Minden gyereknek igénye van a mozgásra, sőt ahhoz, hogy hosszú távon is megőrizzék testi és szellemi egészségüket, a rendszeresen végzett sporttevékenység javasolt a számukra. A megfelelő sportág kiválasztása azonban nem egyszerű. A legjobb sportegyesület, a legprofibb edző, a legdrágább sportfelszerelés, de még a gyerek szorgalma sem garancia a teljesítményre és a sikerélményre, hisz a genetika alapvetően meghatározza, hogy ki milyen sport végzésére a legalkalmasabb. Az ideális mozgásforma megtalálásához viszont már elegendő egy tudományos módszeren alapuló vizsgálat. A módszerről annak hazai kidolgozóját, dr. Petrekanits Mátét kérdeztük.
– Mit takar a sportantropometriai módszer?
Dr. Petrekanits Máté, ed. phys., a terhelésélettan legismertebb hazai szakértője. Közel harmincéves tudományos munkássága alatt közel százharmincezer terheléses vizsgálatot végzett el sportolók, fegyveres testületek számára. A Semmelweis Egyetem (Budapest) Testnevelési és Sporttudományi Kar Sporttudományi Kutatóintézet (TF) tudományos munkatársa. A terhelésdiagnosztika tantárgy oktatója, a Magyar Élettani Társaság, a MOB Szakmai Tudományos Bizottság, az MLSZ Orvos Bizottság tagja, a Magyar Edzők Társaságának elnökségi tagja. |
– Ez egy olyan tudományos módszer, amely mérésen és statisztikai eredményeken alapul. Segítségével meg tudjuk állapítani, hogy van-e eltérés egy gyermek biológiai és naptári életkora között, továbbá meghatározzuk a várható felnőttkori testmagasságát, testalkattípusát, erősíthetőségét, hízékonyságát, optimális testtömegét és terhelhetőségét. Mindezek alapján pedig segítjük a sportágválasztást. Hangsúlyozom: nem én egyedül dolgoztam ki, hanem a program amivel dolgozunk, több nemzetközi hírű külföldi és magyar szakember munkájának eredménye. Mi egy mérési rendszert alakítottunk ki.
– A mérésről mit kell tudni?
– Összesen huszonnégy ponton mérjük meg a testet (pl. testsúly, testmagasság, könyékszélesség, vádli, alkar bőrredőinek vastagsága stb.), speciális eszközökkel, fájdalommentesen. Mindez maximum tíz percet vesz igénybe. Az eredményeket egy számítógépes program segítségével pár perc alatt feldolgozzuk, így a rendelkezésre álló statisztikai adatok alapján közel 90%-os biztonsággal meg tudjuk állapítani a számára ideális sportága(ka)t és az ajánlott intenzitást. Sőt, ezzel összefüggésben a gyermek szellemi képességeire, leendő tanulmányi eredményeire is utalunk az egyénre szóló értékelésben.
– Miért érezték szükségét ennek a mérésnek?
– Tisztában vagyok azzal, hogy egy gyereknek szüksége van sikerélményre akkor, amikor elkezd sportolni egy társasággal. Különben egy idő után nem tud lépést tartani a többiekkel, nem viszik az edzők versenyre, így nemcsak barátokat veszít, de a mozgástól is elmegy a kedve. Ezért fontos, hogy az alkatának legmegfelelőbb sportot válassza, mert így leli majd örömét benne, és űzi remélhetőleg minél hosszabb távon és egyre jobb teljesítménnyel.
– És ha nem akar élsportoló lenni, csak hobbiszinten élvezni a mozgás örömét?
– Mivel a genetikát nem tudjuk megváltoztatni, szinte kizárt, hogy élvezettel és sérülés nélkül űzzön olyan sportot, amelyre alkatánál fogva nem alkalmas.
– A szorgalom, az akarás mennyit tud javítani a nem éppen ideális testalkaton?
– Nagyon keveset, mert a genetika bizony determinál. Persze előfordul olyan eset, amikor valaki eltántoríthatatlan egy adott sportágtól. Ilyenkor egy megfelelő edzéstervvel, a mozgás intenzitásának meghatározásával, a csapatsportágakban pedig a számára legmegfelelőbb poszt megtalálásával tudjuk optimalizálni a körülményeket.
– Előfordult már, hogy tévedtek?
– A testmagasság és a testösszetétel meghatározásában nem lehet tévedni. Olyan nagyon kivételes esetek előfordulnak, amikor egy különleges képesség folytán a genetikája ellenére is sikeres lehet valaki az általa űzött sportágban. Például Görbicz Anita kézilabdázó vagy a futballista Messi alkatuknál fogva nem a számukra legideálisabb sportot űzik, ugyanakkor olyan kéz-, illetve lábügyességgel rendelkeznek, ami páratlan a világon. De hangsúlyozom, hogy ez egyrészt nagyon ritkán fordul elő, másrészt az ilyen sportolók sokkal többször sérülnek, mint a többiek.
– Hány éves gyermeknél lehet elvégezni a mérést?
– Hétéves kortól mérjük a gyerekeket, mert statisztikai adatok a nemzetközi gyakorlatban hétéves kortól állnak rendelkezésre. Fiatalabb korban is el lehetne végezni a vizsgálatot, de adat híján nem érdemes.
– A felnőttek számára is létezik olyan vizsgálat, amivel megtalálhatják az ideális sportot?
– A felnőtteknél is elvégezzük az antropometriai mérést, de náluk ez kiegészül egy terhelés-élettani vizsgálattal. Az így megszerzett információk birtokában segítünk rátalálni a megfelelő sportágra, felállítjuk az optimális edzéstervet, és táplálkozási tanácsokat is adunk.
– Említene „sikertörténeteket”?
– Volt például egy 190 cm magas páciensem, aki nagyon sok sportágat kipróbált, de mindig azt várták tőle, hogy fogyjon le 20 kg-ot. Megmértük, és kiderült, hogy mindössze 3 kg többletzsírt hordoz. Három év múlva világbajnok lett egy harcművészeti ágban. És persze idősebb korban is előfordul, hogy valaki olyan sportágban szeretne kimagaslót teljesíteni, ami nem a legideálisabb számára. Egy ötvenéves páciensemnek például az volt a szíve vágya, hogy lefussa a maratoni távot, annak ellenére, hogy alkatánál fogva közel sem a hosszútávfutásra alkalmas. Ilyen esetben tilos átvenni az azonos magassággal, de mondjuk 10 kg-mal kevesebb izomzattal rendelkező edzőtárs edzéstervét, mert garantáltan túlterheli magát az illető. Számára olyan edzéstervet állítottunk össze, ami az ő 45 kg-os izomzatának felelt meg, és lefutotta a maratont.
További információt a mérésről és a hozzá kapcsolódó programról itt olvashatsz. Nézd meg a mérésről készült videónkat is!