Hosszú évek tapasztalata alapján ki merem jelenteni, hogy sokkal kisebb stressz beadatni a gyereknek a Lyme-kór elleni védőoltást nyár elején, mint megvásárolni a szandálokat. És akkor még az őszi cipővásárlásról nem is beszéltem, amikor mindehhez még hozzájön a sehol le nem tehető kabát.
A gyerekek lába gyorsan nő. Ha nincs szerencséje a szülőknek, akkor egy szezonban két cipő is szükséges ugyanabból a fajtából, és nem azért, mert az első tönkrement, hanem mert a gyerek kinőtte.
Fiúknál ez ennyire talán nem fájdalmas, mert mire hat hét alatt kinövik, esetleg már szét is rúgták focizás közben, így is, úgy is venni kéne egy újat. A kislányoknál általában hosszabb ideig tartana egy pár cipő, mint a fiúknál, persze ez sincs kőbe vésve sehol, akadnak cipőnyúzó lányok is.
Hároméves korig, ha az anyuka gyesen van, nincs is probléma, a cipőboltokban viszonylag kevesen vannak délelőtt, így kényelmesen lehet próbálni és vásárolni az ebéd utáni alvás előtt. De amikor a gyerek óvodába kerül, minden megváltozik.
Nem tudom melyik a rosszabb, hétköznap délután ötkor végigjárni három zsúfolt cipőboltot, vagy ugyanezt hétvégén megtenni.
Előbb enni kell
Hétköznap ellen szól az, hogy mi magunk is munkából jövünk, fáradtak vagyunk, esetleg rossz napunk volt a munkahelyen, de az biztos, hogy mire odaérünk a plázába, már mi és a gyerek is az éhhalál küszöbén állunk. A vásárlást tehát meg kell hogy előzze az evés.
Dönthetünk úgy, hogy kibírjuk vásárlás utánig, de rossz ötlet. Az éhes felnőtt ideges, az éhes gyerek pedig nyafogós. Pont ezt a két dolgot kellene valahogy elkerülni ahhoz, hogy egy pár kényelmes cipővel térhessünk haza.
Szóval enni muszáj, hiába volt uzsonna az oviban. A nagyon lelkiismeretes anyák előre készülnek pótuzsonnával, ezekre az alkalmakra, de az átlagos mamik, mint amilyen én is vagyok, csak a tömött pláza közepén szembesülnek azzal, hogy az alapján kell dönteni a vacsoráról, hogy hol állnak a legkevesebben, és a nyertes egészen biztosan nem az lesz, ahol kis ajándékot csomagolnak a hamburger mellé.
Egy sima cipővásárlásmentes hétköznapon ezzel nem is lenne gond, mert szinte soha nem kap a gyerek hamburgert ajándékkal, de pont aznap egészen biztosan kiszúrja egy másik tálcán azt a műanyag izét, amire neki feltétlenül, és azonnal szüksége van.
Mi legyen? Menjünk szembe az elveinkkel, és kapja meg, vagy tartsunk ki mellettük, és duzzogjon a gyerek?
A piros vagy a kék pirulát választja a kedves anyuka?
Sietni kell, mert egyre több család érkezik meg a plázába, és a cipőboltok egyre zsúfoltabbak.
Apropó, pláza! Természetesen máshol is van cipőbolt, de óriási előnye a plázáknak az, hogy legalább három helyen megnézhetjük a kínálatot, be lehet vásárolni a másnapi vacsorához is, és a szülők is ihatnak egy kávét.
Ha végre sikerül eljutni a cipőboltig, elkezdődik az igazi dráma
A gyereknek csakis a 100 százalék plasztik, elképesztően ízléstelen, hatalmas csillámporos pillangókkal televart szandálok – vagy fiú esetében a stoplis focicipők – tetszenek.
Egy négyévest egyáltalán nem érdekelnek az ergonómiai megfontolások, nem részesíti előnyben a valódi bőrt az ócska pvc-vel szemben, és vagy mindegyik cipőt kényelmesnek ítéli meg, vagy egyiket sem. Nálunk a fiam az előbbi kategóriába esett, a lányom az utóbbiba. Hiába mértem le pontosan a lábukat a boltban elhelyezett lábmérővel, ha ezt az egyébként szuper kis eszközt a cipőgyártók egyáltalán nem használják.
Próbálhatom én cipőorrnyomkodással megtudni a valóságot, ha a gyerek váltig állítja, hogy a nekem tetsző cipő nyomja a lábát, esetleg oldalt szorít. Tudom, hogy nekem van igazam, mégsem merem megvenni, mert mi van, ha tévedek, és három nap múlva derül ki, hogy valóban nem jó cipőt vásároltunk?
A kényelmes cipő egy kis óvodásnak semmit nem jelent. Azért vagyok ebben biztos, mert nem egyszer abból jöttem csak rá, hogy már hetekkel ezelőtt új cipőt kellett volna vásárolnom, hogy a gyerekem körmét már lehajlította túl kicsi cipőjének az orra. Őt nem zavarta, nem szólt.
A cipőboltban legizgalmasabb méretet találni. Két lehetőség van: meglátom a megfelelő cipőből a megfelelő számot a dobozok halmazában, de amikor kinyitom, kiderül, hogy egy vásárló elcserélte, és másik cipő van benne.
Nincs méret
Tipikus helyzet. Vagy a kirakott mintacipő pont a gyerekem mérete, de nincs meg a párja. Eladót nem találok, ha mégis, akkor negyven percre elnyeli a raktár, és a végén üres kézzel kerül elő.
Bezzeg a ronda műanyagból van méret, és ezt a gyerek is nagyon jól tudja. Akkor is tetszik neki, ha Elza helyett egy szőke szörny vigyorog a cipő oldalán, a jogdíjak miatt mégis kétszerannyiba kerül, mint a valamivel szebb kiscicás.
A kasszánál mindenképp rá akarnak beszélni egy cipőápoló krémre, ami majdnem annyiba kerül, mint a cipő, és ezek után kiderül, hogy nem lehetséges a kártyás fizetés, de három emelettel lejjebb van egy bankomat.
Másnap reggelre a cipő természetesen szorossá, szűkké vagy túl naggyá változik. Felajánlom a mezítlábas óvodába járás lehetőségét. A gyerek viccesnek találja, és már venné is le az új cipőjét. Vesztettem.