Az első sikertelen év elteltével érdemes szakemberhez fordulni, ugyanis az esetek 90%-ában fény derül az okokra. A meddőség kezelésére számos módszer létezik. Miután a férfit és a nőt kivizsgálták és megtalálták háttérben álló problémát, kiválasztják a megfelelő asszisztált reprodukciós kezelést. A sokak által ismert lombik program azonban nem az első és egyetlen mód.
Testen kívűli megtermékenyítésre (IVF: in vitro fertilisation) akkor kerül sor, ha a petevezető mindkét oldalon átjárhatatlan, előrehaladott az endometriózis, jelentős hormonális probléma áll fenn, alacsony a spermiumszám és előrehaladott az anya életkora.
A lomikprogram a gyakorlatban
A spermiumot és a petesejtet a női szervezeten kívül termékenyítik meg, majd a megtermékenyült embriót visszaültetik az anyaméhbe. A asszisztált reprodukciós eljárások legfejlettebb, legbonyolultabb, legnagyobb felkészülést és műszerezettséget igénylő, de ennek megfelelően leghatékonyabb módja, hatékonysága (25-35%) magasabb, mint a természetes megtermékenyülésé (kb. 20%).
Tények, számok
Évente több mint 250.000 asszisztált reprodukciós kezelés történik és a babák 1-3 százaléka lombik beavatkozásnak köszönhetően jön a világra. A világon 1 millió lombikból fogant ember él; több, mint 1%-a Magyarországon született. Évente 2000 gyermek születik Magyarországon mesterséges megtermékenyítést követően.
Az IVF kezelésekből a sikeres szülések 80 százaléka az első két beavatkozási ciklushoz köthető, ezeket követően a harmadik, negyedik, majd az ötödik ciklusban a sikeresség drasztikusan csökken. A harmadik ciklustól az egy gyermek születéséhez szükséges beavatkozások száma is drasztikusan nő.
Március 8. a Nők Nemzetközi Napja, ez alkalomból a mesterséges megtermékenyítés terén komplex szolgáltatásokat kínáló CIRIS Reprodukciós magánklinika (1037 Budapest, Montevideo u. 16/b.) nyilt napot hirdet minden érdeklődő számára. A nap célja, hogy az érdeklődők első kézből, közvetlenül Közép – Európa egyik legmodernebb IVF klinikájának magasan képzett szakembereitől kapjanak minél teljesebb körű tájékoztatást az egészségügy reprodukciós szegmensének lehetőségeiről és feladatairól. A “nyílt nap” keretében a látogatóknak elköteleződés nélkül lehetőségük nyílik közvetlenül betekinteni a klinika működésébe és akár – természetesen a legnagyobb diszkréció mellett – térítésmentesen részt venni egyes alapvizsgálatokon. Nyílt napunkra, bár elsősorban hölgyeknek hirdettük meg, de párokat is várunk, mivel a meddőség – csakúgy, mint a gyerekvállalás – legalább annyira múlik a férfiakon is, mint a nőkön. A Nyílt Nap programja: • Civil érdeklődők számára a klinika bemutatása: 13-18 óra között. Házigazda, kérdéseket megválaszolja: Dr. Vass Zoltán, a CIRIS klinika vezető orvosa és Pápay Nikolett pszichológus. A meddőség nem tabu-téma! Vigyázzunk partnerünkre! |