Ezek a baktériumok azonban bizonyos alacsony csíraszámban állandóan jelen lehetnek a végbélnyílás környékén, és fertőzést okozhatnak, ha valamilyen okból romlik a húgyutak vérellátottsága. Ha például hideg, vizes ruhaneműben, fürdőruhában van a gyerek, az altest lehűlése is rontja a vérellátást, s ezáltal a védekezőképességet. A székrekedés, a gyakori szélgörcsök nyomást gyakorolnak a húgyhólyagra, ami ugyancsak rontja a vérellátást, növeli a fertőzés lehetőségét.
Kevesen gondolnak arra, hogy egy “egyszerű” cérnagiliszta-fertőzés is okozhat hólyaghurutot. A féreg petéket rak le a végbélnyílás körül, ez igen erős viszketést okoz, a gyerek vakaródzik, és a bélbaktériumokat “saját kezűleg” juttatja a húgycsőnyílás közelébe.
Fertőzési forrásként az uszoda, strand nemigen jöhet szóba, ha fürdés után hólyaghurut jelentkezik, az inkább a lehűlés, a túl sokáig viselt vizes fürdőruha következménye. A homokozóval hasonló a helyzet. Nem tanácsos meztelenül homokozni hagyni a gyereket, különösen köztéri homokozókban nem, de ezeken a helyeken inkább bőr- vagy bélfertőzésekre lehet számítani.
Tanácsadó: Dr. Halász Gabriella csecsemő- és gyermekgyógyász nephrológust, a Heim Pál Gyermekkórház főorvosa