nlc.hu
Család
Beszélgetések Borsóval

Beszélgetések Borsóval

Borsó a fiam. A hasamban él, gondolkodik, érez, hetedik hónapja. Mindent megbeszélünk.

Borsó a fiam. A hasamban él, gondolkodik, érez, hetedik hónapja. Ma éhes volt, nagyon. Tanít engem, megnyugtat. Néha sír, de leginkább nevet. Mindent megbeszélünk. Van egy módszer, egy magyar „találmány”, amelyet anya-magzat kapcsolatanalízisnek neveznek. Tanulunk általa egész csoda módon kommunikálni, a fiam és én. Mert ma már a tudomány számára sem kérdés: mindenkinek egész életét, testi-lelki boldogulását, küszködéseit meghatározza, hogyan telik az első kilenc hónapja ott benn, az anyaméhben. Borsóét is…

Szkeptikus ember vagyok. És most mégis magyarázkodnék, hogy miért, mondanám, nem hittem volna, ha más mesélné, csak mosolyognék rajta, hogy na persze. Beszél hozzánk a magzat, meg kérdez, meg válaszol (szavakkal!), gondolkodik, néha még bölcsnek is mutatja magát, ott, a még alig gömbölyödő női has mögött…

Borsó (még így hívjuk…) jött rögtön, mikor várni kezdtük. Jönni akart. És a bizonytalankodó, boldog nő persze olvasgatni kezd. Mert a legjobbat akarja a gyerekének, akkor is, ha gomolygó, megfoghatatlan egyelőre az egész, „gyerekem”-gondolatfelhő, s konkrétumként egyedül az a második csík feszül büszkén a terhességi teszten. Százféle kismama-irodalom került a kézbe, köztük az anya-magzat kapcsolatanalízisről szóló Lelki Köldökzsinór című, melynek fülszövegében ott áll: „mértékadó nemzetközi tudományos körök az eljárást a pszichológia területén a pszichoanalízis bevezetése óta a legnagyobb jelentőséggel bíró ’találmányként’ tartják számon.” A könyv a Beszélgetek a kisbabámmal alcímet viseli.

Elsőre úgy döntöttem, beszélgetek én a babámmal „módszer” nélkül is, szeretgetem, ahogy minden rendes anya teszi, gondolom. Aztán mégis… Nem hagyott nyugodni a dolog. Talán, mert a hormonágyúk literszámra robbantották ki belőlem a könnyeket, bőgtem reggel, délben, este, csak úgy, vagy nem úgy, örömben, bánatban, létben, mindenben. Aggódtam, repestem, féltem, világítottam a boldogságtól, szorongtam, a jövőtől, magamtól, amilyen leszek… „Anya”. És közben rettegtem, hogyan állja ezeket a billegő érzelem-rohamokat az a kicsi élet a hasamban. Két dolgot biztosan tudtam. Elmondhatatlanul szeretem, de nem ismertem. Pedig akartam. Érezni egészen.

A magzat felfedezi önmagát

Kértem időpontot Dr. Raffai Jenőtől, a módszer egyik kidolgozójától. Megtudtam, hogy a történet a nyolcvanas években kezdődött, mikor Raffai doktor számára pszichotikus serdülőket kezelve kiderült, hogy a pszichózisaik gyökerei egészen az anya–magzat kapcsolat zavaráig nyúlnak vissza. Azóta egyébként egyre több stresszkutatási adat bizonyította világszerte, alig van már olyan komolyabb pszichés tünet vagy mentális zavar, amelynek okai ne ide lennének visszavezethetőek. Bizonyítottan szerepe van ezekben az anya negatív érzelmi beállítódásainak, szorongásainak, a számára érzelmileg fontos személyek közötti – főleg elhúzódó – konfliktusoknak, veszteségeknek, gyásznak, satöbbi. Ezek hatásai mind lecsapódnak a magzat személyiségében. Raffai doktor elmondta, hogy a kapcsolatanalízis egyik célja ezeket, a legtöbb terhesség során óhatatlanul felmerülő „gondokat”, melyeket az anyával együtt a baba is átél, rögtön helyretenni, „megbeszélni” vele. Megelőzni, hogy mindez később nyomot hagyjon benne, kisebbet, nagyobbat, bármi olyat, ami neki nem lenne jó.

Néztem a kanapét, ahol hetente feküdni fogok egyszer, ha úgy döntök, belevágok. Ha – Raffai doktor szavaival – létrehozunk Borsó és énköztem egy olyan belső, lélektani teret, amelyben meg tudjuk ismerni egymást, ráhangolódunk egymás vágyaira, szükségleteire, igényeire. Ez állítólag úgy történik majd, hogy én „fogom” a Borsótól érkező üzeneteket – képekben, szavakban, érzésekben –, majd ezeken keresztül az én tudatomban kialakul egy belső kép róla. Hogy milyen is ő. És ennek tükrében szép lassan felfedezi önmagát. Így, az én közvetítésemmel alakul ki Borsóban az ő saját magáról alkotott képe és tudása. Vagyis ebben, a köztünk létrejövő kapcsolatban válik el az ő magzati személyisége az enyémtől, alakulnak ki a saját test- és énhatárai. Ez pedig nagyon fontos, hogy megtörténjen, ugyanis, ha elmarad – ahogy elmaradt a Raffai doktor által vizsgált pszichotikus fiatalok magzati korában is… –, mindenféle problémát okozhat később.

Sok volt ez, és némiképp homályos. Újra jött a bizonytalanság, meg aztán ránéztem az árlistára… „Nem csinálom” – kattant a fejemben. Nem olcsó. Egy magánpszichológus átlag óratarifái. (Az átlagos árak tízezer forint táján vannak, de a határ a csillagos ég – a szerk.) Hetente legalább egy óra, egészen a szülésig. Még úgy húsz hét… De mielőtt végleg úgy döntöttem volna, ezt az összeget inkább – például – az őssejtlevétel árához, vagy más, Borsóhoz kapcsolódó, szükséges materiális javakhoz csapom, volt még valami. Akkoriban már egészen magamat láttam Borsóban. Az én gyerekkori boldogságaimat tervezgettem neki. Magamat… Táncot, azt nagyon. Az én elmaradt táncaimat. És akkor Raffai doktor azt találta mondani: „A mi kultúránkban általános „hiba”, tendencia, hogy a szülők hajlanak arra, hogy a gyerekük az ő vágyaik, elképzeléseik megvalósítója, kihordója legyen, így valamilyen módon az ő énjük részeként élje az életét. Egy hamis én-tudattal. Döntő különbség, hogy itt, az analízis során kialakul egy olyan, más minőségű kapcsolat, amelyben nem erről van szó. Hanem éppen arról, hogy az anya megtanul elvonatkoztatni a saját szükségleteitől. Hogy megtanulja szétválasztani ezeket a babáétól, így képes lesz a legfontosabbra: kísérni a gyerekét az ő saját, autonóm útján, és ezzel segíteni őt, hogy a benne lévő fejlődési képességek valóban kiteljesedhessenek.”

Szóval csak a kapcsolatanalízises babák lehetnek igazán okosak, ügyesek, zseniálisak? És mi van az e nélkül született pár száz milliárd normális, nagyszerű emberrel?! Erre is kaptam választ. Hogy nem ez a lényeg. Hanem az, hogy minél több magzati traumát sikerül kiszűni már ilyenkor, annál kevesebb elfojtás, elhárítás dolgozik majd a felnövekvő babában. Így neki nem az ilyen negatív hatások kivédésére kell fordítania az energiáit, hanem a valódi, kreatív dolgokra, a saját fejlődésére. Ez jelenti az előnyt. Ezek a babák nem zsenik, csak várhatóan érzelmileg stabilabbak, kiegyensúlyozottabbak, biztonságosabb kötődésűek, „önjáróbbak” lesznek, a mindenkit utolérő problémákkal jobban meg tudnak majd küzdeni. Nem lesznek túlfüggők, befolyásolhatók… Az pedig csak némi „melléktünetként” jelentkezik, hogy ezek a kicsik a tapasztalatok szerint értelmi fejlődésben megelőzik a társaikat, de ahogy Raffai doktor mondja, könnyen lehet, hogy ezt utóbbiak később behozzák. Nem ez a fontos.

Ajándékba a fiamnak

Azt mesélik „kapcsolatanalízises” mamák, hogy a babájuk – a legtöbb újszülöttel ellentétben – már a születése utáni első pillanatban belenézett a szemükbe, valami egészen tiszta, érdeklődő tekintettel. Raffai doktor bólogatott. Az „átlag” terhességből világra jövő babák szemében látszik, hogy ők nincsenek száz százalékos tudattal benne a külvilágban, az énjük egy része még az édesanyjuk testében „maradt”. A „kapcsolatanalízises” picik viszont nemcsak biológiai, de lélektani értelemben is azonnal megszületnek. És ez egy egészen másfajta nekiindulás az életnek…

Szóval döntöttem. Megpróbálom. Akarom. Tudom én jól, hogy kapcsolanatalízis nélkül is minden rendben lenne velünk, Borsóval. Hogy más nők e nélkül is csodálatos anyukái a gyereküknek. De úgy éreztem, ha csak egy icipici pluszt is tudok adni ezzel a fiamnak… Akár csak egy lélegzetnyivel több esélyt a boldogságához. Hogy ha nem muszáj, ne szorongjon hülyeségeken, mint én. Ne kínlódjon a hippohondria agyrémétől, mint én… És, és, és… Ajándékba szánom ezt az egészet, Borsónak.

Hazafelé tele voltam örömmel és várakozással. És kérdésekkel. Hogy egy-két óra után vajon miért ne analizálhatnánk a kapcsolatunkat otthon, magunknak, ingyen? Honnan fogom tudni, hogy – ha üzen majd egyáltalán – valóban Ő üzen, nem csak én üzengetek magamnak. De volt bennem valami édes bizonyosság, valami nagy nyugalom. Éreztem, hogy Borsó kacag a hasamban. Tudtam, úgyis választ kapok mindenre. És kaptam is…

(A befejező részt két hét múlva olvashatjátok, a nyomtatott Nők Lapjában.)

Még több az e heti Nők Lapjából:

Kovács Ági különös élete »
Szauna, a tél forró örörme »
Női naplók a világhálón »
Füstölt finomságok »
D. Tóth Kriszta: Két éve már…»
Kreatív fegyencek »

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top