kétezret, ám a magzat akkor sem szenved hiányt semmiben, ha a túlsúlyos kismama csak napi ezerötszáz kalóriát vesz magához.
Sovány tejtermékek, hal, baromfihús, zöldség- és gyümölcsfélék, teljes kiőrlésű lisztből készült gabonatermékek fogyasztásával biztosan fedezhető szervezetünk tápanyagigénye.
A farkaséhség jelzi, hogy a szervezet elhasználta erőforrásait. Különösen az utolsó hetekben gyakori a nagyobb étvágy, hiszen a magzat súlya ekkor nő meg jelentősen, ilyenkor gyűjt magára némi zsírpárnát.
Aki folyamatosan édességet kíván, valószínűleg nem táplálkozik helyesen, nem biztosítja a folyamatos energiaellátást. A legrosszabb ilyenkor a nassolás: a cukor azonnal a vérbe kerül ugyan, ám csak rövid időre ad jóllakottságérzést, hamarosan ismét be kell kapnunk valamit. Nagy kalóriabevitel mellett is éhesek maradunk, a baba pedig nem jut hozzá a szükséges nyersanyagokhoz.
Miből jönnek össze a plusz kilók?
Azok, akik kezdetben émelygéssel küszködtek, talán fogynak is az első hónapokban, így a gyarapodás végül alig öt-hat kilóval több, mint az eredeti testsúly.
Aggodalomra inkább csak a hirtelen bekövetkező, erőteljes gyarapodás ad okot, ennek hátterében ugyanis a vízháztartás zavara, esetleg terhességi toxémia állhat.
A plusz kilók nagyjából a következőkből állnak össze: magzat súlya: kb. 3400 gramm, méhlepény súlya: 500 gramm magzatvíz mennyisége: kb. egy liter méh súlya: 1500 gramm mellek súlynövekedése: 500 gramm. A vérmennyiség nagyjából két literrel lesz több.