1. Megfelelő környezet
Legyen a szoba olyan hely, ahova mindig jó belépni. A tisztaság elengedhetetlen, meg a finom meleg, de sohasem a fullasztó hőség. Naponta szellőztessünk, amikor a pici nincs a szobában. A kiságyat úgy helyezzük el, hogy ne álljon a huzatban, és tompítsuk a világítást. A harmonikus berendezésű szoba lényege, hogy a pici elalvását nem akadályozzák látványingerek.
2. Barátságos színek
Nem véletlen, hogy a babaszobákat általában lágy, hűvös pasztellszínekre festik, az élénk, vibráló színek ugyanis ingerként hatnak, és inkább olyan helyiségbe valók, ahol a baba ébren tölti az idejét.
Színterápia • Kék: a derűs nyugalom, a béke és az igazság színe, mérsékli a test körüli elektromágneses mezőt. • Rózsaszín: a királylányos hangulat lecsendesíti a lelket, jótékony hatású a problémás kapcsolatok vagy kommunikációs nehézségek leküzdésére. (Felnőtteknek álmatlanság ellen az éjjeliszekrényen lévő lámpába a rózsaszín villanykörtét ajánlják.) • Lila: segíti a relaxációt, a kreativitás színének tartják, erősíti a természetes, intuitív ösztönöket. • Zöld: harmonikus és nyugtató hatású, az idegrendszer szempontjából a legfontosabb szín, az elmét, a testet és a lelket egyaránt megnyugtatja. |
3. Csend és nyugalom
A baba megriad a váratlan zajoktól, de azokat, amelyeket rendszeresen hallja, megismeri, és ez fokozza a biztonságérzetét. Bizonyos hangokat – az anyáét főleg, egyszerű kis dallamokat, akár a csengőét – hamar megszokik és megszeret. Ma már kaphatók az alvást és a relaxálást segítő hangkazetták, amelyek általában a szívverésnek az álomfázisra jellemző ritmusát idézik fel. A dallamokat halkan, a háttérben játsszuk le.
4. Természetes anyagú berendezés
Fontos, hogy természetes anyagokkal rendezzük be a baba szobáját. Kerüljük a műszálas szöveteket, műanyagokat, mert ezek nemcsak rossz közérzetet okoznak, hanem elektrosztatikus feltöltődésük veszélyeztetheti az egészségünket. Nézzük végig rendesen, hogy a bútorszövetek – az ágytakaró, a függöny, a pléd és a párna – milyen anyagból készültek, és fontoljuk meg a természetes anyagra való cserélésüket.
5. Aromaterápia
A babák számára a leggyakrabban ajánlott két illóolaj a levendula és a római kamilla. Tegyünk egy csepp olajat egy kevés vizet tartalmazó tálkába, amelyet állítsunk a radiátorra, vagy cseppentsünk a padlóra tett forró vizes edénybe (csak aztán ne lépjünk bele!). Az illatok hatnak a picire, aki össze fogja kapcsolni az illatot az alvásidővel. Sose tegyük a vizes tálkát a baba fejéhez, vagy karnyújtásnyi távolságra tőle.
Amit az aromaterápiáról tudni kell – Az illóolajokkal történő babamasszázst két hónapos korban kezdhetjük el, de egy-két héttel az oltások előtt és utána ne csináljuk. – Egy év alatt maximum 1 csepp illóolajat használjunk, és azt se keverjük 0,5 százalékos aránynál sűrűbbre. Csak a rómaikamilla-, a neroli-, a levendula-, a mandarin- és a rózsaillóolajat használjuk a kisbabáknál. – A fürdővízhez csak hígított formában adjunk illóolajat, mivel a babák bőre rendkívül érzékeny, illetve a kicsik sokat nyúlnak a szájukba vagy dörzsölik a szemüket az ujjukkal. – Ha a kisbaba nyugtalan, a masszázshoz és a fürdővízhez használjunk római kamillát vagy nerolit. A levendula nyugtató hatású, az illóolajból akár az ágyneműjére is cseppenthetünk. |
6. Kristályok
Egy szép kristály nemcsak díszíti a szobát, hanem az energiák kiegyensúlyozásában is segít. A szerelmet jelképező rózsakvarcot különösen ajánlják csecsemők szobájába, mert állítólag elűzi a félelmet.
Érdemes napfényfogót akasztani a szoba ablakába: ezek a sokoldalúra csiszolt üvegkristályok befogják a fényt, és színes sugarakban szórják szét az egész szobában.
Tehetünk sókristálylámpát a baba környezetébe, mert megnyugtató éjszakai világítást teremt. Barátságos rózsaszín-narancs fénye van, és a lámpa által kibocsátott negatív ionok semlegesítik a szoba elektromos berendezéseiből kiszabadult pozitív ionokat.