Túlsúlyproblémák
Sokkal több a túlsúlyos gyerek, mint a sovány ez a Szonda Ipsos vizsgálatának eredménye, amit sajnos saját ismerőseid körében is tapasztalhatsz. A kutatásra elsősorban a szülők figyelmét hívták fel, hiszen ma már az élelmiszergyártó cégek többsége megpróbál csökkentett vagy sovány zsírtartalmú light termékekkel is előrukkolni. Mégis, a 2007-ben elkészített felmérés jó néhány meglepetéssel szolgál.
A napi többszöri étkezés pozitív hatása
Míg te időnként kiszámítod saját testtömegindexedet, és megállapítod, hogy kényelmesen feszül-e a szoknyád a derekadon, érdemes csemetéd adatait is megmérned olykor, és megállapítanod az elhízás mértékét. Horváth Zoltán dietetikus szerint elsősorban azokra a kérdésekre érdemes választ keresned, amelyek az étkezések gyakoriságára vonatkoznak, mivel az elhízás mértéke összefüggésben áll az étkezések gyakoriságával.
Meglepő, de azok, akik kétszer-háromszor esznek egy nap, nagyobb eséllyel híznak meg, mint akik legalább ötször étkeznek. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a többszöri evéssel több kalóriát fogyasztanak, hanem azt, hogy a napi kalóriamennyiség többszöri étkezésre osztódik el.
Családi körülmények, iskolai végzettség
Az azonos kalóriamennyiség többszöri étkezés alatt történő elfogyasztása, a tévé előtt töltött idő csökkentése és bizonyos családi körülmények mind-mind segítenek megelőzni gyermeked elhízását.
A 79,5 éves gyermekek esetében a gyermekkori elhízás mértéke nagyon gyakran összefüggésben áll a televízió előtt eltöltött órák számával, a szülők elhízásának mértékével, valamint az édesanya terhesség alatti túlsúlyosságával és a gyermek születési súlyával. A kutatások megállapították, hogy minél kevesebb időt töltött a gyermek alvással, annál nagyobb esélye van a túlsúly kialakulására.
Ezenkívül összefüggést mutattak ki a szülők iskolai végzettsége, a család mérete és az elhízás között is. (A magasabb végzettségű szülők gyermekei, valamint a nagy családban élők kevésbé voltak túlsúlyosak.)
A tévé is hibás
Horváth Zoltán szerint lassan közhely már, hogy a túl sok televíziózás kihatással lehet a felnőttévekre. Mégsem figyelnek a szülők eléggé arra, hogy ne nassolással és mozgás nélküli tevékenységekkel töltsék el idejüket a gyerekek. Hiszen a suli utáni és a hétvégi tévézéssel elütött idő mennyisége összefüggésben áll az elhízás mértékével, így minden egyes pluszórával, amelyet a gyereked tévénézéssel tölt, 7 százalékkal megnöveli annak az esélyét, hogy 30 éves korára elhízott felnőtté váljon. Az elhízás megelőzését korai gyermekkorban kell elkezdeni, csökkentve az ülő életmóddal járó szokásokat.
Az Újvilág problémája is
Sokat hallhatod-láthatod a tévéműsorokban, hogy az Egyesült Államokban is sok a túlsúlyos ember. Egy, a napokban nyilvánosságra hozott kutatás szerint az utóbbi húsz évben megháromszorozódott és elérte a 17 százalékot a túlsúlyos gyerekek aránya az USA-ban. Az országos betegségmegelőzési központ kutatása szerint a kövérség magas vérnyomást és II. típusú cukorbetegséget okozhat, az utóbbiról sokáig azt hitték, hogy csak a túlsúlyos felnőtt lakosság körében alakul ki. A hatóságok figyelmeztetnek: a mai fiatal generáció lehet az első olyan amerikai nemzedék, amelyikre rövidebb élettartam vár, mint szüleikre.
A probléma megoldása érdekében az amerikai kongresszus 2004-ben külön törvényben utasította az iskolákat, hogy készítsenek wellnessprogramokat. Ennek keretében már a 2006/2007-es tanévtől étkezési, testedzési normákat kellett volna megállapítani, és órákat kellett volna beiktatni a tanrendbe a helyes étkezésről. A végrehajtás azonban lassan halad, a legtöbb, ami történt, hogy néhány körzetben Texas és Arkansas államban megelőző intézkedésként betiltották a szénsavas üdítők és egészségtelen műkaják árusítását. Máshol, például Oregon államban tízéves türelmi időt adnak az iskoláknak az új követelmények teljesítésére. Összességében az iskoláknak kevesebb mint fele tartja be az egészségesebb táplálkozás érdekében hozott szabályokat.
Tanácsok Ha azt szeretnéd, hogy gyermeked diétázzon, könnyebben megy majd neki, ha a szülei is együtt kúrálják magukat. |