Frédérick Leboyer |
Frédérick Leboyer francia szülészorvos és pszichoanalitikus döbbentette rá a világot arra, hogy a születésünkkor átélt borzalmakat sosem felejtjük el.
A rideg, gépies fogadtatás, a minden átmenet nélküli érkezés a felfoghatatlanul megváltozott körülmények közé olyan félelmeket ébreszt, melyeket tudat alatt saját szülésünk kapcsán élünk át újra. Pedig lehet másként is születni. Erről szól a nyolcvan éves orvos minden könyve, előadása, az egész élete.
Mit tehetünk, hogy a csecsemő boldogabban érkezzen erre az erőszakos világra?
A világ nem erőszakos, csak éppen egészen más, mint amihez a magzat addig hozzászokott. Nem a világ erőszakos, hanem az a mód, ahogy az újszülött találkozik vele.
Mit tegyünk, hogy enyhítsük a sokkot, mely a világra jövőt éri?
Mit gondol, mit? kérdez vissza. Miért tetszik a világ olyan kíméletlennek? Képzelje el, hogy egy hétig egy barlang mélyén kell megbújnia. Tökéletes sötétben, egyetlen halvány fénysugár nélkül. Hirtelen kilép a szabadba, az izzó napfényre. Mintha megvakult volna!
Igaz.
Tehát nem a világ kíméletlen, hanem mi, emberek tesszük oly drámaivá a kis jövevény találkozását a világgal.
Túl sok a fény, túl erősek a hangok csak ismételem, amit annyiszor olvastam a letehetetlen könyvben, a Gyöngéd születésben.
Persze! És durvák az érintések is. Gyönge, érzékeny, finom bőrét addig kéz nem érintette. Tehát nem a világ rossz. Önmagában semmi sem jó vagy rossz. Hogy lehetne kíméletesebbé tenni a csecsemő számára a születést? Változzunk meg mi, akik fogadjuk őt! Égjen a szobában egyetlen gyertya lángja az