A játszótér segíti a mozgáskoordinációt, az egyensúlyérzéket, a térérzékelést, és a szocializálót egyaránt. Tehát menjetek bátran játszótérre, ahányszor csak tudtok és kedvetek van, de közben légy tisztában az illem- és biztonsági szabályokkal is!
- Érkezéskor és távozáskor is csukjátok be a kaput! Akkor is csukd be, ha érkezéskor nyitva volt, mert a kicsik könnyen veszélybe kerülhetnek: akár egy betévedő kóbor kutya vagy macska miatt, akár mert kiszaladnak az úttestre, vagy elbóklásznak.
- Neveld a gyereked az illemre! Nemcsak a te gyerekedre kell vigyáznod, amikor játszótérre mentek, hanem a többiekre is: tanítsd meg, hogy ne rohangáljon anélkül, hogy körülnézne, és ne lökdösődjön, mert ezzel a saját és a többi kicsi testi épségét is veszélyeztetheti.
- Mindig kövesd figyelemmel a gyerekedet! Ez nem azt jelenti, hogy viselkedj árnyékként, de légy olyan közel hozzá, hogy ha bármi történik, akár megcsúszik a mászókán, vagy leesni készül, te közbe tudj lépni!
- Óvd a többi kis lurkót is! Figyelj arra, hogy a gyereked ne tehessen kárt más gyerek testi épségében, sem ruházatában! Nekivezetheti a kis motorját, vagy homokozás közben a szemébe szórhatja a homokot, esetleg a kelleténél szorosabban fogja meg a másik ruháját, és az elszakad. Ilyen esetekben nem árt, ha van felelősségbiztosításod, ami a gyerekedre is érvényes, és téríti a másoknak okozott kárt.
- Ügyelj arra, hogy a gyereked a korának megfelelő játékokkal játsszon! Az igazán jó játszótereken elkülönítik a kisebbeknek és a nagyobbaknak való játékokat, de ha ez nincs így, akkor különös figyelmet szentelj a biztonságnak!
- Akármennyire nagy állatbarát vagy, ne vigyél állatot a játszótérre! Más gyerekek megijedhetnek, félhetnek az idegen állatoktól, vagy akár allergiásak is lehetnek a szőrre, a higiéniáról nem is beszélve!
- Ne tartsd fel azt a szülőt, akitől időközben távol került a gyereke! Beszélgess, barátkozz, de arra ügyelj, hogy ez soha ne menjen a figyelem rovására. Nemcsak neked, de a többi anyukának is ugyanolyan fontos, hogy a gyerekét biztonságban tudja.
- Ne kínálj meg más gyereket az általad hozott falatokkal engedély nélkül! Nem tudhatod, hogy melyik kicsi mire allergiás, és ha belegondolsz, te sem szeretnéd, ha idegenektől ételt fogadna el a gyereked.
- Figyelj a többiekre is! Egy játszótéren ritkán fordul elő, hogy egyedül vagytok, így nemcsak a saját gyereked szocializációját, de a tiedet is segíti a játszótér. Ne tétovázz, ha más gyerekét veszélyben érzed, miközben az anyukát sehol nem látod. Cselekedj, hiszen te is hálás lennél fordított helyzetben.
- Időről időre ellenőrizd, hogy a játszóteret megfelelően karban tartják-e! Menj oda nyugodtan a játékokhoz, néz meg az illesztéseket, a felfüggesztéseket, és hogy megfelelő-e a hinta ülőkéje! Légy különös figyelemmel az eldobott szemétre, esetleges üvegdarabokra is, mert balesetveszélyesek lehetnek. Ha megtörtént a baj, és az üzemeltető hibájából, akkor jelentsd be a balesetet az üzemeltető felelősségbiztosítására – ezzel megkönnyítheted a saját életeteket, és megelőzheted azt, hogy legközelebb hasonló történjen, hiszen biztos, hogy ki fogja javítani a hiányosságot a vétkes!
10+1 Betegen ne menjetek játszótérre! Ha beteg a kicsi, de úgy látod, már kilábalóban van, és szeretnél vele kimozdulni, akkor vidd el sétálni, de a játszóteret kerüljétek addig, amíg teljesen rendbe nem jön. Nemcsak az ő állapotának árthat, és akár vissza is eshet, hanem a többi gyereket is megbetegítheti, ami nagy felelőtlenség!
Olvass még gyerekek és játék témában az NLCafén:
- Így játszanak a gyerekek a nagyvilágban
- Stresszes a játszótér a szülőknek
- Játszótérről indult világgá a két kislány
- Előzd meg a játszótéri sérüléseket