nlc.hu
Család
Így lehet a legkönnyebben megtalálni egy eltűnt embert

Így lehet a legkönnyebben megtalálni egy eltűnt embert

A Mentőkutyák Világnapján mutatta be a Telenor és a Magyar Vöröskereszt azt az új okostelefon-alkalmazást, mely újszerű megközelítéssel segíti az eltűnt személyek felkutatását, a kutatásban részt vevő szakemberek munkáját és a hozzájuk csatlakozó önkéntesek koordinációját.

A fejlesztés egy okostelefonon futtatható koordináta-jeladó alkalmazás, melyet az eltűnt személyek keresésére szerveződő, szakemberekből és – akár nagyszámú – önkéntesekből álló csapatok használhatnak. A rendszerhez csatlakozott okostelefonokat a kutatást vezető szakemberek egy számítógép térképén követhetik, így szakmailag megfelelő módon, nagy hatékonysággal vizsgálhatnak át jelentős nagyságú területeket is. Az eddig ismert megoldásokkal szemben az új megoldás nagy előnye, hogy nem igényel extra, a mentőkutyák hámjára kapcsolt jeladó eszközöket, így komoly beruházástól kíméli meg a szervezetet, egyúttal tetszőleges számú önkéntes kutató csatlakozását teszi lehetővé.

Az új fejlesztést a Magyar Vöröskereszt alapszervezeteként tevékenykedő Pest Megyei Kutató- Mentő Szolgálat mentőkutyás egységei és a Magyar Vöröskereszt önkéntesei egy eltűnt gyermek felkutatását szimuláló gyakorlaton mutatták be. Az apropót az adta, hogy 2008 óta minden évben, április utolsó vasárnapján tartják a Mentőkutyák Világnapját. A szakemberek ezzel a bemutatóval szerették volna felhívni a figyelmet a négylábú hősökre is, akiknek az eltűnt személyek sok esetben az életüket köszönhetik.

“A Vöröskereszt egyik legfontosabb mozgatórugói világszerte az önkéntesek. Ez az alkalmazás azért is nagyszerű, mert pont őket, a helyismerettel rendelkező önkénteseket tudja megfelelő módon aktivizálni, segítve a személykeresést végző hivatásos és egyéb szervezetek (rendőrség, katasztrófavédelem, kutató-mentők) és a keresésben nélkülözhetetlen mentőkutyák munkáját” – hívta fel a figyelmet Balázs László, a Magyar Vöröskereszt katasztrófa-válaszadási referense, a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat vezetője. “A helymeghatározáson alapuló alkalmazás segítségével nyomon követjük a keresésben részt vevők mozgását, látjuk a már átvizsgált területeket és egy gombnyomással jelezhető, ha megvan a keresett személy” – tette hozzá. A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a Mentőkutyák Világnapján azon négylábú hősök előtt is tisztelgünk, akik már nincsenek közöttük.

A világon több ezer mentőkutya tett már eredményes vizsgát az IRO (International Rescue-Dog Organization) vizsgarendszerében, de közülük csak pár száz kapta meg azt a legmagasabb szintű MRT (Mission Readiness Test) minősítést, amivel a Magyar Vöröskereszt alapszervezeteként tevékenykedő Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálat tagjai, Aqua és Liza. Rajtuk kívül még két magyar mentőkutyának van ilyen vizsgája.

A hazai mentőkutyák éves szinten több száz esetben segítik az eltűnt, romok alatt rekedt emberek kutatását, valamint sok esetben egy-egy bűnügy kapcsán a rendőrség munkáját is nagyban megkönnyítik.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top