Szeptemberben megszületett a tizenötezredik baba, akinek őssejtjeit Magyarország vezető őssejtbankjában, a KRIO Intézetben fogják tárolni. A 15 ezres mintaszámmal a KRIO nemcsak itthon, de Közép-Európában is meghatározó piaci szereplővé vált, az egyik leggyorsabban fejlődő őssejtbank a térségben.
A múlt évben az őssejtlevételek száma a gazdasági válság és a születésszám csökkenése ellenére is dinamikusan nőtt Magyarországon: az összes születés arányában kissé meghaladta a 9 százalékot, ami európai összehasonlításban is kedvező mutató. A köldökzsinórvérből származó őssejtek terápiás felhasználása is egyre gyakoribb, ám aránya még elmarad a nemzetközi átlagtól: amíg Magyarországon az összes őssejtbeültetés 7-8 százalékában használnak köldökzsinórvér eredetű, születéskor, gyakorlatilag fájdalom- és kockázatmentesen levett őssejteket, addig ez az arány több országban is eléri a 30 százalékot.
Ennek oka, hogy Magyarországon jelenleg csak az juthat egyszerűen őssejtekhez, aki annak tárolásáról gondoskodott.
– Magyarországon csak családi őssejtbankok működnek, ezért az itt tárolt mintákat is csak a tároltatást megrendelő családon belül előforduló betegségek kezelésére lehet igénybe venni, donációs célra jellemzően nem – hangsúlyozta dr. Balogh István, a KRIO Intézet vezérigazgatója, kiemelve: sok más európai országban működnek közösségi őssejtbankok, amelyek nagy számban biztosítanak a kórházaknak donoroktól származó, köldökzsinórvér eredetű őssejteket. Hasonló megoldásra itthon is szükség lenne, hiszen egy, a KRIO Intézetéhez hasonló, 15 ezres mintaszám már elegendő lenne a teljes magyar lakosság ellátására.
Tavaly egyébként a KRIO Intézetben kötötték az összes hazai őssejttárolási szerződések mintegy 40 százalékát, idén pedig az intézet részesedése az új őssejtmintákból tovább növekedett. Vagyis ma már Magyarországon majdnem minden második, köldökzsinórvérből vett őssejtminta a KRIO Intézetbe kerül.
A tizenötezredik minta tárolása mérföldkőnek számít a KRIO történetében, ezért az intézet az őssejttárolást megrendelő családnak 1 millió forintot ajándékozott. A szerencsés szülők természetesen nem az ajándék reményében döntöttek az őssejtlevétel mellett. „A gyermekünk egészsége a legfontosabb. Úgy gondoltuk, hogy mindent meg kell tennünk azért, hogy egy esetleges betegséggel szemben javítsuk kislányunk és testvérei gyógyulási esélyeit” – fogalmazott a tizenötezredik KRIO-baba édesanyja.
A köldökzsinórvér eredetű őssejteket jellemzően a vérképzőszervi megbetegedések, így például a leukémia gyógyítására alkalmazzák a klinikai gyakorlatban, ám előfordul, hogy egyéb betegségek, például cukorbetegség, izomsorvadás kezelésére, vagy akár sérült szövetek regenerációjára is felhasználják azokat. Az első sikeres, privát őssejtbankból származó őssejt beültetését, melyhez a mintát a KRIO Intézet szolgáltatta, két éve hajtották végre Magyarországon.