Most mégis megpróbálkozom írásban tájékoztatni a kedves olvasót, látván a visszatérő kérdések folyamatos áradását, kétrészes összefoglalót írok Mindenkinek!
1. rész
Ami ajánlott oltás, az nem kötelező. Ha nem kötelező az oltás, akkor csak ajánlott, megfontolható az alkalmazása. Joggal vetődik fel a kérdés, ha annyira hasznos, ami ajánlott, akkor miért nem kötelező?
Mit tegyen a szülő, ha hall valamiről, de információt a szakembertől nem kap, vagy éppen ellenkezőleg, mielőtt bővebb felvilágosításhoz jutna, végleg lebeszélik még az érdeklődésről is?!
A legvédtelenebbek a gyermekek, közülük is a csecsemők, akiknél az anyai ellenanyagok és a szoptatás ellenére is súlyos, nagy kárt okozó fertőzések következhetnek be.
Minél korábban kezdjük tehát a védőoltások alkalmazását, annál korábban alakíthatunk ki hatékony védelmet! Immunizációval nem terheljük, ellenkezőleg, megerősítjük az immunrendszert. Az oltóanyagok a kórokozók speciális részecskéit tartalmazzák, melyek fertőzést nem okoznak, de az immunrendszer kórokozóként ismeri fel őket, és ellenanyagokat termel ellenük. Az ellenanyagok parkolva várják a valódi kórokozót, és fertőzés esetén számukat megsokszorozva azonnali támadást intéznek a betolakodók ellen.
A gyermekek életében az életkoron túl a közösség a legnagyobb veszélyforrás. Egy bölcsődei, óvodai közösségben szinte megállíthatatlanul végigvonul egy fertőzés. Mivel nem tarthatjuk védőburokban gyermekeinket, egyéb módon kell védőpajzsot adnunk, mégpedig védőoltással. Ha a közösség a család is egy közösség! nagyobb része védett a kórokozóval szemben, akkor a kórokozót hordozó egyén leggyakrabban gyerek nem tudja kinek átadni a baktériumot vagy vírust.
2. rész
A beteg gyermekkel foglalkozik a legtöbb felnőtt, így a fertőzött gyermek a környezetében lévő felnőtteket is veszélyezteti.
A kötelező oltásokkal olyan világméretű járványokat szüntettünk meg, mint a gyermekbénulás, torokgyík, kanyaró stb. Ahhoz, hogy tartósan megfékezzünk egy kórokozót, egy korosztály (pl. egykorú csecsemők, kisdedek) legalább 95%-át (!) immunizálnunk kell. Ezért veszélyesek az oltásellenes törekvések, mert nemcsak a saját, de a közösség egészségét is veszélyeztetik azok, akik a védőoltástól való félelemben az oltás beadását megtagadják.
Koncentráljunk azokra, akik tudatosan szeretnének védekezni, és nem hagyatkoznak arra, hogy véletlenszerűen elkerüljék a fertőzést. Az ajánlott oltásokat a háziorvostól, védőoltási szaktanácsadótól kérhetik. Vény ellenében, gyógyszertári forgalomban kaphatók. Az ajánlott oltásokat be lehet illeszteni a naptári oltások közé. Ennek szabályát az oltóorvosnak ismernie kell (ha nem ismeri, az oltási tanácsadótól megkérdezi).
(Magyarországon a B típus gyakoribb, de ez ellen védőoltás még nincs.) Féléves korig alkalmazva a védőoltást, elkerülhető a hasmenéssel és hányással járó rotavírus-fertőzés súlyos formája. Féléves kortól van lehetőség védőoltással elkerülni az influenza betegséget. Az oltás kiemelkedő népegészségügyi haszna lehet, hogy minél több ember oltva van influenzavírus ellen, feltételezhetően annál később sikerül a madárinfluenza-vírus emberről emberre terjedő variációjának genetikai átalakulása. Egyéves kor után védekezhetünk a
bárányhimlő, az A vírus májgyulladás, a kullancs terjesztette agyvelőgyulladás ellen.
A lehetőségek adottak. Önöknek kell dönteni.
Mi segítünk!
www.pneumo.hu