nlc.hu
Család
Üzenet az olvasónak

Üzenet az olvasónak

Több mint egy hónapja már, hogy oltási szakértõként nap nap után válaszolgatok megtisztelõ bizalommal megírt leveleikre, kérdéseikre.





Eközben rá kellett jönnöm, sokkal egyszerűbb szóban tájékoztatni valakit, többet, s talán jobban el lehet mondani személyesen.


Most mégis megpróbálkozom írásban tájékoztatni a kedves olvasót, látván a visszatérő kérdések folyamatos áradását, kétrészes összefoglalót írok Mindenkinek!


1. rész
Ami ajánlott oltás, az nem kötelező. Ha nem kötelező az oltás, akkor csak ajánlott, megfontolható az alkalmazása. Joggal vetődik fel a kérdés, ha annyira hasznos, ami ajánlott, akkor miért nem kötelező?
Mit tegyen a szülő, ha hall valamiről, de információt a szakembertől nem kap, vagy éppen ellenkezőleg, mielőtt bővebb felvilágosításhoz jutna, végleg lebeszélik még az érdeklődésről is?!





A védőoltások minden esetben súlyos, sok esetben az életet veszélyeztető betegségek elleni védelmet biztosítják. A megelőzésben, csakúgy, mint a gyógyításban használt minden eszköznek, gyógyszernek, oltóanyagnak biztonságosan kell hatékony védelmet, illetve gyógyulást eredményezni. Nem lehet nagyobb kockázata a megelőzésnek, mint magának a betegségnek! Nem okozhatunk nagyobb kárt azzal, hogy megpróbáljuk elkerülni a betegséget, ahelyett, hogy átvészelnénk azt!
A legvédtelenebbek a gyermekek, közülük is a csecsemők, akiknél az anyai ellenanyagok és a szoptatás ellenére is súlyos, nagy kárt okozó fertőzések következhetnek be.
Minél korábban kezdjük tehát a védőoltások alkalmazását, annál korábban alakíthatunk ki hatékony védelmet! Immunizációval nem terheljük, ellenkezőleg, megerősítjük az immunrendszert. Az oltóanyagok a kórokozók speciális részecskéit tartalmazzák, melyek fertőzést nem okoznak, de az immunrendszer kórokozóként ismeri fel őket, és ellenanyagokat termel ellenük. Az ellenanyagok „parkolva” várják a valódi kórokozót, és fertőzés esetén számukat megsokszorozva azonnali támadást intéznek a betolakodók ellen.
A gyermekek életében az életkoron túl a közösség a legnagyobb veszélyforrás. Egy bölcsődei, óvodai közösségben szinte megállíthatatlanul végigvonul egy fertőzés. Mivel nem tarthatjuk védőburokban gyermekeinket, egyéb módon kell védőpajzsot adnunk, mégpedig védőoltással. Ha a közösség – a család is egy közösség! – nagyobb része védett a kórokozóval szemben, akkor a kórokozót hordozó egyén – leggyakrabban gyerek – nem tudja kinek átadni a baktériumot vagy vírust.

2. rész




Gyermekeink jól működnek biológiai fegyverként is.
A beteg gyermekkel foglalkozik a legtöbb felnőtt, így a fertőzött gyermek a környezetében lévő felnőtteket is veszélyezteti.
A kötelező oltásokkal olyan világméretű járványokat szüntettünk meg, mint a gyermekbénulás, torokgyík, kanyaró stb. Ahhoz, hogy tartósan megfékezzünk egy kórokozót, egy korosztály (pl. egykorú csecsemők, kisdedek) legalább 95%-át (!) immunizálnunk kell. Ezért veszélyesek az oltásellenes törekvések, mert nemcsak a saját, de a közösség egészségét is veszélyeztetik azok, akik a védőoltástól való félelemben az oltás beadását megtagadják.
Koncentráljunk azokra, akik tudatosan szeretnének védekezni, és nem hagyatkoznak arra, hogy véletlenszerűen elkerüljék a fertőzést. Az ajánlott oltásokat a háziorvostól, védőoltási szaktanácsadótól kérhetik. Vény ellenében, gyógyszertári forgalomban kaphatók. Az ajánlott oltásokat be lehet illeszteni a naptári oltások közé. Ennek szabályát az oltóorvosnak ismernie kell (ha nem ismeri, az oltási tanácsadótól megkérdezi).





Tudatosan kell védekeznünk már fiatal csecsemőkortól kezdve a gennyes agyhártyagyulladást, tüdőgyulladást, véráramfertőzést, középfülgyulladást okozó pneumococcus baktérium ellen, mely általában 1 éves kor alatt zajlik a legsúlyosabb formában. Egyebekben egészséges gyermekek oltására 5 éves korig van lehetőség. Hasonlóan súlyos, magas halálozással járó gennyes agyhártyagyulladás, véráramfertőzés okozója a hazánkban szórványos előfordulású meningococcus-fertőzés, melynek „C” típusa ellen van védőoltás.
(Magyarországon a „B” típus gyakoribb, de ez ellen védőoltás még nincs.) Féléves korig alkalmazva a védőoltást, elkerülhető a hasmenéssel és hányással járó rotavírus-fertőzés súlyos formája. Féléves kortól van lehetőség védőoltással elkerülni az influenza betegséget. Az oltás kiemelkedő népegészségügyi haszna lehet, hogy minél több ember oltva van influenzavírus ellen, feltételezhetően annál később sikerül a madárinfluenza-vírus emberről emberre terjedő variációjának genetikai átalakulása. Egyéves kor után védekezhetünk a
bárányhimlő, az „A” vírus májgyulladás, a kullancs terjesztette agyvelőgyulladás ellen.

A lehetőségek adottak. Önöknek kell dönteni.
Mi segítünk!

www.pneumo.hu

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top