Kedves Emőke!
Babát szeretnék, és fontosnak tartom, hogy időben utánanézzek a dolgoknak. A problémám a gátmetszéssel kapcsolatos. Több olyan nővel beszélgettem már, aki már szült, és közöttük is megoszlanak a vélemények. Sok hölgy, köztük még Édesanyám is amellett van, hogy a gátmetszés jó.
Én a természetes dolgok mellett voksolok. Szeretnék majd az áldott állapotom alatt is természetgyógyász-termékeket használni. Az érv többek közt a gátmetszés mellett, hogy jobb, ha vágnak, mint ha szakad, illetve az, hogy a hüvely túlságosan tág marad a szülés után is, merthogy mégiscsak egy gyerek jön ki ott. Másrészt, akiknek volt gátmetszésük, és nehezen, fájdalmasan gyógyult, illetve azok, akiknek nem volt vágásuk, azok egyértelműen amellett vannak, hogy a hüvely visszanyeri a megfelelő rugalmasságát, és sokkal jobb, ha nincs metszés.
Volt olyan is, aki azt mondta, hogy feleslegesen agyalok rajta, mert a helyzet hozza, de én nem akarok így nekiindulni semminek. Szeretnék mindenre figyelni, mindent megtudni a babavárásról, a testemről, a kicsiről.
Miért baj és miért érzik nyűgnek, ha egy nő mer kérdezni, és tudni akar mindent? Miért lenne az jobb, ha nem foglalkoznék vele, aztán majd a helyzet hozza?
Azért fordulok hozzád, mert teljesen tanácstalan vagyok, hogy mit is gondoljak erről, és szeretnék tisztán látni. Szeretnék felkészült lenni, és boldogan várni majd a gyermekem.
Előre is köszönöm a válaszod!
Regusz
Kérdéseiddel, problémáiddal fordulj Emőkéhez! Várja leveleidet a dula@nlcafe.hu címen. A hozzá érkező levelek közül hetente egyet itt, a Nők Lapja Cafe oldalain válaszol meg. Emőke bemutatkozása » |
Kedves Regusz!
Békés Emőke |
A gátmetszéssel kapcsolatban számomra ma a leghitelesebb és legteljesebb forrás a Noll Andrea Nandu bába által írt Ajtóstól az Élet kapuján át Gondolatok a gátmetszésről című tanulmány, amely teljes terjedelmében és a legfrissebb kutatási eredményekkel a www.nandu.hu honlapon olvasható.
A gátmetszés ma leggyakrabban a szülészorvosok által alkalmazott szülészeti eljárás, amely ritka eseteket kivéve ezekre még külön kitérek szükségtelen. A bábák jóval ritkábban alkalmazzák, ezért a kérdéseid megválaszolására az ő szavaikat is idézem, hiszen tudásuk olyan tapasztalati tényeken alapul, amelyeket a kutatások is bizonyítanak.
Ina May Gaskin, a világ egyik legismertebb Amerikában élő bábája az Útmutató szüléshez című, Magyarországon is megjelent könyvében így ír:
A férfiak számára természetes, hogy a nemi szervük nagymértékben képes megnőni, majd vissza tudja nyerni eredeti méretét anélkül, hogy tönkremenne. Ha a szülészorvosok és a nők képesek lennének megérteni, hogy a női nemi szervek is hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, a gátmetszések és a repedések gyakorisága Észak-Amerikában egyik napról a másikra drasztikusan csökkenhetne. Ám a korábbi szülészorvos-generációk elültették a nőkben azt a tévhitet (amely még ma is tartja magát), hogy a természet kitolt a nőkkel, ami a hüvely és a gát szöveteit illeti (egyszer jól megnyújtod, és vége, mint egy olcsó bugyiguminak), és nagyon sok nő elhitte, hogy a nemi szerve csapnivaló anyagból van.
A baba fejének átbújásakor a kisebb repedések nem mindig kerülhetők el, de ezek mindig sokkal gyorsabban gyógyulnak, mint a gátmetszés. A gát magától mindig a leggyengébb ponton reped, míg metszésnél belevágnak a vastag izomba is. Miért teszik mégis inkább ezt az orvosok?
Olvasd el Emőke korábbi leveleit is! |
De a dolgok hátterében talán más ok is szerepel. Egyre inkább azt látom, hogy ahol az orvos hagyja a természetes élettani működéseket a maga ritmusában haladni, illetve a szülésznő, aki ismeri és alkalmazza a helyes gátvédelmet (nem a hüvelybe nyúlva tágítja, feszegeti azt), teret kap az orvos mellett, ott csak igen ritkán merül fel a gátmetszés szükségessége. Ugyanakkor érzékelem azt a késztetést, amely esetenként abból adódik, hogy ha már ott van az orvos, akkor valamit tennie kell, ha vág, akkor van seb, így van mit ellátnia, tehát fontossá válik a jelenléte.
Mikor indokolt mégis a gátmetszés?
A rutinszerűen alkalmazott gátmetszésnek viszont semmiféle előnye nincs, ám számos kockázatot hordoz magában.
Gyakran nem megfelelően gyógyul, hegesedik, olyan végleges sérüléseket okozhat a medencefenék-izmokban, ami inkontinenciához vezethet, hosszú hetekig fájhat, amely akadályozza a nőt az ülésben és a mozgásban, növeli a vérveszteséget és a későbbi szüléseknél növeli a gátrepedés kockázatát. Nem utolsósorban említést kell tenni a lelki következményekről is. Az anya durva, agresszív beavatkozásnak és/vagy a saját kudarcának élheti meg a gátmetszést, ami abból ered, hogy szerette volna ezt elkerülni, de valamiért mégis alkalmatlannak bizonyult rá.
Végezetül és biztatásképpen Nandu szavait idézem a fent említett tanulmányból:
Sose feledjük, hogy testünk más részeihez hasonlóan a gátunk is alapértelmezésben egészséges. A gátvédelem kérdéséhez tehát mindig az egészségmegőrzés jegyében álljunk hozzá, ne pedig azzal a gondolattal, hogy valami selejteset kell »feljavítanunk«!
Emőke