A legutóbbi hírek szerint 400 nemrég szült kismama kapott levelet a rendőrségtől, hogy fény derüljön arra, tényleg megindították-e szülésüket a MÁV Kórházban. Erre persze mi sem tudjuk a választ, de nem is erről akarunk most szólni. Nem kell ugyanis ahhoz szülni, hogy nőgyógyászt keressünk fel! Ez pedig mindannyiunk nagy bánata, ugye? Nem elég, hogy olyan testtájainkat kell egy többé-kevésbé ismeretlennek mutogatnunk, méghozzá jó közelről, amit általában nem sokan látnak. Ráadásul sokszor a kedves doktor úr/doktornő sem könnyíti meg számunkra a dolgot.
Be kell vallanom, hogy erre az írásra egy fórum, no meg némi, szerencsére nem is olyan szörnyű személyes tapasztalat adta az indíttatást.
Az ajánlások
Az érvényes ajánlások szerint, amelyek már szinte a csapból is folynak, minden nőnek évente rákszűrésen kellene részt vennie, 45 éves kor felett pedig a mammográfia is melegen ajánlott. Ezek mellett természetesen bármilyen probléma esetén a nőgyógyásznál lyukadunk ki, és akkor még nem is szóltunk a fogamzásgátlót szedő nők nagy részéről. Ha rendelőintézeti rendelésen el akarnak tanácsolni a szűrővizsgálatokról, semmiképpen se hagyjuk magunkat, az igenis jár nekünk!
Sajnos ebben az ágazatban különösen fontos, hogy kit választ az ember lánya. A magánrendelések árai enyhén szólva borsosak, sokan még azért is pénzt kérnek, ha valaki egy receptet írat fel. Nem ritka, sőt személyes tapasztalat, hogy egy kisebb problémával a vizsgálatért külön kell fizetni, majd egy hét múlva az eredmény alapján megírt receptért újra.
A terhesrendelésnek is külön ára van, nem beszélve a szülés nagyobb tételéről. Az évenkénti rákszűrés szintén nem olcsó, általában a sima vizsgálat áránál is többet kérnek érte.
Van azonban egy olcsóbb megoldás is: a rendelőintézet. Itt igénybe vehetjük a befizetett tb által járó ingyenes szolgáltatást. Viszont ez az a hely, ahol közel sem lehetünk biztosak az ellátás színvonalában. Sajnos a magánrendelésükön kedves orvosok egy része sokkal kevésbé udvarias a nem fizető betegekkel, bár ezt talán indokolhatja a néha valóban kígyózó sor. Ha valaki ezt a formát választja, érdemes megtudni egy-egy orvos rendelési idejét, így nem kerülünk minden alkalommal máshoz. Ez persze szépen, észrevétlenül átvezethet a magánorvos kategóriához!
Színvonal?
Sajnos a nőgyógyászok egy része igencsak konzervatív, arról nem is beszélve, hogy a szakmán belül is igen nagy eljárásbeli különbségeket tapasztalhatunk. Biztosan mindenkinek van olyan ismerőse, ha nem ő maga, akinél egy kis, szinte ártalmatlan fertőzés hosszas és egyre eldurvuló kezelésével (antibiotikum és gombairtó libikóka módszerrel) végül sikerült elérni a steril, tehát nem létező hüvelyflóra esetét. Ha úgy látod, ez lesz a dolog vége, mindenképpen érdemes váltani, hiszen steril hüvelyflórával élő ember elvileg nem rendelkezhet.
Szintén érdemes azonnal váltani, ha a legkisebb gyanú merül fel, hogy az orvos valami kellemetlen dolgot csinál. Éppen a terület intimitása miatt ne hagyjuk elfajulni a dolgokat. A nők nagy része szégyelli a nőgyógyász által rajta elkövetett sérelmeket bárkinek is elmondani, pedig akár másokat is megvédhetne, ha feltárná az igazságot.
Tippek: Légy mindig öntudatos
Ha sérelem ért, keresd meg az egészségügyi intézményben dolgozó betegjogi képviselőt
Ha magánorvosod nem kezel megfelelően, egyszerűen keress másikat
Semmilyen szabály nem tiltja, hogy férjedet, párodat bevidd magaddal a rendelőbe