Pár héttel ezelőtt nagy sikert aratott riportunk, melyet abban az iskolában készítettünk, ahol 29 gyerekből 12-nek van ikertestvére. Hiába, az ikreket mindenki különlegesnek látja, sokan a természet csodájaként tekintenek rájuk. El lehet képzelni, milyen különleges esemény egy ikertalálkozó vagy éppen egy ikernap.
Az első budapesti ikernapot most hétvégén rendezték meg. A rendezvény szervezői dr. Tárnoki Ádám és dr. Tárnoki Dávid, akik maguk is egypetéjű ikrek, és az ikrekkel kapcsolatos genetikai kutatások ismert arcai idehaza – évek óta dolgoznak az első magyar ikerregiszter létrehozásán – mondták el a Fókusznak.
Magyarországon becslések szerint 130 ezer iker él. A cél, hogy mindenki bekerüljön a rendszerbe, és minél több ikerpárt sikerüljön bevonni a kutatásokba.
Az ikerregiszterbe a jelentkezés önkéntes. Bármilyen életkorú egy- és kétpetéjű ikerpár jelentkezését várják a kutatók – gyerekekét is. A regisztrált ikerpárt aztán értesítik, ha olyan jellegű vizsgálat folyik, mely őket érinti. A vizsgálatok ingyenesek, a részvétel önkéntes.
Az ikervizsgálatok fontos információt adnak a betegségek genetikai és környezeti tényezők által befolyásolt részeiről. Minél többen vesznek részt a kutatásokban, annál teljesebb képe alakulhat ki a témáról az orvostudománynak. Tárnokiék vizsgálatai jelenleg többek között szív-, érrendszeri és légzőrendszeri kutatásokra fókuszálnak.
Nem a Tárnoki testvérek egyébként az egyetlen ikerpár a hazai ikerkutatásban. Kolléganőjüknek, Dr. Métneki Júliának és Melicher Dórának is van például ikertestvére. Dóra elmondta, azon túl, hogy mindannyiukat hajtja a tudományos kíváncsiság, hogy minél többet megtudjanak az ikrekről, ők a téma igazi szerelmesei.