nlc.hu
Család
Egészségesebb kisbabákért

Egészségesebb kisbabákért

Félévesen a kisbabák fele már tápszert vagy más kiegészítést is kap az anyatej mellett, holott a hazai szakmai és nemzetközi ajánlások szerint az volna ideális, ha hat hónapos korukig csak anyatejet kapnának a kicsik.

Az eseteknek csupán kis részében van szükség azért tápszerre, mert az anya nem tud szoptatni vagy nincs elég teje. Ha a szoptatás mellett túl korán kezdődik a más ételekkel való hozzátáplálás, valószínű, hogy a tejtermelés követi majd a baba csökkenő igényeit, és az egyébként lehetségesnél előbb marad abba a szoptatás. Ez pedig azt jelenti, hogy a baba már nem kapja a védelméhez és fejlődéséhez szükséges legideálisabb tápanyagot!

A túlságosan korán megkezdett hozzátáplálás egyik legfőbb oka például a bébiételek, bébiitalok, tejpépek megtévesztő, a szakmai ajánlásokkal egyáltalán nem összhangban álló feliratozása. A hozzátáplálás megkezdéséhez ajánlott bébiételek, italok üvegén ugyanis az olvasható: 4 hónapos kortól.

A problémák másik forrása, hogy az édesanya nem kap szakszerű segítséget, ha szoptatási problémái adódnak. A segítség sokszor abban merül ki, hogy tápszerreceptet kap, vagy azt javasolják, síró babájának adjon inkább cumit, akkor majd nem akar állandóan szopni. Előfordulnak olyan helyzetek, amikor átmenetileg valóban pótlásra és tápszerre van szüksége egy kisbabának. Ilyenkor azonban cumisüveg helyett szoptatásbarát módszerrel kellene kapnia a kiegészítést. Ideális az lenne, ha az édesanyát arról is felvilágosítanák, hogyan növelheti az anyatej mennyiségét.

Úgy tűnik, hogy már Magyarországon is komolyan veszik a WHO nemzetközi kódexét, amely az anyatej helyettesítésének céljából létrehozott termékek népszerűsítését szabályozza. Megengedhetetlen, hogy gyermekeink egészségét gazdasági érdekek befolyásolják, ezért fogadta el a WHO 119 tagállama – köztük Magyarország – 1981-ben az Anyatejet helyettesítő anyagok forgalmazásának nemzetközi kódexét, amelynek alapvető célja a szoptatás védelme és ösztönzése.

A kódex minden olyan termékre kiterjed, amelyet az anyatej illetve a szoptatás helyettesítésének céljából hoznak forgalomba. Ide tartoznak a tápszerek, más tejek, tejpépek, bébiételek és bébiitalok, de a cumik és a cumisüvegek is, amelyek használata megzavarja a csecsemő természetes szopástechnikáját. A kódex ezen termékek népszerűsítését szabályozza.

A kódex előírja, hogy a hatálya alá eső termékeket ne reklámozzák a nagyközönség számára, az anyáknak és a családtagoknak ne osszanak termékmintákat, az egészségügyi intézményeket ne használják a tápszerek népszerűsítésére, és azokat ne lássák el ingyenes, vagy olcsó tápszeradományokkal. A cégek ne alkalmazzanak az anyákkal kapcsolatot tartó csecsemőtáplálási tanácsadókat. Az egészségügyi dolgozóknak (orvosoknak, ápolónőknek, védőnőknek) ne adjanak termékmintát és ajándékokat, s az egészségügyi dolgozók ilyeneket ne adjanak tovább az anyáknak. A termékek cimkéjén ne szerepeljen olyan ábra, szöveg vagy kisgyermeket ábrázoló kép, amely idealizálja a mesterséges táplálást. Az egészségügyi dolgozóknak szánt információk legyenek tudományosak és tényszerűek. A mesterséges csecsemőtáplálásról szóló kiadványok, beleértve a termékcimkéket is, tájékoztassák az olvasót a szoptatás előnyeiről, a mesterséges táplálás költségeiről és veszélyeiről. Arra alkalmatlan termékeket, például édesített sűrített tejet, ne ajánljanak csecsemőtáplálásra, ugyanakkor az erre a célra előállított termékek legyenek jó minőségűek, a nemzetközi előírásoknak megfelelőek.

Sajnos a tápszerrendelet tavaszi elfogadása még nem szüntette be azt a gyakorlatot, hogy sok kórházban a szoptatás tanítása helyett tápszermintákat osztanak. Ha ilyen helyzetbe kerülsz, inkább utasítsd vissza a kapott mintákat, és tarts ki a természetes táplálás mellett!

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top