A közösségi média korában hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy immár beláthatunk a világ legtávolibb zugába is, és be is látunk, hiszen a Facebookról millió és millió ember életéről értesülhetünk nap mint nap. Ez a kép azonban csalóka, hiszen akik tényleg a világ legeldugottabb pontjain élnek, azok közül ma is rengetegen vannak, akiknek nincs internet-hozzáférésük, és a napjaik teljesen más körülmények között, egészen más forgatókönyv szerint zajlanak, mint a miénk itt, Európa közepén.
Éppen ezért gondoltak egyet a CNN munkatársai, és 6 hónappal ezelőtt szétküldtek a világban 20 darab eldobható fényképezőgépet, azt kérve a címzettektől, hogy mutassák meg képekben, mit jelent anyának lenni Japántól Iránon át Kenyáig. A képekből készült összeállítást az elmúlt hét végén hozták nyilvánosságra, amikor az Egyesült Államokban az anyák napját ünnepelték.
“A célunk az volt, hogy olyan asszonyok történetét mutassuk meg, akiknek nincs okostelefonjuk, nem férnek hozzá a közösségi médiához. Szerettük volna látni a világot az ő szemükkel” – olvasható a projekt bevezetőjében.
Persze akadtak nehézségek is a történetben: volt kamera, amely fennakadt a vámon, akadt olyan is, amely alulexponált, rossz minőségű képekkel érkezett vissza, de 19 anya történetét így is sikerült megörökíteni.
Vannak köztük 20-as, 30-as és 40-es éveikben járó nők, egyedülálló anyák és nagycsaládban élők is. Van, akinek csak egy gyereke van, másnak kettő, három vagy éppen nyolc. Van, aki főállású anya, más teljes állásban dolgozik. A közös bennük, hogy mindannyian a maga nyers valóságában, filter és mindenféle kozmetikázás nélkül mutattak egy szeletet az életükből.
A 40 éves Um Muhammas Alnawajaa szegényes körülmények között él Ciszjordániában. Nyolc gyereket nevel.
We sent disposable cameras to mothers around the world. Here are their photos. https://t.co/UAzMzhvhaS pic.twitter.com/qS3lQSrYRw
— CNN International (@cnni) 2017. május 12.
Renata 39 éves, Rio de Janeiro egyik favellájában lakik. Háztartásbeli, a férje, Ramon Uber-sofőr. Három lányuk van, 22, 12 és 4 évesek.
We wanted to include women who might not have smartphones or access to social media; to see their world through their eyes. pic.twitter.com/FxSCEgsNxN
— Masuma Ahuja (@masumaahuja) 2017. május 12.
Aki Yanazwa 35 éves egyedülálló anya, Tokióban él. A helyi közgyűlés tagja, és munkatársaival azon fáradoznak, hogy a dolgozó anyák számára elfogadhatóbb körülményeket teremtsenek. Japánban, ahol a politika és az üzleti élet elsősorban a férfiak terepe, ez egyáltalán nem szokványos dolog.
We saw lives of single moms, like Aki Yanazwa, a 35-year-old in Tokyo, who ran for local office to improve the lives of working women. pic.twitter.com/t4YnEqHSZJ
— Masuma Ahuja (@masumaahuja) 2017. május 12.
A 40 éves Jamila Amin az iraki Erbilből küldött képeket. 12 éve házas, három lány édesanyja. Korábban tanítónő volt egy általános iskolában. Ma már háztartásbeli, férje családjával élnek.
Other mothers — like Jamila Amin in Erbil, Iraq — parent as part of larger, extended families. pic.twitter.com/9enQXQbprc
— Masuma Ahuja (@masumaahuja) 2017. május 12.
Josie egyedülálló anya Hongkongban. Háztartási munkából él, keresetével a Fülöp-szigeteken élő családját támogatja. 7 éves kislányát csak akkor látja, amikor Skype-on beszélnek egymással.
And then there’s May in Hong Kong, who stands alone in her photos. She's from the Philippines and only sees her daughter on Skype pic.twitter.com/bxZA34Nx7t
— Masuma Ahuja (@masumaahuja) 2017. május 12.
A projektben részt vevő összes anya történetét megtalálhatjátok itt.