Merthogy kényeztet, az nem vitás. Erre mindenki emlékszik saját unokakorából, és az sem vitás, hogy a nagymamák gondolkodás nélkül képesek újra gyerekké változni. Kalózost játszani, nyusziként kertben ugrálni és varázsolni ceruzával léghajót.
Gyereke lesz a gyerekemnek
Együtt vagy külön? A nagymamával együtt élni nagy könnyebbség az anyukáknak, ám ugyanakkor teher is, hiszen immáron két különböző életfelfogás ütközik minden egyes nevelési helyzetben. A baba világra jötte pillanatától, sőt még talán a terhesség heteiben is. Az első és legfontosabb kérdés tisztázása az, hogy vállalják-e a felek az együttélést és ezzel együtt az együttműködést. Van-e annyi tolerancia anyukában és nagymamában, hogy megkönnyítsék egymás számára a mindennapokat? Nagyis fórumok: JAJJ Nagyi leszek… » Nagyik » Önző nagyik?!!! » |
A másik hang persze az örömé és a büszkeségé, lesz kire vigyázni, lesz kivel eltölteni a délutánokat, és igen, majd lesz kinek mesélni sok-sok történetet, például arról, hogy tudod, amikor anya, meg amikor apa…
Tagadhatatlanul változik a kapcsolat szülő és nagyszülő között is, egy újabb konfliktusforrás, a gyereknevelés lép a család életébe. Komolyan sorra kell venni a buktatókat, és sorra kell venni a közös örömöket is!
Szolgálati út
Az unoka és a nagymama között amolyan transzformátorként működnek a szülők. A nagymama számára ez sokszor jelentheti azt is, hogy időnként fékeznie kell az aktivitását, tiszteletben kell tartania a szülők nevelési elveit. A gyerekek nem csak a fülükkel hallanak, érzékenyen reagálnak a nagymama hanglejtésére, gesztusaira, sőt a ki nem mondott szavakra is, úgyhogy óvatosan a kritikával! Különösen a vő és a meny viselkedését illik nagy empátiával kezelni! Sokszor a legjobb megoldás a bölcs hallgatás! Tilos megsértődni!
Mit érezhet sértőnek a nagymama? Ha nem hívják fel olyan gyakran, mint szeretné. Ha nem jönnek hozzá minden vasárnap. Ha jelenlétében inkább tévéznek. Ha az unoka inkább a szomszéd gyerekkel szeretne játszani, és nem vele. Ha az unoka nem akarja felvenni az általa kötött sapkát. Ha a menye már megint nem kér a levesből. |
Vallomások
Egy fiatal apa: Nagyapám tanított meg úszni. Ha sakkoztunk, két bástya előnyt adott. Azt is megengedte, hogy várat építsek a tarokk-kártyájából. Mellette mindig biztonságban éreztem magam.
Egy fiatal anya: Nekem a nagypapa ráadás, még valami plusz a nagymama mellé, hab a tortán.
Egy nagypapa: Elöljáróban szögezzük le, hogy imádok nagypapa lenni. Első kis unokámat a szülés után alig fél órával láthattam, és tudom, hogy hihetetlen, de Ferkó rám mosolygott, és én abban a pillanatban tudtam, hogy valami gyönyörű új dolog kezdődik az életemben.
Nagymamák csapdában
A hétköznapok apró kis konfliktusokat hozhatnak, amik nemcsak a nagymamák, de a nagymamákhoz tartozó unokák és azok családjainak életét is befolyásolhatják.
1. csapdahelyzet: A nagymama arányt téveszt.
A dolgozó nagymama mindenkinek meg akar felelni, maximális odaadással akar munkát végezni, minél többet lenni az imádott unokákkal, közben szinte meg is feledkezik a férjéről. Elfelejt szólni, hogy munka után unokázik.
2. csapdahelyzet: Két család, több unoka.
Ugyan ki tud választani, vajon melyik gyerekét szereti jobban? Vajon hol van nagyobb szükség a nagymamára, és vajon szeretetből mindegyik unoka ugyanannyit kaphat-e? Mérlegeléssel és okos döntéssel kell választani a több család között.
3. csapdahelyzet: A nagymamának vágyai vannak.
A nyugdíjaskor elérésével végre a nagymamának is jutna ideje magára, terveire, álmaira. Viszont furdalja a lelkiismeret, vajon elveheti e önző módon az időt az unokáktól? Miért ne? A gyerekek gondozása a szülők feladata, a nagymamák szerepe más, könnyedebb, örömtelibb együttlét!
4. csapdahelyzet: Az egyedülálló nagymama társra talál.
Egyszer csak öltözködni kezd, sminkeli magát, odafigyel magára és nem veszi fel a telefont. Tapintattal és szeretettel figyelve az eseményeket még az is lehet, hogy egy bűbájos nagypapa lesz az ismeretségből!
Tilalmi lista nagyszülőknek
Sose kérdezd az unokádat, melyik nagyszülőt szereti jobban!
Sose mondd neki, hogy nem szeretlek, mert rossz voltál!
Ne állíts be hozzájuk váratlanul!
Ne tegyél olyan megjegyzéseket menyed, vőd megjelenésére, hogy majd lefogysz, ha elkezdesz sportolni!
Ha a szülők megtiltottak valamit a gyereknek, sose mondd, hogy majd a nagymamánál lehet!
Ha a szülő megdorgálja a gyereket, ne fűzz hozzá kommentárt!
Ne kritizáld a nevelést!
Ne traktáld a szülőket betegségek, veszélyek rémképeivel!
Ne hozz olyan ajándékot, melyről a szülők már korábban megmondták, hogy nem szeretnék a gyerek kezébe adni!
Ne állíts követeléseket!
Ne ébressz bűntudatot sem az unokában, sem a szüleiben!
Ne untasd a barátnőidet végtelen unokatörténetekkel!
Erre a kérdésre (is) keresi a választ Monspart Éva és Scherter Judit könyve. Mit jelent a nagymamaszerep? Az örömök mellett milyen gondokra számíthat az újdonsült nagymama? Mi minden változik a kapcsolatokban, a családban, a családi viszonyokban? Milyen a jó nagymama? Mit süt a jó nagymama? Milyen játékokat játszik, és emlékszik-e arra, amikor még ő volt unoka? Monspart Éva Scherter Judit: Nagymama könyv Athenaeum Kiadó, 2006 |