Budaörs, Orosháza és Zalaegerszeg lettek idén az UNICEF nevével fémjelzett Gyerekbarát Települések. Az UNICEF tenderére 18 pályázat érkezett; Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója szerint az elbíráláskor az értékelő bizottság a kreativitást, a meglévő jó gyakorlatokat és a gyerekbarát szemlélet melletti elkötelezettséget díjazta.
A Pest megyei Budaörs azzal érdemelte ki a címet, hogy a kötelező szolgáltatásokon túl nagyon sokat tesz a kora gyermekkori képességfejlesztésért. A városban terápiás uszoda, speciális tornaterem és zeneszoba segíti a fejlődési rendellenességgel született gyerekeket. A gyermekbántalmazás megelőzésében jó gyakorlat, hogy civil partnerek segítségével dolgoznak, és a prevenciós munkacsoportban is együttműködnek az önkormányzat, a szociális és gyerekjóléti központ munkatársai, valamint a katolikus karitász szenvedélybetegeket segítő szervezete és a rendőrség.
Zalaegerszegnek erőssége, hogy van főállású ifjúsági referense, a diákönkormányzat pedig „önálló költségvetési sorral rendelkezik”. A fiatalok élnek is lehetőségeikkel, így öt éve már, hogy megrendezik a városi gyereknapokat, amelynek keretében egy napra átveszi a város vezetését az ifjúság. Emellett van kamaszjátszótér, tehetségválasztó nap, az újszülöttek érkezését pedig anyagilag is támogatja az önkormányzat.
A Békés megyei Orosháza az elmúlt években komoly erőfeszítéseket tett, hogy gyermekbaráttá váljon. Az önkormányzat szoros kapcsolatban van az ifjúság képviselőivel, és minden támogatást megad a gyermek- és ifjúsági önkormányzat tevékenységéhez. A város fontos célja, hogy minél korábban megtanítsák a gyerekeknek, milyen jogok illetik meg őket, illetve milyen kötelezettségeik vannak. A fiatalabbak ezért játékos formában, az idősebbek vitaesteken, az iskolai munkába bekapcsolódó szakemberek segítségével mélyítik el az alapvető jogaikról és kötelességeikről szóló tudásukat.
2015 óta nálunk is fut a gyermekbarát városok program
Az UNICEF 1996-ban indította el a gyermekbarát városok programját, a kezdeményezéshez Magyarország 2015-ben csatlakozott. Az UNICEF pályázatára olyan önkormányzatok jelentkezhetnek, ahol a gyerekek jogait kiemelten kezelik.