Eleinte óvatosan
Az első három hónapban kerüld azokat a sportokat, melyek nagy erőkifejtést igényelnek, megterhelik a szervezetedet, nagyon kiizzasztanak vagy rázkódással járnak, ebben az időszakban zajlik ugyanis a magzat beágyazódása. Válassz a könnyebb kardiomozgások közül, kocogj, tegyél nagy sétákat, kerékpározz. A terhesség kezdetétől tilosak az olyan sportok, melyek balesetveszéllyel járnak, vagyis a csapatsportok, küzdősportok, ugrósportok, hegymászás vagy búvárkodás, és kerüld a préseléssel járó hasizom-gyakorlatokat is.
Tipp: Ha rendszeresen sportoltál eddig, kis változtatással, az intenzitás csökkentésével folytathatod az edzéseket, de ne mulaszd el kikérni orvosod tanácsát, és tájékoztatni az edzőt az állapotodról!
Kötelező szabályok Soha ne feledkezz el a következő szabályokról edzés közben: Ne ilyenkor akard kigyúrni magad, a cél a formában maradás legyen. Figyelj a tested és a babád jelzéseire, és ha bármilyen kellemetlenséget érzel, azonnal hagyd abba a mozgást. Figyelj arra, hogy ne terheld túl a szervezeted, a pulzusod soha ne menjen 140 fölé. Ha túl meleg van vagy ha nagyon izzadsz, inkább halaszd későbbre az edzést. Az edzés alatt igyál minél több folyadékot. Az edzés végén fokozatos legyen a levezetés, ne maradjon el a nyújtás. Ne hagyd otthon a kényelmes, rugalmas sportmelltartót. |
A terhesség középső szakaszában lesznek a legkényelmesebbek az edzések: már biztonságosabban sportolhatsz ilyenkor, és a pocakod sem akadályoz még. A kímélő sportok közül bármit végezhetsz, amihez kedvet érzel. Jó választás ilyenkor bármilyen szabadban űzhető sport, a futás, kerékpározás edzőtermi változata, így elkerülhetőbbek a véletlen balesetek. Néhány edzőgép, például a háttámlás kerékpár különösen jó kismamáknak. A nagy súllyal végzett edzések már nem erre az időszakra valók, a saját testsúllyal végzett alakformálás viszont jót tesz. Az edzőteremben vagy a futópályán töltött idő nem ad felmentést a terhestorna alól. Itt speciális gyakorlatokat tanulhatsz, melyek segítenek felkészíteni szervezetedet a szülésre, és megelőzni a megnövekedett súly miatt esetleg kialakuló problémákat. Ráadásul közben tapasztalatot cserélhetsz a többi kismamával is.
Tipp: Legyél különösen körültekintő, és csak orvosi ellenőrzés mellett tornázz, ha magas a vérnyomásod, súlytöbbleted van, volt már koraszülésed vagy vetélésed.
Az utolsó hónapokban az egyre terebélyesedő pocak és az egyre nehezedő baba mind megterhelőbbé teszi a mozgást. Ússz egy jót, és meglátod, könnyebbnek és felszabadultabbnak fogod érezni magad, és a baba is nagyon fogja élvezni. Olyan helyet válassz, ahol a víz nem túl hideg vagy meleg, és nincs tömeg, nem kell attól tartanod, hogy beléd ütközik valaki. Hogy ne terheld túl a gerinced, váltogasd a mellúszást a hátúszással. Ha mégsem érzel kedvet a lubickoláshoz, próbáld ki a kismama-jógát, amúgy is itt az ideje a speciális, szüléselőkészítő tornagyakorlatok és a légzéstechnika megtanulásának.
Tipp: Ha fogékony vagy a nőgyógyászati fertőzésekre, csak az orvosod által ajánlott, kellőképpen tiszta vizű uszodába járj.