Több ezer gyermeket szakított el szüleitől múlt pénteken a Celebesz szigetét megrázó földrengés, majd az azt követő cunami. A természeti csapás áldozatainak száma már jóval ezer fölött van már, legalább 400 gyerek halt meg. A Paluban és környékén élő több mint másfél millió érintett közül 600 ezer a kiskorú. Az UNICEF Indonézia számára kiemelt fontossággal bír a családok mielőbbi egyesítése, hiszen napokkal a természeti katasztrófa után is rengetegen keresik kétségbeesetten hozzátartozóikat.
„A földrengés és cunami sújtotta településeken élő gyerekeknek sürgős segítségre van szükségük. Sokan elvesztették szeretteiket, otthonaikat, az ismerős környezetet, mindent, ami fontos volt számukra” – mondta Amanda Bissex, az UNICEF Indonézia képviselője.
„A katasztrófát követően a helyi hatóságokkal együttműködve élelemmel, tiszta ivóvízzel és pszichológiai segítséggel támogatjuk a bajba került csecsemőket, gyerekeket és fiatalokat, hogy minél előbb felépülhessenek. Emellett az egyik legfontosabb feladat biztosítani, hogy a szüleiktől, nevelőiktől elszakadt gyerekek visszatérhessenek családjukhoz. Az UNICEF más szervezetekkel együttműködve segíti a családtagok kinyomozását, hogy a gyerekek újra szülői, gondviselői felügyelet alá kerüljenek” – tette hozzá a képviselő.
A túlélők egymásra találását nagyban nehezíti, hogy az indonéz sziget középső részén teljesen romba dőlt az infrastruktúra. A cunami okozta áradás eltorlaszolta az utakat, a földrengésben hidak semmisültek meg, és szinte mindenhol áramkimaradások nehezítik a kommunikációt.
Az UNICEF szerint azonnali szükség van a károk felmérésére, az érintettek evakuálására, valamint tiszta ivóvíz, étel, gyógyszerek és fertőtlenítőszerek biztosítására, pszichológiai segítségnyújtásra. Emellett létfontosságú az elszakított gyermekek azonosítása és az oktatás újraszervezése. A területen 1000 iskolát károsított meg a természeti tragédia, kérdés, mikor lesz újra lehetőség az oktatás folytatására.
A múlt hónapban történt, Lombok szigetét sújtó földrengés után az UNICEF Indonézia jelenleg a szervezet tartalékkészleteit felhasználva reagál a vészhelyzetre. Az életmentő humanitárius segélyszállítmányok, valamint a szakértői segítség eljuttatásához az UNICEF Indonéziának további 5 millió dollár támogatásra van szüksége.