Sok ember és család életének szerves része a kutya. Integrálódnak a család napi rutinjába, érzékenyen lereagálják a gazdi hangulatváltozásait, egyszóval családtagok. Sok országban bevett gyakorlat a terápiás kutyák alkalmazása, kórházakban, idősek otthonában, ahol mosolyt csalnak a betegek, szenvedők arcára, legalább pár percre.
Így van ez akkor is, mikor kutya érkezik a családba. Íme 5 lényeges tudnivaló, mielőtt döntenétek:
1. A kutyatartás felelősség
Az állattartás figyelmet, türelmet és sok-sok energiát igényel. Mindennap. Etetés, megfelelő mozgásmennyiség, szeretet és gondoskodás. Ugyanilyen fontos, hogy a gyerekkel megértessük, sem a kutya, sem a macska nem játék.
2. Empátia
Ha egy gyerek és egy kölyökkutya egymás mellett cseperedik, mintha testvérek lennének. Nagyon szoros kötelék alakulhat ki közöttük. Nagyon sok érzelmet sikerül az állatnak a környezetében élő emberekből kiváltania, ami esetleg korábban rejtve maradt. Ilyen például az empátia, a kutyával élő gyerekek fogékonyak lesznek mások problémáira, annak megértésére.
3. Erős immunrendszer
Egy szőrös kedvenc mellett felnövő gyermek immunrendszere is megedződik. Egy kutyussal szoros kapcsolatban élő gyermek kevésbé lesz hajlamos allergia kialakulásra, ráadásul fejleszti a motoros készségeit. Együtt mozognak, futkosnak, játszanak a kutyával, ami csökkenti a stresszt, és feltölti pozitív energiával a gyerekeket.
4. Sokszínűség
A kutyás lét megtanítja a gyerekeknek, hogy azért, mert valami más, mint amit megszoktunk, még normális. Tisztelet, elfogadás, bizalom és megértés, ez mind előtérbe kerülhet a kutyákkal együtt töltött idő során.
5. Öröm
Ezt valószínűleg magyarázni sem kell, mennyi öröm és boldogság vesz bennünket körül a kutyákkal együtt élve. Terápiás kutyákat használnak olyan gyerekeknél is, akik valamilyen okból érzelmi blokkban vannak. A kutyák képesek kimozdítani őket és kommunikációra ösztönözni.