A doktor néni sem talált semmit, de semmit rajta. Aztán, ahogy a vizsgálóasztalról felemeltem, a hóna alatt a tenyerem egy szilva nagyságú kék csomót tapintott. Abban a pillanatban vált határtalanná az aggodalom.
Másnap reggelre a kórházba mentünk, nem emlékszem már arra az estére, arra az éjszakára, csak a kórházi rendelőre, meg arra a kis mackós rugdalózóra, amiből kicsomagoltam, hogy végre kiderüljön, mi is a baj.
Azonnal meg kell műteni, mondta a főorvos, nem azért, mert életveszélyben van, hanem mert azt a csomót onnan ki kell venni. A BCG oltástól lett, valószínűleg a tű kicsit beljebb ment, és a nyirokcsatornába kerülve az oltóanyag ott munkált, és most íme, ezt okozta.
Rövid műtét után gyors volt a felébredés is az altatásból, akkor már Milán hangja is megjött, zokogott, kiabált, de túl volt rajta. Két márciusi napot még a kórházi szobában töltöttünk ketten, és azt reméltük sokáig a közelébe sem jövünk újra.
Relatív, hogy sok vagy kevés idő telt el a következő esztendő nyaráig. Fürdéskor vettük észre immáron a kulcscsontjánál a testszínű csomócskát. Egyenesen a kórházba mentünk, a főorvos sem tudta mire vélni a dolgot, azt mondta, hogy akkor tudja, hogy mi ez, ha kiveszik onnan. Az ultrahang-vizsgálat meszesedést mutatott, azt mondták, hogy ez talán jót jelent.
Az oltás volt az oka megint a műtétnek, de ez csak sokkal később derült ki. Addigra mi már hazamentünk a kórházból, és vártunk egy szövettani vizsgálatra. Annyit tudtunk csak, hogy amit láttunk Milán kulcscsontjánál, az csak a csúcsa volt a kis csomónak, ami a hónalja közepéig benyúlt, és valóban meszes volt.
Egy hét rettenet, sírás, sóhaj és vágyakozás.
Pénteken már nem bírtam tovább, felhívtam a kórházi kezelőorvost, aki teljesen szenvtelenül közölte, hogy persze, megjött az eredmény, ja, hát ők nem hívtak, mint ígérték, de hát jól van, negatív a lelet.
Éreztem, ahogy legördül a kő, akkor határozottan éreztem, ahogy könnyű lettem újra, és sóhajok szálltak, és nyár volt, és hirtelen színes lett körülöttem újra a világ.