Az újszülöttek másként reagálnak a külső hőmérsékletre, mint a felnőttek. A téli hidegre sokkal érzékenyebbek, hűvösben is sapkát kell adnunk rájuk. De mit tegyünk, ha kibírhatatlan a forróság?
Kérdezd szakértőnket!
dr. Kardos Zsuzsanna csecsemő- és gyermekgyógyász »
Kapcsolódó cikkünk:
Hőségriadó! »
Kapcsolódó fórum:
Hőségben picivel »
Ne sétáljunk forróságban a babával, tartsuk bent a szobában, lefüggönyözött, nyitott ablaknál. Csak akkor vigyük ki a levegőre, amikor már elviselhetőbb a hőmérséklet. Napnyugta után, vagy korán reggel, 8-9 óra körül még sor kerülhet egy kis sétára!
2. Ne öltöztessük agyon!
Éppen elég ilyenkor a pelenkát elviselni! Felülre maximum kis könnyű pamutfelsőt adjunk rá! A sapkáról ne feledkezzünk meg! Kerüljük a műszálas anyagokból készült ruhákat!
3. Folyadékpótlás!
A szoptatás mellett is szüksége van pluszfolyadékra, adhatunk neki bébivizet, a nagyobbaknak citromos teát kevés sóval. Minél többet kínáljuk a folyadékkal!
4. Felfrissülés!
Langyos vizes kendővel többször megtörölgethetjük a kis fejét, a bokáját, csuklóját hűthetjük vele.
5. Autóba ne!
Ha lehet, autóban ne utaztassuk ilyenkor, különösen ne hagyjuk egyetlen percre sem magára a forró gépjárműben!
6. Türelemmel!
Elképzelhető, hogy a baba éjjel kevesebbet tud aludni, nyűgös, fáradt, ilyenkor még több figyelmet és türelmet követel. Igyekezzünk megadni a lehetőséget a pihenésre. Beszerezhetünk elektromos ventilátort, a levegő frissítése segíti a pihenést!
7. Óvatosan a légkondival!
Mivel a babák különösen érzékenyek a hőmérséklet változására, ne vigyük teljesen lehűtött helyiségbe őket! Ne váltsunk túl gyorsan a hideg és a meleg között, könnyen megbetegedhetnek.
8. Pancsoljunk!
Ha van mód rá, a nagyobbacska babákat árnyékban pancsoltassuk, ha a lakásban vagyunk, akkor is napközben többször tusolhat, játszhat kicsit a kádban.
A forróság okozhat:
Bőrkiütést az ún. melegkiütések elsősorban a hajlatokban jelentkezhetnek, apró piros pöttyök, amelyeket hintőporozhatunk. Fontos, hogy tartsuk tisztán a kisbabát!
Fáradtságot hideg borogatással, pihenéssel javíthatunk az állapoton.
Napszúrásnál hányás, fejfájás, egyensúlyvesztés is felléphet, forduljunk orvoshoz!